Europske vlade i kompanije reagirale su u ponedjeljak s mješavinom olakšanja i zabrinutosti na okvirni trgovinski sporazum sklopljen s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, uz ocjenu da se tim neuravnoteženim sporazumom izbjegao dublji trgovinski rat
Washington je postigao okvirni trgovinski sporazum s EU-om kojim se na većinu robe iz EU-a nameće uvozna carina od 15 posto, što je pola manje od prijetnji američke strane, ali i puno više od stope kojoj su se Europljani nadali.
Trgovina između dvoje saveznika predstavlja trećinu svjetske trgovine.
Brojni detalji sporazuma još su uvijek nepoznati.
"I dok čekamo sve pojedinosti novog trgovinskog sporazuma između EU-a i SAD-a, jedna je stvar jasna: ovo je trenutak olakšanja, ali ne slavlja. Carine će se povećati na nekoliko područja, a neka ključna pitanja su i dalje neriješena", napisao je belgijski premijer Bart De Wever na X-u.
Trump je rekao da sporazum također predviđa ulaganja EU-a u SAD u iznosu od 600 milijardi dolara, što premašuje iznos od 550 milijardi dolara japanskog ulaganja u SAD u okviru sporazuma Washingtona i Tokija potpisanog prije pet dana.
Američki predsjednik tvrdi da će se sporazumom s EU-om ojačati i proširiti suradnja transatlantskih sila, nakon što su američki izvoznici godinama bili podvrgnuti lošem tretmanu.
Osnovnu carinu od 15 posto mnogi u Europi će smatrati lošim ishodom u usporedbi s početnom europskom ambicijom da se ispregovara međusobna nulta stopa, no ona je i dalje bolja od 30-postotne stope od koje se strahovalo. Prije povratka Trumpa u Bijelu kuću, američke carine na europski uvoz su iznosile oko 2,5 posto.
Predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen je opisala Trumpa kao tvrdog pregovarača.
"Ovo je najbolje što smo mogli dobiti", rekla je šefica EK-a u nedjelju.
Važnije burze u zelenom
Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica porasle jer je ulagače oraspoložio trgovinski dogovor između SAD-a i Europske unije. Druge važnije burze su također u zelenom.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,8 posto i dosegnuo najvišu razinu u četiri mjeseca, a predvode dionioce tehnoloških i farmaceutskih tvrtki.
"Tržišta ovo interpretiraju kao znak povratka stabilnosti i predvidljivosti u trgovinsku politiku. Izbjegnut je trgovinski rat između dvije gospodarske sile, pa je smanjen i rizik na tržištima", objašnjava Marc Velan, direktor u tvrtki Lucerne Asset Management.
I na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,3 posto.
Pritom su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 0,7 posto, dok su u Indiji i Japanu pale između 0,2 i 1,1 posto.
Njemački kancelar Friedrich Merz je pozdravio sporazum rekavši da je njime izbjegnut trgovinski koji bi jako pogodio njemačko gospodarstvo temeljeno na izvozu te posebno automobilsku industriju.
Njemačko udruženje automobilske industrije (VDA) je, međutim, priopćilo da će carine od 15 posto na uvoz europskih automobila u SAD "opteretiti" njemačke proizvođače automobila koje će to na godišnjoj razini koštati milijarde.
Španjolski premijer Pedro Sánchez potvrdio je u ponedjeljak da "podržava" trgovinski sporazum koji su Sjedinjene Države i EU postigle dan ranije, ali "bez ikakvog entuzijazma".
"Cijenim konstruktivan stav (...) koji je pokazala predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, koja je pregovarala o ovom sporazumu s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, i podržavam ovaj trgovinski sporazum, ali to činim bez ikakvog entuzijazma", rekao je na konferenciji za novinare u Madridu.
Francuska vlada je rekla da sporazum ima neke prednosti, poput izuzeća od carina za neke proizvode, uključujući sektor žestokih pića, ali da je usprkos tome "neuravnotežen".
Ministar industrije Marc Ferracci je istaknuo da su nužni daljnji razgovori koji bi mogli potrajati tjednima ili mjesecima, prije nego se sporazum službeno zaključi.
"Ovo nije kraj priče", rekao je Ferracci.
"Danas je naša odgovornost zajamčiti da u konačnici ovaj sporazum bude što manje neuravnotežen. Treba zajamčiti da se postigne rebalans kada su posrijedi usluge" i "da velike američke tvrtke više pridonose kada u Europu izvoze svoje usluge, posebno one digitalne", rekao je Ferracci.
Među predstavnicima francuskih tvrtki podijeljeni osjećaji
"S jedne strane postoji olakšanje jer ovaj sporazum omogućuje transparentnost", rekao je AFP-u Emmanuel Guichard, glavni izaslanik Udruge kozmetičkih tvrtki (FEBEA), no istodobno "za nas ovo nije dobar dogovor, jednostavno zato što smo u siječnju imali nula posto carina na izvoz u Sjedinjene Države, a sada ćemo biti na 15 posto", dodao je, istaknuvši da su Sjedinjene Države najveće tržište kozmetičkog sektora i čine 12 posto izvoza.
Istodobno postoji olakšanje za zrakoplovnu industriju, koja ima koristi od izuzeća, i primjerice, kada su posrijedi žestoka alkoholna pića.
Francuska udruga zrakoplovne i svemirske industrije (GIFAS) je u poruci AFP-u napisala da pozdravlja izuzeće, jer je "dobro za uravnoteženu industriju između Francuske i Sjedinjenih Država", a i utjecat će na "održanje kvalificirane radne snage u Francuskoj na svim razinama lanca podizvođača".
I druge europske kompanije nisu sigurne bi li slavile ili se žalile na postignuti sporazum.
"Oni koji su očekivali uragan su zahvalni na oluji", rekao je Wolfgang Große Entrup, predsjednik Njemačkog udruženja kemijske industrije (VCI).
On smatra da je važno što je izbjegnuta daljnja eskalacija, ali da je cijena visoka za obje strane.
"Europski izvoznici gube na konkurentnosti, američki potrošači plaćaju carine", rekao je.
Neki sektori nakon postizanja sporazuma odahnuli
Dionice Stellantisa su porasle za 3,5%, proizvođača dijelova za aute Valeoa su skočile 4,7%, a njemačka farmaceutska grupacija Merck KGaA je doživjela rast svojih dionica of 2,9%.
EU se sporazumom osim na 600 milijarda dolara dodatnih ulaganja u Sjedinjene Države obvezala i na 750 milijardi dolara kada je posrijedi kupnja energije, uključujući, naftu, ukapaljeni plin (LNG) i nuklearno gorivo, no mnogi se pitaju kako će EU to obećanje ostvariti.
No, usprkos nekim nepoznanicama, analitičari ističu da je sporazum donio stabilnost. U ponedjeljak su skočile cijene nafte, a porastao je i euro.
"Sada kada je sve jasnije, očekivali biste da će ne samo u SAD-u, već diljem svijeta, biti malo više volje da se pogleda u smjeru ulaganja, širenja poslova, potrage za novim prilikama", rekao je Rodrigo Catril, stručnjak za strategiju valuta u Australskoj narodnoj banci (NAB).