Ovogodišnje izdanje Zagreb Book Festivala održat će se od 12. do 16. svibnja pod nazivom "Vrijeme – od sjećanja do vizije", a bavi se ubrzanim vremenom u kojemu živimo, preopterećenim informacijama te književnošću kao lijekom protiv površnosti
Inspiraciju za temu organizatori su pronašli u sveprisutnom osjećaju gubitka kontrole nad vremenom, rekla je Hini organizatorica Petra Ljevak.
"Živimo u vremenu u kojem sve treba biti brzo i efikasno. Književnost, umjetnost i razgovor nude nešto drugo – prostor za zastajanje, za pamćenje, za gledanje naprijed – smireno, bez panike", kazala je.
Sjećanje pak naziva "osobnim i kolektivnim hard diskom", krhkim, ali temeljnim za identitet, dok viziju opisuje kao spoj kreativnosti i odgovornosti.
"Zajedno, sjećanje i vizija čine ono što bismo mogli nazvati svjesno bivanje u vremenu. Književnost je zasigurno najbolje mjesto za promišljanje ovakvih tema", ocijenila je.
Pitanje kritičkog mišljenja u doba lažnih vijesti povezuje se i s temom dječje književnosti, osobito bajki, za koje Petra Ljevak kaže da su "prva lekcija iz čitanja između redaka" i temelj svakog kritičkog razmišljanja jer potiču sumnju.
"Dijete zna da vuk nije samo vuk, da šuma nije samo šuma. Uči se simbolima, moralnim dilemama i razlikovanju istine od laži – ne doslovne, nego emocionalne, koja ostaje", poručila je.
Društveno angažirani gostujući autori
Petra Lijevak istaknula je da su posebnu pažnju posvetili sudionicima festivala - autorima, književnicima i misliocima koji, kako je dodala, ne bježe ni od teških pitanja, ali ni od zamišljanja, ljepote, otvorenosti te znaju slušati svijet, ali ga i prevesti u tekst koji nešto pomiče u nama.
Kako je naglasila, raznolikost autora i njihovih pristupa osigurava bogat i angažiran program, a među gostujućim autorima je profesor Michael Puchner s Harvarda, autor knjiga "Kultura – nova svjetska povijest" i "Pisani svijet", koji će održati predavanje o globalnim kulturnim obrascima te postaviti pitanje kako priče oblikuju našu stvarnost i naš odnos prema vremenu.
To se, kaže Ljevak, uklapa u festivalsku temu - kako vrijeme oblikuje kulturu, a kultura vrijeme. Istaknula je i gostovanje Lee Ypi, autorice međunarodno hvaljene knjige "Sloboda", koja donosi osobnu i političku povijest postsocijalističke Europe.
Panel-diskusija "Prolazi sve – možemo li to podnijeti?" s glumicom Ninom Violić, psihijatrom Darkom Marčinkom i filozofom Križom Katinićem, bavi se pitanjima starenja, unutarnjih promjena i prolaznosti u "vremenu opsjednutom vanjštinom i mladolikošću", najavila je Ljevak te napomenula da taj panel nastoji odgovoriti na zanimljivo i osobno pitanje što nas uistinu čini živima dok prolazimo kroz vrijeme.