međukulturni dijalog

Pola stoljeća na globalnoj karti animacije: Izložba o 50 godina Animafesta u Kini

27.05.2025 u 12:50

Bionic
Reading

Svjetski festival animiranog filma Animafest Zagreb slavi pola stoljeća umjetničke i kulturne ostavštine na izložbi u Kini, gdje se kroz retrospektivu festivalske povijesti u Hangzhouu ističu likovna raznolikost, umjetnička sloboda i kulturni dijalog.

Svjetski festival animiranog filma Animafest bit će predstavljen od 29. svibnja u Kini, na izložbi koja donosi sveobuhvatni prikaz više od pola stoljeća povijesti festivala koji je oblikovao hrvatsku i međunarodnu animacijsku scenu, postavivši Zagreb na globalnu kartu animacije.

Izložbu "Animafest Zagreb - 50 Years of the World Festival of Animated Film: In Dialogue with Hangzhou" organizira zagrebački Muzej suvremene umjetnosti (MSU) u suradnji s China International Cartoon & Animation Festivalom (CICAF) i China Cartoon and Animation Museumom u Hangzhouu.

"Kroz bogatu arhivsku građu, plakate, fotografije, festivalske kataloge, filmske ulomke, korespondenciju i osobna svjedočanstva, izložba prati razvoj Animafesta kao institucije koja je već u svojim počecima nadrasla okvire tradicionalnog filmskog festivala", ističe se u najavi MSU-a.

U središnjem dijelu izložbe, kojoj su kustosice Vesna Meštrić (MSU Zagreb) te Margit Antauer i Paola Orlić (Animafest Zagreb), izbor je nagrađenih filmova iz različitih razdoblja, koji posjetiteljima omogućuju uvid u likovnu raznolikost, tematsku slojevitost i umjetničke dosege koje je festival promicao kroz više od pet desetljeća. 

"Poseban segment izložbe posvećen je Zagrebačkoj školi crtanog filma, čiji su autori, među njima i Oscarom nagrađeni Dušan Vukotić, oblikovali prepoznatljiv vizualni jezik temeljen na redukciji, simbolici, duhovitosti i kritičkom promišljanju društva", dodaje se.

Borivoj Dovniković Bordo, animator, redatelj i karikaturist te dugogodišnji umjetnički direktor festivala, ima posebno mjesto na izložbi kao "svjedok i suoblikovatelj najvažnijih festivalskih razdoblja, te neumorni zagovornik animacije kao autonomnog, osobnog i slobodnog umjetničkog izraza."

Kontinuitet ideja Zagrebačke škole crtanog filma

Uz povijesni pregled, tu je uvid u suvremenu hrvatsku animaciju, s naglaskom na autore i autorice koji su u posljednjim desetljećima ostvarili značajne međunarodne uspjehe, često djelujući u okviru nezavisne produkcije. Njihovi radovi svjedoče o kontinuitetu ideja Zagrebačke škole crtanog filma, ali i o novim narativima, estetikama i tehnikama koje oblikuju današnju animacijsku praksu.

Izložba predstavlja građu iz Hrvatskog državnog arhiva, Ustanove Zagreb film i Arhiva Animafesta, a realizirana je uz podršku Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija i China International Cartoon & Animation Festivalom (CICAF).

Animafest je utemeljen 1972. godine uz potporu ASIFA-e, međunarodne asocijacije animatora, i oslonjen na kreativna postignuća Zagrebačke škole crtanog filma. Od samih početaka bio je mjesto susreta, razmjene i otvorenog dijaloga, platforma koja je povezivala Istok i Zapad, afirmirane autore i mlade stvaraoce, uvijek s naglaskom na umjetničku slobodu i istraživački duh.

"To nije tek izložba o prošlosti jednog festivala, već promišljanje animacije kao prostora umjetničke slobode, estetskog eksperimenta i međukulturne suradnje", ističe MSU.