Žito grupa će u sljedeće tri godine u proširenje proizvodnih kapaciteta, unapređenje efikasnosti i smanjenje troškova uložiti 105 milijuna eura. Predstavili su i sve značajne projekte, od gradnje novih farmi, širenja tvornica do ulaganja u obnovljive izvore energije
Žito Grupa planira ulaganja u visini od 105 milijuna eura u sljedeće tri godine. Opsežan investicijski ciklus usmjeren je u organski razvoj postojećih segmenata poslovanja, a cilj mu je proširenje postojećih proizvodnih kapaciteta, unaprjeđenje operativne efikasnosti i smanjenje troškova poslovanja. Investicije su planirane u sva četiri proizvodna segmenta Žito Grupe: ratarstvo, stočarstvo, industriju te trgovinu i silose.
'Žito Grupa je u proteklih devet godina investirala više od 200 milijuna eura. Novi investicijski ciklus u vrijednosti od 105 milijuna eura planiramo realizirati u razdoblju od 2025. do 2027 godine. Investicije su usmjerene su na organski rast Žito Grupe. Planiraju se i iskoraci za daljnji rast kroz akvizicije', izjavio je Jozo Ljubičić, član Uprave Žito Grupe.
Navodnjavanje i pametna mehanizacija
U segmentu ratarstva u planu je ulaganje u opremu za navodnjavanje, radi smanjenja rizika od vremenskih nepogoda te stvaranja potencijala za dvije žetve godišnje. Plan je navodnjavati dodatnih 2700 hektara, a cilj je povećanje prinosa kultura te smanjenje gubitka u sušnim godinama.
Procjena vrijednosti ove investicije je oko 10 milijuna eura. U segmentu ratarstva Žito Grupa planira uložiti dodatnih 10 milijuna eura u najsuvremeniju pametnu poljoprivrednu mehanizaciju.
Izgradnja nove farme
U stočarskom segmentu poslovanja kompanija planira uložiti 30 milijuna eura u povećanje svinjogojske proizvodnje te dodatnih sedam milijuna eura u još veće standarde dobrobiti životinja. Planira se ulaganje u izgradnju nove farme te nadogradnju i proširenje kapaciteta više postojećih farmi.
Nove farme bit će na najvišem standardu dobrobiti životinja, uz primjenu najnovijih tehnologija u proizvodnji svinja i automatizaciji rada. Investicijom u svinjogojstvu godišnja proizvodnja bi porasla sa sadašnjih 175.000 na 265.000 tovljenika.
Uz pozitivan utjecaj na poslovanje Žito Grupe, navedeno bi povećalo i samodostatnost Republike Hrvatske u tom segmentu. Žito Grupa je trenutno drugi po veličini proizvođač svinja u Hrvatskoj, a u sustavu kompanije trenutno je deset farmi.
Nova tvornica stočne hrane i silosa
U segmentu industrijskog poslovanja Žito Grupe planiraju se ulaganja u više segmenta. Kako bi se osigurali uvjeti za rast stočarstva, planira se izgradnja nove tvornice stočne hrane kapaciteta 50.000 tona i pripadajućih silosa kapaciteta 25.000 tona, a ta se investicija procjenjuje na oko 12 milijuna eura.
Postojeća tvornica stočne hrane u sustavu Žito Grupe, Vitalka, radi sa 100 posto kapaciteta te je nužan iskorak u novu tvornicu. Kompletno vlastito stočarstvo snabdijeva se hranom iz vlastite proizvodnje. Veći dio proizvodnje ove tvornice koristi se za vlastite potrebe, a dio je namijenjen tržištu, na kojem je Vitalka prepoznatljiv i afirmiran brend.
Ulaganja u mesnu industriju
Značajna su ulaganja planirana i u mesnu industriju Dobro. Postojeća pršutana već radi punim kapacitetom, a snažna potražnja na tržištu ukazuje na velik daljnji potencijal za rast. Isto tako, na vrhuncu prošlogodišnje turističke sezone, u pojedinim periodima kompanija je imala veće narudžbe za mesne proizvode no što se moglo isporučiti, zbog kapaciteta pogona za narezivanje i pakiranje proizvoda.
Kako bi se zadovoljile potrebe tržišta, planiraju se investicije u proširenje pršutane te ulaganje u novu liniju za narezivanje i pakiranje. Time će se godišnja proizvodnja povećati s 150.000 komada na 230.000 komada pršuta godišnje. Ta se investicija procjenjuje na devet milijuna eura.
Povećanje kapaciteta Tvornice ulja Čepin
U tvornicu ulja Čepin u proteklih su sedam godina uložena znatna sredstva, čime je tvornica modernizirana i postignuta je visoka razina efikasnosti. Kako bi se zaokružio taj proces, planiraju se investicije u rekonstrukciju pogona za rafinaciju ulja i povećanje njegovog kapaciteta sa 100.000 litara dnevno na 300.000 litara dnevno.
Ta se investicija procjenjuje na osam milijuna eura. Efekt investicije bit će povećanje kapaciteta proizvodnje i prodaje za dodatnih 60 milijuna litara godišnje.
Investicije u obnovljive izvore energije
Dodatno, planiraju se značajna ulaganja i u obnovljive izvore energije, s ciljem smanjenja troška energije i povećanja samodostatnosti te otpornosti na potencijalne buduće šokove na tržištu energije.
Planiraju se ulaganja između 15 do 20 milijuna eura u solarne elektrane i baterijske sustave uz najveće potrošače električne energije u grupi (tvornica ulja, mesna industrija, tvornica stočne hrane, farme), što će rezultirati znatnim financijskim uštedama i smanjenjem ekološkog otiska.