ZAOBILAZNO RJEŠENJE

Tko tu vodi igru i preuzima zasluge? Europa smislila model, a Trump pokupio aplauz

16.07.2025 u 20:57

Bionic
Reading

Europski čelnici dogovorili su model prema kojem će sami kupovati američko oružje za Ukrajinu te će NATO koordinirati isporuke. Ovaj je aranžman predstavio američki predsjednik Donald Trump u Bijeloj kući, uz gromoglasne pohvale saveznika, iako je inicijativa u najvećoj mjeri potekla iz Europe. Plan bi trebao osigurati Ukrajini prijeko potrebnu vojnu opremu u trenutku pojačanih ruskih napada, a Trump dobiva prostor za balansiranje između suprotstavljenih interesa u svojoj biračkoj bazi

Europski lideri – kao i glavni tajnik NATO-a, bivši nizozemski premijer Mark Rutte – pozdravili su Trumpovu objavu kao dokaz američkog vodstva. U skladu s prvim pravilom ophođenja s njime, svi su birali riječi hvale. 'Gospodine predsjedniče, dragi Donalde, ovo je stvarno veliko. Ovo je stvarno veliko', rekao je Rutte, sjedeći pokraj Trumpa u Ovalnom uredu.

No ključne odluke donesene su u Europi, čiji su lideri, suočeni s Trumpovom ambivalentnošću prema naoružavanju Ukrajine i ruskoj ljetnoj ofenzivi, znali da moraju brzo djelovati. Njemački političari osobito su gurali ovaj model, videći u Trumpovu razočaranju Vladimirom Putinom priliku za manevar.

'Njemačka je masivno uključena u plan', rekao je Rutte, a prošlog tjedna boravio je u Berlinu te se sastao s kancelarom Friedrichom Merzom. Njemački dužnosnici u privatnim razgovorima tvrde da je ova inicijativa zapravo njihova ideja, piše Politico.

Merz je istaknuo da je posljednjih dana nekoliko puta razgovarao s Trumpom te mu jamčio da će Njemačka 'igrati odlučujuću ulogu' u opskrbi Kijeva američkim oružjem. Predstavio je dogovor kao dokaz zajedništva Washingtona i europskih saveznika u obrani Ukrajine.

'Radimo ovo u vlastitom interesu. Time pomažemo Ukrajini da se obrani od ruskih zračnih napada, terora i povećavamo pritisak na Moskvu da konačno sjedne za pregovarački stol', rekao je Merz. 'Pokazujemo da konačno vučemo u istom smjeru kao sigurnosni partneri.' No realnije je reći da su upravo Europljani ti koji vuku Trumpa.

Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
    +11
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO

Korak ispred SAD-a

Unatoč Trumpovu rastućem razočaranju Putinom zbog nedostatka interesa za mirovni dogovor, oklijevao je oko drastičnog povećanja vojne pomoći Ukrajini. Zato su europski lideri, predvođeni Merzom i Rutteom, osmislili zaobilazno rješenje.

S obzirom na to da Trump vidi globalnu politiku – od trgovine do NATO-a – kroz prizmu financijskih transakcija, Europljani su procijenili da će mu biti lakše pristati na opskrbu Ukrajine američkim oružjem ako to plate sami, omogućujući pritom SAD-u da zaradi.

Time su mu pružili i politički 'pokrivač' pred izolacionističkim dijelom njegove baze, pokreta MAGA, omogućivši mu da ostane korak iza Europljana u vojnoj potpori Kijevu.

'Ovaj bi model omogućio američkoj administraciji da poveća pritisak na Rusiju i ojača potporu Ukrajini, a istodobno zadrži određenu distancu, onu koja je karakterizirala prve mjesece Trumpove administracije', rekao je vladin dužnosnik iz Merzova savjetničkog tima.

Američki vojnici s dronovima
  • Američki vojnici s dronovima
  • Američki vojnici s dronovima
  • Američki vojnici s dronovima
  • Američki vojnici s dronovima
  • Američki vojnici s dronovima
    +4
Ilustrativna galerija/Američki vojnici s dronovima Izvor: EPA / Autor: MARTIN DIVISEK

Francuska odbija, Njemačka gura

Plan još uvijek nema podršku cijele Europe. Rutte je naveo Ujedinjeno Kraljevstvo, Nizozemsku i četiri nordijske zemlje kao zagovornike inicijative, ali je s popisa izostavio Francusku. Pariz odbija sudjelovati jer predsjednik Emmanuel Macron godinama gura jačanje europske obrambene industrije i kupnju domaće opreme.

Francuska vlada istovremeno pokušava povećati svoju obrambenu potrošnju te provodi bolne proračunske rezove.

Njemačka je, s druge strane, uvjerena da je kupnja američkog oružja trenutačno jedini način za brzu isporuku Ukrajini. Posebno se radi na dogovoru o nabavi američkih protuzračnih sustava Patriot jer ukrajinski gradovi trpe sve intenzivnija bombardiranja.

'Cijenimo spremnost na dodatnu isporuku Patriota. SAD, Njemačka i Norveška već rade na tome', napisao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski na platformi X nakon Trumpove objave. 'Bit će isporučeno i drugo oružje za zaštitu života naših ljudi i odbijanje ruskih napada.'

Za kancelara Merza ovo predstavlja zapanjujući zaokret. Još u noći izborne pobjede u veljači obećavao je 'ojačati Europu što je prije moguće kako bi korak po korak postala neovisna' o SAD-u. Od tada je drastično promijenio retoriku, hvaleći Trumpovu predanost NATO-u i nezamjenjivost transatlantskog partnerstva.

Merzov potez odraz je takozvane realpolitike (politika koja se zasniva na realnoj procjeni i prilagođavanju mogućnostima) – a očito je procijenio da je Trumpa bolje 'obraditi' pragmatizmom nego konfrontacijom.