žestoka reakcija

Ukrajina odgovorila Papi: Naša zastava je žuto-plava, pod njom živimo i umiremo

10.03.2024 u 16:24

Bionic
Reading

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba odgovorio je papi Franji, koji je u subotu u jednom intervjuu kazao da bi ta zemlja trebala imati ono što je nazvao hrabrošću 'bijele zastave' te ispregovarati kraj rata s Rusijom

Kuleba je putem platforme X poručio da je najjači onaj koji u borbi dobra i zla stane na stranu dobra, a ne pokušava ih staviti u istu podlogu i nazvati to 'pregovorima'.

'Istodobno, kada je riječ o bijeloj zastavi, tu strategiju Vatikana poznajemo iz prve polovice dvadesetog stoljeća. Pozivam da se izbjegne ponavljanje pogrešaka iz prošlosti i da se podupre Ukrajina i njen narod u njihovoj pravednoj borbi za život.

Naša zastava je žuto-plava. Ovo je zastava pod kojom živimo, umiremo i pobjeđujemo. Nikada nećemo podići druge zastave.

Zahvaljujemo Njegovoj Svetosti papi Franji na njegovim neprestanim molitvama za mir i nastavljamo se nadati da će nakon dvije godine razornog rata u srcu Europe pronaći priliku za apostolski posjet Ukrajini kako bi podržao više od milijun Ukrajinaca katolika, preko pet milijuna grkokatolika, sve kršćane i sve Ukrajince', naveo je Kuleba.

U intervjuu snimljenom prošli mjesec Franjo je rekao što misli o onima koji kažu da bi Ukrajina trebala odustati jer nije uspjela odbiti ruske snage i drugima koji smatraju da bi se time dao legitimitet jačoj strani. Novinar je u svome pitanju upotrijebio termin "bijela zastava".

"To je jedno tumačenje, to je istina", rekao je Franjo, prema tekstualnim izvacima intervjua koji bi se trebao emitirati 20. ožujka.

"Riječ pregovaranje je hrabra riječ. Kad vidite da ste poraženi, da stvari ne idu najbolje, morate imati hrabrosti za pregovore", istaknuo je Franjo.

To je prvi put da je Franjo upotrijebio izraze poput "bijela zastava" ili "poražen" u razgovoru o ratu u Ukrajini, iako je i ranije govorio o potrebi pregovora.

  • +3
Ukrajinski vojnici kod Avdivke Izvor: Profimedia / Autor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Prošle godine, 87-godišnji Papa poslao je mirovnog izaslanika, talijanskog kardinala Mattea Zuppija na razgovore u Kijev, Moskvu i Washington.

"Netko će se možda osjećati posramljen", rekao je Franjo o pregovorima, "ali s koliko će mrtvih rat završiti"? Treba pregovarati na vrijeme, pronaći zemlju koja će biti posrednik", rekao je Franjo, spomenuvši Tursku među zemljama koje su ponudile posredničku ulogu.

"Nemojte se sramiti pregovora prije nego što se stvari pogoršaju", dodao je Franjo koji je poslao stotine apela za, kako kaže, "mučeničku Ukrajinu". Kad je upitan bi li on sam bio spreman posredovati, Franjo je odgovorio: "Tu sam."