KRAJ BORELIJA
Kako je propalo srpsko Borovo?

Borovo Vukovar
Izvor: Pixsell / Autor: Krunoslav Petrić
Iz Borova su za tportal odgovorili kako je 'slučaj Boreli predmet međunarodne sukcesije i nisu ga u poziciji komentirati'.
Borovo je pak do početka Domovinskog rata imalo veliku prodajnu mrežu diljem bivše Jugoslavije. Dok su u Makedoniji pravomoćnom presudom tamošnjeg Vrhovnog suda prije tri godine izgubili sve poslovne prostore, u Srbiji se i dalje vode sporovi radi utvrđivanja prava vlasništva. Vukovarska tvrtka, prema ranijem pisanju hrvatskih medija, ondje je polagala pravo na imovinu u vrijednosti od 250 milijuna kuna, a u što se ubraja tvornica u Somboru te trgovine koje su kupili prije 1990-ih.
Optužbe su se nizale godinama. Sve se zaoštrilo kada je uprava hrvatske tvrtke počela prodavati svoju imovinu u Srbiji. Iz somborskog Borelija, državne tvrtke koja se nije uspjela privatizirati, odgovarali su kako im 'hrvatski kombinat nasilno nastavlja otimati prodavaonice po Srbiji' i da ih prodaje po tri do pet puta nižoj cijeni od tržišne. Iako su Vukovarci svim nadležnim tijelima podnosili zahtjeve za vraćanje u prvobitno stanje, do dogovora s Borelijem nikada nisu došli.
Bezuspješna privatizacija
Upravo neriješeni imovinsko-pravni odnosi s matičnim Borovom iz Vukovara, kako pišu srbijanski mediji, koštali su života somborsku tvrtku koja je do posljednjeg dana proizvodila i prodavala obuću.
Na privatizaciji Borelija radilo se posljednjih 15 godina, a srbijanska Agencija za privatizaciju svojevremeno ju je svrstavala među 'tvrtke od općeg interesa'. Bankrotom je ugašena proizvodnja i prodaja obuće pod imenom Boreli koja je počela 1997., a s njim je zatvoreno više od stotinu prodavaonica dok je unazad deset godina bez posla ostalo oko 500 radnika.

Zagrebačka tvrtka Nina Commerce, vlasnik lanca trgovina Planet obuća, bla je zainteresirana za kupnju proizvodnih pogona Borelija Licencirane fotografije
Izvor: Licencirane fotografije / Autor: West Gate
O budućnosti Borelija razgovaralo se, izvještavaju mediji, i u Ministarstvu privrede Republike Srbije gdje je predloženo da se proda 'ono što je čisto i nije predmet spora'. Ono što nije predmetom imovinsko-pravnih problema, navode, jedna je od dvije tvornice u Somboru koja bi se trebala ponuditi potencijalnim kupcima.
Zainteresiranih kupaca, domaćih i stranih, kako pišu, bilo je. Interes su pokazivale i tvrtke s prostora bivše Jugoslavije, Slovenije i Hrvatske – Bolhar i Nina Commerce, vlasnik lanca trgovina Planet obuća i Talijani iz tvornice obuće Progetti. U vrijeme otvaranja stečaja Boreli je radio za talijanski Lenci i njemačku tvrtku B. Stump Baier, za koju su proizvodili vojničke čizme i tenisice. Među potencijalnim kupcima spominjalo se i ime još jedne tvrtke iz Novoga Sada. Mediji prenose kako je trgovcima za početak ponuđen zakup prodavaonica i robe po tržišnoj cijeni.


ASUS 15 X515EA-BQ311T
Uštedi 580 knCore i3 1115G4, 8GB, SSD 256GB, Intel grafika, 15.6" LED FHD, Windows 10 operativni sustav.
KUPI SADA

HP deskjet 2721e
TOP!6 mjeseci besplatnog printanja uz Instant Ink i HP+. Wi-Fi, Bluetooth, 1200 dpi.
KUPI SADA

ASUS Zenbook UX425EA-WB503T
Uštedi 930 knCore i5 1135G7, 8GB, 512GB SSD, Intel grafika, 14" IPS FHD, Windows 10 operativni sustav.
KUPI SADA

KINGSTON memorija
TOP!SSD 500 GB i SSD vanjski 1000 GB.
KUPI SADA

iPad 9th
Uštedi 220 kn10.2" Apple iPad 9. generacije, Wi-Fi, 64GB.
KUPI SADA

XIAOMI smartphone
TOP!Vrhunskih performansi i kvaliete.
KUPI SADA