Iako se očekivao blagi pad cijena nekretnina, to se ne događa. Unatoč smirivanju pada kupoprodaja, njihova vrijednost stalno raste, kao i potražnja. Građevinski sektor se aktivirao i pokušava poboljšavati ponudu, ali cijene će nastaviti rasti, ako kamate na kredite nastave padati, procjena je HNB-a
Mnogi su iščekivali, pa čak i najavljivali da bi ova godina mogla donijeti blagi pad cijena nekretnina. No, očito je da se to ne događa, pogotovo ako se radi o traženim cijenama nekretnina.
'Rast traženih cijena nekretnina u internetskim oglasnicima upućuje na nastavak snažnog rasta ostvarenih cijena u prvoj polovini 2025. godine', navode analitičari HNB-a u publikaciji Financijska stabilnost.
Dodaju da tržište stambenih nekretnina 'ostaje u fazi ekspanzije' zbog visokog rasta cijena u odnosu na većinu drugih makroekonomskih odrednica. Vrijedi podsjetiti da su cijene stambenih nekretnina u Hrvatskoj 2023. rasle za 11,9 posto, a lani za 10,4 posto. U Europskoj uniji je, pak, pretprošle godine zabilježen pad cijena od 0,3 posto, a lani su cijene rasle 3,3 posto.
Manja aktivnost stranaca
Cijene su, pritom, sporije rasle u Zagrebu i ostatku Hrvatske, dok je na Jadranu to usporavanje bilo najmanje izraženo. No, zato se broj kupoprodaja tijekom prošle godine stabilizirao, nakon dvogodišnjeg pada, a unatoč tome je vrijednost tih kupoprodaja je ipak narasla.
Analitičari HNB-a pritom procjenjuju da se aktivnost nerezidenata na domaćem tržištu nekretnina nastavila smanjivati, ali znatno sporije nego prije, svega za pet posto. Tako se smanjio i njihov udio u kupoprodajama te je lani iznosio 7,2 posto u transakcijama i 13,4 posto u njihovoj ukupnoj vrijednosti.
'Omjer otplata duga i dohotka ostaje povišen, ali bi njegovo smanjenje mogli potaknuti niži troškovi financiranja, dok intenzivni rast građevinske aktivnosti pridonosi ublažavanju cjenovnih pritisaka', ustvrdili su analitičari HNB-a.
Graditeljstvo nastavlja rasti
Cijene najma, pak, rastu sporije od cijena prodaje nekretnina, stoga se analitičari nadaju da bi snižavanje kamatnih stopa na stambene kredite moglo potaknuti potražnju i dodatno podići cijene. No, najnovije makroprudencijalne mjere koje ograničavaju dodatno kreditno zaduživanje kućanstava, mogle bi usporiti eventualni rast potražnje.
Što se, pak, ponude nekretnina tiče, analitičari HNB-a ističu da aktivnost u sektoru graditeljstva nastavlja rasti. Podaci DZS-a navode kako je u travnju obujam građevinskih radova porastao za 10,1 posto na godišnjoj razini. Mahom je to zbog potražnje, ali i optimizma da bi se cijene mogle ublažiti. Ako se tako nastavi, cijene nekretnina za prodaju bi se donekle i mogle ublažiti, ali samo ako kamatne stope počnu rasti i ako se potražnja u sljedećem razdoblju ne intenzivira.
'Promjene stambene politike također će utjecati na izglede tržišta, pa će porezne olakšice podržavati potražnju, a porez na nekorištene nekretnine poticati ponudu', navodi se u publikaciji HNB-a.