godišnjica ruske agresije

Zelenski širi optimizam, planira sastanak s Xijem: 'Mislim da mi je Kina pročitala misli'

24.02.2023 u 19:07

Bionic
Reading

Pobjeda nad Rusijom "neizbježna" je, ako svi ukrajinski partneri odrade svoju zadaću, rekao je u petak, na godišnjicu ruske agresije, ukrajinski predsjednik i ocijenio "nužnim" raditi s Kinom na postizanju mira, ali želi pridobiti i Indiju te zemlje Latinske Amerike i Afrike

Kineska vlada pozvala je Rusiju i Ukrajinu da se vrate dijalogu te je odbacila kao neprihvatljivu svaku upotrebu nuklearnog oružja, u dokumentu u dvanaest točaka objavljenom u petak, godinu dana nakon početka sukoba.

"U tom dokumentu (Peking) čini mi se navodi poštivanje teritorijalne cjelovitosti, zatim sigurnost. Moramo raditi s Kinom na tome", rekao je Volodimir Zelenski na konferenciji za novinare.

"Mislim da je Kina otkrila moje misli. Kina je počela govoriti o Ukrajini i to je dobro", naglasio je, kako ga prenosi agencija AFP.

Najavio je da planira sastanak s kineskim predsjednikom Xijem Jipingom, prenosi Reuters.

Ranije u petak Zelenski je rekao da je pobjeda nad Rusijom moguća ove godine ako zapadni partneri održe riječ u pogledu vojne pomoći.

"Budu li partneri održali riječ i poštivali rokove, očekuje nas neizbježiva pobjeda (...) Želim doista da se to dogodi ove godine", rekao je na godišnjicu početka ruske invazije.

Ukrajinski predsjednik želi da i zemlje Latinske Amerike i Afrike, kao i Kina i Indija, prihvate formulu koju predlaže Kijev za okončanje rata s Rusijom, prenosi agencija Reuters.

Na konferenciji za novinare u Kijevu Zelenski je pozvao na održavanje samita s liderima Latinske Amerike.

Kijev treba poduzeti korake da izgradi odnose s afričkim zemljama, rekao je.

Azijske gospodarske sile Kina i Indija bile su suzdržane pri glasanju o rezoluciji u četvrtak na Općoj skupštini UN-a kojom se traži "sveobuhvatan, pravedan i trajni mir" i "trenutačno" povlačenje ruske vojske iz Ukrajine.

  • +29
Godina dana rata u Ukrajini Autor: Maksym Polishchuk/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Za tekst je glasala 141 država, a osim Kine i Indije suzdržane su bile i afričke zemlje Angola, Alžir, Burundi, Južna Afrika, Etiopija, Gabon, Gvineja, Kongo, Mozambik, Namibija, Srednjoafrička Republika, Sudan, Togo, Uganda i Zimbabve.

Suzdržane su bile i euroazijska Armenija, srednjoazijske Kazahstan, Kirgistan, Uzbekistan, Tadžikistan te iz Azije Bangladeš, Iran, Laos, Mongolija, Vijetnam, Šri Lanka i nuklearna sila Pakistan.

Iz Latinske Amerike suzdržane su bile Bolivija, Kuba i El Salvador, a protiv rezolucije je glasala Nikaragva koja se time pridružila Bjelorusiji, Sjevernoj Koreji, Siriji i afričkim državama Maliju i Eritreji.