roman po istinitoj priči

Autobiografski roman Sluškinja po kojem je snimljena istoimena Netflixova hit-serija najava je zajedničke suradnje popularnog bloga Čitaj knjigu i izdavačke kuće Alfa

15.12.2021 u 11:45

Bionic
Reading

Sluškinja: naporan rad, mizerna plaća i borba jedne majke za preživljavanje istinita je priča samohrane majke koja čini sve kako bi preživjela

Ovaj roman ubrzo nakon objave postao je bestseler New York Timesa, a uskoro ga možete čitati i u hrvatskom prijevodu izdavačke kuće Alfa u biblioteci Čitaj knjigu po izboru Alis Marić.

Snovi protagonistice o odlasku na fakultet srušili su se poput kule od karata kada se njezina ljetna romansa pretvorila u neplaniranu trudnoću. Ubrzo postaje samohrana majka koja pokušava spojiti kraj s krajem kako bi svojoj kćeri i sebi osigurala sredstva za život.

Kada se 29-godišnja Stephanie Land iselila iz kuće svog dečka nasilnika, bila je nezaposlena, bez podrške obitelji, bez ušteđevine i fakultetske diplome. Stoga je učinila sve što je morala kako bi održala sebe i svoju kćer na životu. Preselila se u sklonište za beskućnike, a zatim u subvencionirani smještaj, prijavila se za državne programe pomoći i zaposlila kao sobarica. Sve je to jedva bilo dovoljno za dostojanstven život. Ova knjiga vrhunski je prikaz godina koje je Stephanie provela kao spremačica, nazivajući se bezimenim duhom koji tiho sudjeluje u pobjedama, tragedijama i najdubljim tajnama svojih klijenata. U želji da pobijedi neimaštinu, danju je čistila, a noću pohađala online nastavu kako bi stekla diplomu spisateljice.

Životna priča ove hrabre žene izašla je u javnost objavom njezina eseja na jednom portalu pod naslovom: Provela sam dvije godine čisteći kuće. Ono što sam vidjela tjera me da nikad ne poželim biti bogata. Objavljeni članak uskoro je postao viralan; bio je pun nevjerojatnih iskustava o tome što je Land saznala o svojim klijentima tijekom čišćenja njihovih domova. Opis Stephaniene nesigurne egzistencije i raskošnog načina života njezinih klijenata činio se kao savršen prikaz sve većih materijalnih razlika bogatih i siromašnih u SAD-u.

Također, na svom je blogu pisala o svojim iskustvima preživljavanja na bonovima za hranu, o državnim programima pomoći koji jedva pokrivaju stanarinu, o oholim susjedima i poznanicima koji su je ponižavali zato što je bila korisnica socijalne pomoći. Osim toga pisala je o američkom snu sa stajališta nekoga tko je siromašan istodobno se obračunavajući s duboko ukorijenjenim predrasudama koje prate siromašnu radničku klasu.

Nekoliko godina kasnije Stephanie Land pretočila je svoje iskustvo u autobiografski roman Sluškinja: naporan rad, mizerna plaća i borba jedne majke za preživljavanje, koji je ubrzo nakon objave postao bestseler New York Timesa.

Stephaniena knjiga pretvorena je u Netflixovu hit-seriju, međutim priča u seriji razlikuje se od one koju je Stephanie doista proživjela. Bez obzira na to, spisateljica ističe da je zadovoljna produkcijom i porukom koju je serija prenijela gledateljima putem ekrana. Sluškinja je Stephaniena priča, ali ne samo njena. To je inspirativno svjedočenje o hrabrosti, odlučnosti i beskrajnoj snazi ljudskog duha da se izbori za dostojanstven život. Land na temelju vlastitog iskustva progovara o okrutnosti kapitalističkog sustava prema samohranim majkama, o neuspjesima sustava socijalne skrbi u SAD-u te o sve većim materijalnim nejednakostima u društvu i svijetu.