'PROPAGANDA'

Ruski umjetnici vraćaju se na svjetske pozornice, nižu se reakcije iz Ukrajine i EU-a

06.06.2025 u 06:53

Bionic
Reading

Tri godine nakon što su europske koncertne dvorane zabranile ruske umjetnike u znak solidarnosti s Ukrajinom, neke od najvećih zvijezda ruske klasične glazbe tiho se vraćaju na scenu. Taj povratak izaziva zabrinutost u Kijevu i Bruxellesu, gdje dužnosnici upozoravaju da Kremlj pokušava iskoristiti kulturu kao sredstvo meke moći u cilju okončanja svoje međunarodne izolacije

Ruska kultura desetljećima je bila moćno oružje državne propagande, čak i za vrijeme vojnih agresija. Nakon invazije na Ukrajinu 2022., mnoge europske institucije otkazale su koncerte, balete i nastupe umjetnika povezane s Kremljom, uključujući klasike poput 'Orašara' i 'Labuđeg jezera'.

No sada se situacija mijenja. Dirigent Valerij Gergijev, poznat po svojim vezama s Vladimirom Putinom, najavio je povratak na europsku turneju 2025. s Mariinski orkestrom, unatoč sankcijama Ukrajine i bojkotu koji su ga udaljili s pozornica od Milana i Münchena do Beča i Rotterdama. Njegovi nastupi planirani su u Barceloni u sklopu koncertne serije Ibercámera, koja je povezivana s fondom EU Next Generation, piše Politico.

'Umjetnost i politika nisu odvojive'

Europska komisija otvorila je istragu kako bi provjerila koristi li se europski novac za financiranje Gergijevljevih nastupa. Glasnogovornik festivala Ibercámera tvrdi da EU nikad nije izravno subvencionirala njihove koncerte, iako su u prosincu 2022. predali zahtjev za potporu iz EU fondova.

'Europske pozornice ne bi smjele dati prostor onima koji podržavaju agresiju na Ukrajinu', izjavio je europski povjerenik za kulturu Glenn Micallef, dodajući da čak i privatno financirani nastupi ne mogu biti izuzeti od političkih osuda. Ukrajinski ministar kulture Mykola Tochytskyi upozorio je da su ruske kulturne aktivnosti u inozemstvu često povezane s dezinformacijama i sigurnosnim prijetnjama. 'Za nas, bojkot svega ruskog nije pitanje kulture, već sigurnosti', poručio je.

Ukrajinski redatelj Eugene Lavrenchuk povukao se iz produkcije opere 'Rinaldo' u Jeruzalemu nakon što je vidio da se na plakatu pojavljuju imena ruskih pjevača, unatoč njegovim zahtjevima da ih se izostavi. 'Umjetnost i politika u ovom trenutku nisu odvojive. To je pitanje dostojanstva, ali i propagande', rekao je.

Kontroverzni povratnici

Među najkontroverznijim povratnicima je i ruska sopranistica Anna Netrebko, koja je nekoć javno podržavala Putina, a 2014. slikala se s vođom proruskih separatista u istočnoj Ukrajini. Iako danas tvrdi da se ne bavi politikom i da ne podupire rat, Netrebko je 2023. stavljena na listu sankcioniranih osoba u Ukrajini. Unatoč tome, nastupila je u veljači ove godine na Floridi, a u rujnu će ponovno pjevati u londonskoj Royal Opera House.

Njezin menadžer dostavio je dokumentaciju u kojoj tvrdi da su mnoge njezine izjave krivo interpretirane, te istaknuo kako je korištenje riječi 'rat' u kontekstu invazije Moskve za nju osobno bilo rizično, jer joj obitelj i dalje živi u Rusiji. Ukrajinski dužnosnici smatraju da je to nedovoljno. 'U Poljskoj, Ukrajini, Švedskoj postoje pjevači jednake ili čak veće kvalitete. Promovirajmo one koji dijele demokratske vrijednosti', rekao je Tochytskyi.

Kulturna scena Ukrajine pretrpjela je goleme gubitke. U ruskom bombardiranju kazališta u Mariupolju 2022. poginule su stotine civila. Operni pjevač Ihor Voronka ubijen je na bojišnici, a bariton Vasyl Slipak, koji je nastupao u pariškoj operi, poginuo je 2016. kao vojni dragovoljac. Lavrenchuk zaključuje: 'Putin, rakete, bombe i opera nisu odvojeni svjetovi. Sve je to povezano, i to na najizravniji mogući način.'