Povijest u fokusu

Kliofest 2025: Dvanaesti festival povijesti u Zagrebu otvara prostor za kritičko promišljanje

12.05.2025 u 09:40

Bionic
Reading

Od 13. do 16. svibnja Zagreb će postati središte povijesne misli uz 12. Kliofest, festival koji povezuje stručnjake, studente i ljubitelje povijesti kroz predavanja, tribine, izložbe i promocije knjiga, otvarajući prostor za rasprave o ulozi prošlosti u suvremenom društvu.

Od 13. do 16. svibnja, Zagreb će se još jednom pretvoriti u živo središte povijesne misli, refleksije i istraživanja, kada će se održati dvanaesti Festival povijesti Kliofest, jedinstvena manifestacija koja okuplja povjesničare, studente, autore, nakladnike i sve one koji u prošlosti pronalaze ključeve za razumijevanje sadašnjosti.

Program festivala ove godine uključuje desetak okruglih stolova, nekoliko tribina, promocije knjiga, izložbe, povijesne kvizove i radionice za učenike osnovnih i srednjih škola, a na njemu će sudjelovati povjesničari iz Hrvatske i inozemstva, uključujući goste iz Bosne i Hercegovine, Italije, Slovenije, Srbije, Austrije, Bugarske, Češke, Poljske, Ukrajine, Nizozemske i Velike Britanije.

Posebnu pažnju ove godine privlače tri okrugla stola posvećena obljetnicama – dva povodom 1100. obljetnice Hrvatskog kraljevstva i jedan povodom 50. obljetnice Konferencije o europskoj sigurnosti i suradnji. Ostale teme uključuju povijest žena, nacionalnu, transnacionalnu i globalnu povijest, povijesne biografije, međureligijski dijalog i perspektive mlade generacije prema raspadu Jugoslavije i ratovima devedesetih.

Od brojnih predstavljanja knjiga organizatori izdvajaju djela poput Dvadeseto stoljeće rastumačeno mojem unuku Marca Ferra, Karlovačka oklopnomehanizirana postrojba u Domovinskom ratu Darjana Godića i Jakše Raguža, Gospodarska povijest Nezavisne Države Hrvatske u nacionalsocijalističkom veleprostoru 1941. – 1945. Holma Sundhausena te Bitka na Sutjesci – pakao u raju Šimuna Cimermana.

Najavljene su i radionice za sve uzraste, osmišljene kako bi povijest približile najmlađima na kreativan i interaktivan način. Studenti Kluba ISHA organizirat će tribinu Budućnost s poviješću!, na kojoj će razgovarati o perspektivama zapošljavanja nakon studija. Predviđena je i zajednička tribina sva tri zagrebačka studentska povijesna kluba pod nazivom O ulozi udruga studenata povijesti, koja će otvoriti prostor za razmjenu iskustava i suradnju među studentima.

Uz promocije knjiga i rasprave, festival uključuje i nekoliko izložbi, Između slave i zaborava: Lea Deutsch – čudo od djeteta i žrtva Holokausta, ovoga puta na Filozofskom fakultetu, gdje će biti postavljena i izložba Naša sloboda, posvećena žrtavama ustaških odmazdi u Zagrebu 1943-1945, u povodu 80. obljetnice oslobođenja grada. U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici bit će tri izložbe: jedna posvećena časopisu Pro tempore i njegovih dvadeset brojeva, druga posvećena 190. obljetnici početka hrvatskoga narodnog preporoda te treća, o poljskom generalu hrvatskoga podrijetla Stanisławu Maczeku, posvećena 80. obljetnici kraja II. svjetskog rata.

I ove će godine program festivala djelomice biti prenošen preko Youtube kanala, zahvaljujući studentima i profesorima Sveučilišta VERN. Na prodajnim štandovima knjiga u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u sklopu festivala moći će se nabaviti najnovija, ali i sva ostala povijesna izdanja hrvatskih i inozemnih nakladnika, i ovoga puta uz odgovarajuće popuste.

Kao i svake godine, na kraju festivala bit će uručene nagrade povjesničarima. Uz već postojeće, ove je godine i nova nagrada nazvana prema Tadiji Smičiklasu, za objavljivanje povijesnih izvora.

Glavni dio programa odvijat će se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici te Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, dok će se dio programa održavati na nekoliko drugih lokacija, uključujući Filozofski fakultet, Knjižnicu Fakulteta hrvatskih studija, Muzej grada Zagreba i Poljsku kulturnu udrugu Mikolaj Kopernik.

Kliofest nije tek još jedan u nizu stručnih simpozija – to je festival povijesti u punom smislu te riječi, koji nas podsjeća da povijest nije samo niz datuma, bitaka i političkih prevrata, već živa mreža ideja, pokreta i promjena koje oblikuju naš identitet i razumijevanje svijeta. U četiri dana, povijest će se isprepletati s aktualnim pitanjima suvremenog društva, a prošlost će se reflektirati kroz prizmu različitih znanstvenih pristupa i kulturnih konteksta.

Organizatori festivala su Udruga Kliofest, Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti, Nacionalna i sveučilišna knjižnica te Društvo za hrvatsku povjesnicu, uz potporu brojnih suorganizatora i programskih partnera. Program festivala financijski su podržali Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih RH, Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Zagreb te Udruga za zaštitu prava nakladnika ZANA.