VOJNE NEKRETNINE

Za Club Adriatic 15 pisama namjere, početna cijena 47,6 milijuna kuna

06.11.2017 u 16:32

Bionic
Reading

Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) je za kupnju Cluba Adriatic zaprimio 15 pisama namjere, a za tri poslovna udjela odnosno stopostotni udio u temeljnom kapitalu te državne turističke tvrtke u drugom će se krugu privatizacije tražiti 47,59 milijuna kuna, uz obvezu zainteresiranih da osiguraju novac za pomirenje svih obveza iz predstečajne nagodbe

CERP je na svojim internet stranicama objavio odluke Upravnog vijeća sa sjednice održane 2. studenoga, a među njima i Odluku o početnoj cijeni i provedbi postupka javnog prikupljanja obvezujućih ponuda za kupnju poslovnih udjela u Clubu Adriatic. 

Javni poziv za iskazivanje interesa za kupnju Cluba Adriatic CERP je objavio krajem rujna ove godine i u roku je pristiglo 15 pisama namjere, a ti će zainteresirani biti pozvani na dostavu obvezujućih ponuda.  

Odlukom Upravnog vijeća CERP-a početna cijena za kupnju tri poslovna udjela, ukupne nominalne vrijednosti 120,9 milijuna kuna, što čini sto posto temeljnog kapitala Cluba Adriatic iznosi 47,59 milijuna kuna. 

Prema odluci, potencijalni će se ponuditelji u svojoj obvezujućoj ponudi morati obvezati osigurati financijska sredstva da Club Adriatic podmiri sve obveze prema predstečajnoj nagodbi odnosno namiri sve vjerovnike čije su tražbine utvrđene u postupku predstečajne nagodbe te prioritetne tražbine radnika i potraživanje Slatinske banke koja se kao razlučni vjerovnik odlučila na izdvojeno namirenje tražbina. Potencijalni ponuditelji u obvezujućoj ponudi trebaju se obvezati i na dostavu rješenja Financijske agencije o obustavi postupka predstečajne nagodbe Cluba Adiratic, predviđa odluka Upravnog vijeća CERP-a.

Također, potencijalni ponuditelji nemaju pravo na bilo kakve regresne zahtjeve prema CERP-u s osnove namirenja potraživanja svih vjerovnika, kao ni na pokretanje bilo kakvih postupaka protiv CERP-a s osnova naknade štete, a koji se odnose na činjenice koje su mu u postupku prodaje udjela u Clubu Adriatic bile ili mogle biti poznate, za što će trebati dostaviti i izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika.

Naime, nad Clubom Adriatic je u listopadu 2014. pokrenut postupak predstečajne nagodbe. No, Trgovački sud u Zagrebu je početkom travnja 2016. godine prekinuo postupak za sklapanje predstečajne nagodbe do pravomoćnog okončanja upravnog spora pokrenutog pred Upravnim sudom u Zagrebu. 

Vlade Zorana Milanovića i Tihomira Oreškovića u ljeto 2015. odnosno u ljeto 2016. donijele su gotovo identične odluke da turističko društvo Club Adriatic d.o.o., sa sjedištem u Zagrebu, do 31. listopada 2016., odnosno do 31. listopada 2017. nastavlja upravljati turističkim nekretninama/tvrtkama - Turističko naselje Perna s hotelom Komodor i kampom u Orebiću na Pelješcu, Hotelom Hrvatska iz Baške Vode na Makarskoj rivijeri, Kampom Uvala Slana s apart hotelom Klub Vala u Selcu kod Crikvenice te s Kampom Kupari.

Donošenje takvih odluka Vlada je objašnjavala "omogućavanjem okončanja postupka predstečajnih nagodbi te reguliranja formalno-pravnog statusa nekretnina kojima upravlja Club Adriatic", dok su neki mediji komentirali kao Vlada time spašava tu tvrtku od stečaja.

Spominjalo se i da je za preuzimanje Cluba Adriatic zainteresiran investitor Prosperus Invest.

Tvrtku Club Adriatic je prije 14 godina osnovala država odnosno tadašnji Hrvatski fond za privatizaciju s ciljem da se bavi stavljanjem bivših vojnih odmarališta, hotela i kampova u turističku funkciju kroz procese privatizacije ili na neki drugi način.