toplinski valovi

Severe Weather: Jedan dio Europe će gorjeti od vrućine. Pogledajte što nas čeka u srpnju

03.07.2025 u 14:46

Bionic
Reading

Najnovije vremenske prognoze za Europu najavljuju kratki prekid dugotrajnih toplinskih valova početkom srpnja, zahvaljujući prodoru hladnije zračne mase i niskom tlaku zraka nad sjevernim dijelovima kontinenta. Nakon kratkotrajnog osvježenja, sredinom mjeseca očekuje se povratak suptropskog grebena i novog vala topline, osobito u zapadnoj i središnjoj Europi

Lipanj je ove godine donio neuobičajeno visoke temperature i izražene sušne uvjete u velikom dijelu Europe. U južnim i središnjim područjima kontinenta pale su tek manje količine oborina, u nekim dijelovima svega 10 do 15 posto od uobičajenih vrijednosti za taj mjesec.

Zbog stabilnog visokotlačnog grebena koji je dominirao južnom i središnjom Europom, temperature su u nekoliko navrata dosezale i preko 40 stupnjeva Celzija. S druge strane, sjeverni i istočni dijelovi Europe bili su pod utjecajem niskog tlaka što je donijelo češće i obilnije oborine, piše Severe Weather.

Prognoze za početak srpnja

Prema najnovijim analizama, prvi tjedan srpnja donosi pomak u vremenskim obrascima. Razvijat će se sustav niskog tlaka nad sjevernom Europom koji će u središnje i zapadne dijelove kontinenta donijeti osjetno hladniju i svježiju zračnu masu.

Ovo će biti kratkotrajni predah od vrućina, osobito za zemlje poput Njemačke, Francuske, Austrije i Češke, gdje se očekuje pad temperature i povremene oborine povezane s prolaskom hladne fronte. U sjevernim regijama, poput Velike Britanije i Skandinavije, prognoziraju se učestale kiše.

Nekoliko područja iznad središnje Europe imat će temperature ispod normalnih tijekom prolaska fronte, od 15 do 20 °C u podne u velikom dijelu srednje i zapadno-središnje Europe. Za mnoga područja te su temperature gotovo ili preko 20 °C niže nego tijekom razdoblja toplinskih valova.

Nastavak toplinskih valova sredinom mjeseca

Međutim, ova osvježenja neće dugo potrajati. Sredinom srpnja meteorolozi predviđaju povratak stabilnog visokotlačnog grebena koji će donijeti ponovno zatopljenje, osobito u zapadnoj i središnjoj Europi.

Očekuje se da će temperature ponovno rasti i dosezati visoke vrijednosti, uz povećan rizik od pojave toplinskih valova koji bi mogli zahvatiti i Veliku Britaniju, što nije uobičajeno za ovo doba godine. Iako će sjeverni i sjeveroistočni dijelovi kontinenta zadržati nešto niže temperature, hladna zračna masa neće značajnije prodrijeti u središnje dijelove Europe.

Iako su trenutni trendovi jasni i pokazuju nastavak vrućeg i sušnog vremena tijekom druge polovice srpnja, meteorolozi ističu da dugoročne prognoze mogu doživjeti promjene. Modeli poput ECMWF-a daju dobar pregled tjednih vremenskih obrazaca, no detalji se mogu mijenjati kako se približavamo pojedinim razdobljima.

Europa se suočava s izazovima u vidu visokih temperatura i suše, a bliža budućnost ukazuje na potrebu za prilagodbom i oprezom, posebno u sektorima poljoprivrede i upravljanja vodnim resursima.