Njemačka kemijska i farmaceutska industrija polako se stabilizira, ali oporavak se može očekivati tek u idućoj godini, upozorila je udruga VCI
Prihod proizvođača kemikalija i lijekova iznosio je u prvoj polovini godine 107 milijardi eura i bio je manji za 0,5 posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, izračunali su u udruzi. Proizvodnja je smanjena za jedan posto zbog stagnacije cijena. Oko 40 posto tvrtki žali se trenutno na manjak narudžbi.
Marginalni pad prihoda u prvoj polovini godine signalizira stabilizaciju nakon oštrog pada u proteklim godinama, ali rast se očekuje tek u 2026., upozoravaju u VCI-ju u izvješću objavljenom u četvrtak.
"Nema naznaka da će se trend u našoj industriji preokrenuti u 2025.", rekao je predsjednik VCI-a Markus Steilemann.
Carinski teret
U razdoblju od siječnja do ožujka prihod i proizvodnja bili su značajno porasli, dijelom i zato što su klijenti ubrzali s narudžbama kako bi preduhitrili najavljene američke carine na lijekove.
Carinski spor sa SAD-om i dalje je teret sektoru, upozorio je čelnik udruge, dodavši da protekcionizam američkog predsjednika Donalda Trumpa negativno utječe na svjetsko gospodarstvo, a posljedice osjećaju i njemački proizvođači kemikalija i lijekova.
'Vlada bi pak trebala osigurati niže cijene energije i smanjiti birokratska opterećenja', dodao je Steilemann.
Skupa energija i slaba domaća potražnja prisilile su kompanije poput BASF-a i Evonika na smanjivanje troškova, koje je uključivalo i otpuštanje radnika, napominje agencija dpa.