Europska središnja banka ovog će tjedna prvi put od rujna 2019. smanjiti troškove zaduživanja za europodručje. To će označiti službeni kraj ciklusa rekordnog podizanja kamatnih stopa započetog nakon pandemije Covid-19 kako je skočila inflacija.
No, čini se da je pozornost ulagača već prešla na ono što će se dogoditi nakon ovog smanjenja.
“Sudeći prema komentarima dužnosnika, ne dovodi se u pitanje snižavanje stopa 6. lipnja”, rekao je Mark Wall, promatrač ECB-a iz Deutsche Bank za CNBC.
'Čak i uz pozitivno iznenađenje svibanjskog HICP-a [harmoniziranog indeksa potrošačkih cijena], ECB može tvrditi da je smanjenje u skladu s njezinom reakcijskom funkcijom. Pitanje je što dolazi nakon lipnja?'
Inflacija u europodručju za svibanj bila je nešto viša od očekivane s ukupnom inflacijom od 2,6% i temeljnom inflacijom od 2,9%. Povrh toga, dogovoreni rast plaća — brojka koju ECB pozorno prati — ponovno se ubrzao u prvom tromjesečju na 4,7% nakon što je dosegao 4,5 % u četvrtom tromjesečju 2023.
No, iako se ne može isključiti novo smanjenje stope u srpnju, s obzirom na nedavne komentare kreatora politike ECB-a, to se ne čini vrlo vjerojatnim.
'Vidimo da se neki elementi inflacije pokazuju postojanim - posebno domaća inflacija, a posebice rast cijena usluga', rekla je članica uprave Europske središnje banke Isabel Schnabel u intervjuu njemačkom javnom servisu ARD 16. svibnja.
Očekivanje da će EIB smanjiti kamatne stope izrazila je i direktorica Hrvatske udruge banaka, ali i najavila da to u Hrvatskoj neće proizvesti bitnije promjene u uvjetima kreditiranja.
'Najvjerojatnije će to biti za 25 baznih bodova. U Hrvatskoj neće biti značajnih promjena. Kao što smo imali u razdoblju rasta kamatnih stopa jedan od najsporijih prijenosa u EU, tako možemo očekivati u padu kamatnih stopa da će prijenos biti brz. Kretat ćemo se intenzitetom kao što je bilo u rastu kamatnih stopa, gdje su se one najmanje u Hrvatskoj prelile na naše kredite', rekla je Tamara Perko, direktorica Hrvatske udruge banaka.
Dodaje kako je rast kamatnih stopa bio jedan od najblažih u cijeloj EU, tako da je Hrvatska jedno vrijeme imala jednu od najnižih kamatnih stopa na kredite u Europi.
'Sada ide suprotni trend. Očekujemo pad kamatnih stopa i snažnu dinamiku preljeva koji će se dogoditi u dugoročnijem razdoblju' naglasila je Perko na Liderovom Financijsko-investicijskom forumu.