otkazani su svi koncerti, festivali, priredbe

HDS uputio Vladi pet prijedloga mjera za pomoć glazbenoj industriji

27.03.2020 u 17:34

Bionic
Reading

Hrvatsko društvo skladatelja uputilo je Vladi RH pet prijedloga mjera za pomoć glazbenoj industriji, kojima bi se omogućila egzistencijalna sigurnost autora i drugih kreativaca, te bar malo olakšala njihova situacija u aktualnoj krizi uzrokovanoj pandemijom koronavirusa

Hrvatska udruga poslodavaca pozvala je svoje članove, među kojima je i Hrvatsko društvo skladatelja sa stručnom službom ZAMP, da upute hitne prijedloge koje će Vlada RH razmotriti prilikom donošenja novih mjera pomoći gospodarstvu, stoji u priopćenju HDS-a.

'Glazbenici, autori, glazbena industrija i s njom povezane djelatnosti, kao i poslovanje glazbenih udruga u Hrvatskoj, značajni su segmenti kreativnih i kulturnih industrija koje doprinose i gospodarstvu zemlje. Svi zajedno ozbiljno su pogođeni aktualnom krizom uzrokovanom epidemijom korona virusa – otkazani su svi koncerti, festivali, priredbe, zatvoreni su ugostiteljski prostori, klubovi, koncertne dvorane i hoteli', ističe HDS.

Taj ekosustav kreativne industrije je doslovno preko noći ostao bez uobičajnog priljeva sredstava neophodnih za održavanje i osiguravanje egzistencije kreativaca i njihovih obitelji.

Sustav kolektivne zaštite autorskih i srodnih prava do daljnjeg je jedini siguran izvor prihoda za desetke tisuća glazbenika, autora i izvođača u Hrvatskoj, a otkazivanje koncertnih događanja i zatvaranje ugostiteljstva ima itekako negativne efekte na funkcioniranje tog sustava, koji ionako trenutno posluje u otežanim uvjetima, radom od kuće, upozorava HDS.

Stoga je Hrvatsko društvo skladatelja uputilo, putem inicijative HUP-a, prijedlog pet mjera kojima Vlada RH i nadležna ministarstva mogu utjecati na saniranje štete u glazbenom sektoru kulturne i kreativne industrije i pomoći mu pri što bržem oporavku.

Upozoravajući kako su autorski honorari jedini izvor prihoda za velik broj članova HDS-a, dok je prikupljanje naknada palo za više od 60 posto s tendencijom daljnjeg i još drastičnijeg pada, HDS kao prvu mjeru predlaže Vladi državno financiranje fondova za naknade izgubljenih prihoda od autorskih honorara čime bi se, ističu, omogućila egzistencijalna sigurnost autora i drugih kreativaca, te bar malo olakšala njihova situacija.

Kao drugu mjeru HDS predlaže oslobođenje od plaćanja svih poreznih davanja na autorske tantijeme za svo vrijeme trajanja mjera zabrane rada korisnika glazbe, a svakako do kraja tekuće godine (31.12.2020.)

'Autorski honorari koje prikupljaju organizacije za kolektivno ostvarivanje autorskih i srodnih prava u pravilu se isplaćuju periodično, sredinom i krajem godine, a odnose se na prošla razdoblja. Tako će npr. HDS naknade prikupljene u prvoj polovici 2020., dakle u vrijeme krize uvjetovane koronavirusom, isplaćivati nositeljima prava u prosincu 2020.', ističu iz HDS-a.

Treća mjera koju predlaže HDS je oslobođenje od plaćanja (ili financiranje) svih davanja na plaće zaposlenika u kulturnoj industriji (poreza, doprinosa i prireza na dohodak) od strane države i tijela lokalne samouprave, za svo vrijeme trajanja zabrane rada korisnika glazbe, kao i 3 mjeseca nakon prestanka zabrane.

'izgledno je da će nakon završetka situacije uzrokovane koronavirusom i donesenih zabrana biti potreban duži vremenski period da bi se poslovanje svih korisnika glazbe vratilo na razine na kojima je bilo prije izbijanja krize. Za to vrijeme HDS i druge glazbene udruge za kolektivno ostvarivanje prava (izvođači, proizvođači fonograma) imat će znatne izdatke za plaće svojih zaposlenika', upozoravaju iz HDS-a.

Kao dvije posljednje mjere, HDS predlaže suspenziju ili odgodu plaćanja poreza na dodanu vrijednost na sve glazbene proizvode i usluge, te poticanje sektora kroz dodatne porezne i/li druge fiskalne olakšice nakon završteka krize.

'Ove mjere HDS je uputio nakon što je svojim redovnim i pridruženim članovima osigurao Fond solidarnosti u iznosu od 550 tisuća za štetu uzrokovanu epidemijom i nedavnim potresom u Zagrebu. Također, u znak solidarnosti sa svojim partnerima – poslovnim korisnicima glazbe – HDS ZAMP poduzeo je mjere kojima im je izašao u susret tijekom mjeseci obustave poslovanja', poručuju iz Društva.