MINISTAR GOSPODARSTVA

Šušnjar: 'Do kraja godine ispunit ćemo sve obveze za ulazak u OECD'

10.06.2025 u 12:11

Bionic
Reading

Hrvatska će do kraja godine ispuniti sve preostale obveze i time ostvariti članstvo u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), kako je planirano planom Vlade za 2026., kazao je u utorak ministar gospodarstva Ante Šušnjar na konferenciji Poticanje održivog rasta kroz kvalitetna ulaganja, u organizaciji Ministarstva gospodarstva i OECD-a, uz podršku Europske komisije

Prošli tjedan na ministarskom sastanku Vijeća OECD-a potvrđena je snažna podrška hrvatskom putu prema članstvu te je istaknut vidljiv napredak u ispunjavanju kriterija, uz jasnu političku volju i konkretne rezultate, naveo je.

Rekao je kako se Hrvatska danas potvrđuje kao pouzdan, otvoren i stabilan partner te da nudi puno više od atraktivne lokacije. Hrvatska nudi puni pristup jedinstvenom europskom tržištu, smanjene regulatorne rizike, modernu prometnu i energetsku infrastrukturu, visoko obrazovanu radnu snagu i stabilan pravni okvir, istaknuo je Šušnjar napominjući kako Vlada radi na stvaranju gospodarskog okruženja koje potiče ulaganja kroz reforme, regulatorna rasterećenja i osnaživanje institucija koje podupiru ulagače na svim razinama.

'Poticaji, zakonski okvir i razvojni alati rezultat su dosljedne politike usmjerene prema ulaganjima koja stvaraju dugoročnu vrijednost', kazao je. Iznio je i podatke kako je od 1993. do danas u Hrvatsku uloženo više od 53,7 milijardi eura stranog kapitala. Samo u posljednjih pet godina uloženo je gotovo 17 milijardi eura. 'To su činjenice. To su rezultati koji stoje iza svake političke poruke o stabilnosti i potencijalu', rekao je.

Hrvatska danas, kako je kazao, istupa kao ulazna točka za robu i kapital s istoka i zapada, kao prometno i logističko središte Europe u doba kada geopolitički izazovi mijenjaju globalnu kartu lanaca opskrbe. Luka Rijeka, koridori prema Srednjoj Europi, LNG terminal na Krku, svi oni potvrđuju da Hrvatska više nije tranzitna točka, već ključna geostrateška destinacija, istaknuo je Šušnjar napominjući kako su strateški fokusi usmjereni na razvoj naprednih tehnologija i inovacija,

Kao primjere značajnih inozemnih investicija naveo je investiciju američke tvrtke Jabil koja u Osijeku gradi jednu od najvećih greenfield investicija u regiji, zatim austrijski FACC koji u Jakovlju širi proizvodnju zrakoplovnih dijelova te Siemens i Končar koji zajednički ulažu u novu tvornicu kotlova za energetske transformatore. To su, kako je rekao, primjeri strateških odluka koje potvrđuju poziciju Hrvatske kao privlačnog europskog investicijskog čvorišta, zahvaljujući konkretnim prilikama, stabilnom sustavu i snažnoj usmjerenosti prema rastu.

Zamjenik ravnatelja Direktorata za financije i poduzetništvo OECD-a Antonio Gomez je kazao kako Hrvatska ispunjava sve reforme vezane uz članstvo u OECD-u. Ojačala je svoje institucionalne kapacitete vezane uz privlačenje stranih ulaganja, poboljšala ulagačku klimu te stvorila bolji okvir za privlačenje kvalitetnijih investicija.

Strana ulaganja, kako je rekao, pridonose većoj produktivnosti, inovacijama, povećavaju zaposlenost te regionalnu razvijenost.

Miljevac: Hrvatska odlično mjesto za investiranje

Predsjednik Uprave tvrtke Siemens Energy Boris Miljevac rekao je da Hrvatsku vide kao odlično mjesto za investiranje. Imaju zajedničku tvornicu sa tvrtkom Končar Energetski transformatori u kojoj su većinski vlasnik i koja funkcionira uspješno već više od 30 godina. Lani su napravili novi 'joint venture' s Končarom za novu tvornicu kotlova za transformatore. Tvornica se trenutačno gradi, a Siemens Energy je manjinski partner. Sve to, kako je rekao, pokazuje njihovu predanost investicijama u Hrvatskoj.

Hrvatska je pravo mjesto gdje se treba i može investirati, poručio je, dodavši i da su imali adekvatnu potporu svih lokalnih, državnih subjekata koji su utjecali na njihove odluke o investiranju.

Miljevac je rekao kako bi investicije dodatno potaknulo pojednostavljenje regulative i administrativnih barijera. 'Ono što nas kao investitora u proizvodne kapacitete zanima je to da znamo i da smo spremni dobro procijeniti da li neka zemlja ima odgovarajuću količinu radne snage koja može podnijeti nove, veće proizvodne kapacitete', kazao je napominjući kako za sada nemaju problema s radnom snagom. Hrvatska još uvijek ima kvalitetnu radnu snagu, visokoobrazovanu, visokomotiviranu i to je jedan od razloga što se odlučuju za investicije u Hrvatsku, istaknuo je.

Šušnjar apelira na mudros i razum u turizmu

Novinari su Šušnjara pitali kako komentira rast cijena u turizmu u odnosu na naše glavne konkurente, Španjolsku, Grčku te može li se to negativno odraziti na sezonu.

'Vlada cijelo vrijeme poziva turistički sektor i sve djelatnosti koje su naslonjene na turistički sektor da se jednim pametnim pristupom održi rast u turizmu, jedan održivi rast kako bi mogli imati kontinuirano rast u tom sektoru', odgovorio je Šušnjak. Apelira na sve sudionike u turističkom sektoru na mudrost i razum kako se ne bi dogodio bumerang, da jednu godinu ostanemo bez gostiju zbog" nekih pretjerivanja".