Rusija će 'analizirati' ultimatum kojeg je iznio Donald Trump, no zasad nema konkretnog odgovora što je napraviti nakon što im je američki predsjednik dao rok od 50 dana da pristanu na sporazum o miru ili će uvesti 100-postotne sekundarne carine trgovinskim partnerima Rusije
'Teatralni ultimatum' - tako je Trumpovu prijetnju nazvao bivši predsjednik te visoku ruski sigurnosni dužnosnik Dmitrij Medvedev. Kremlj je pak ultimatum nazvao 'ozbiljnim', poručivši da ga mora analizirati. No zasad Trumpova, naizgled novopronađena podrška Ukrajini ostaje bez konkretnog odgovora Rusije.
Ako se pita hrvatskog znanstvenika i vanjskopolitičkog analitičara Tončija Tadića, ni Trumpov ultimatum neće prisiliti Putina na pregovore.
'Trump je mogao natjerati Putina na pregovore svih ovih mjeseci. Dakle, Trump je doslovce četiri puta davao Putinu 'još dva tjedna'. Radi čega ga u diplomatskim krugovima u svijetu zovu Mr. Two Weeks. Napomenuo bih da je Zelenski u ožujku, na Trumpovo investiranje pristao na trenutni prekid vatre i na pregovore o miru, bez ikakvih uvjeta. Putin je, s druge strane, neprekidno odbijao prekid vatre i doživljava pregovore o miru kao nastavak rata. On vidi da u pregovorima o miru ostvari svoje ratne ciljeve. I to je jasno. Trump je serijom odgoda na zahtjev ruskog predsjednika došao do toga da je konačno shvatio (ako je uopće shvatio?), da ga Putin zapravo vuče za nos', kaže za tportal Tadić.
Naš sugovornik podsjeća da je Putin Trumpu prilikom zadnjeg njihovog razgovora kazao da je u roku od 60 dana sposoban zauzeti ono što su mu trenutni ratni ciljevi, odnosno doći do granica oblasti koje je anektirao.
'Trump je 10 dana oklijevao, a onda je rekao da daje Putinu ultimatum od 50 dana. To znači da će za 50 dana, ako se ništa ne dogodi i ako Putin nastavi sa ofenzivom, Trump početi pritiskati Zelenskog da prihvati činjenično stanje i da konačno zaključi rat. Ja sam, ako me pitate, izuzetno skeptičan da će Trump poslati značajnu količinu oružja i da će raspaliti po Putinu značajnim sankcijama. Skeptičan sam jer to potpuno odudara od svega što je Trump do sada radio', poručuje Tadić.
Može li postavljanje ultimatuma i Putinova šutnja zapravo biti dio cijelog igrokaza Trumpa i Putina kako bi se Zelenskog i Ukrajinu natjeralo da svojevrsnu predaju, pitamo našeg sugovornika.
'Nitko od nas ne zna što je bilo rečeno tijekom tog razgovora, znamo samo ono što su u javnosti rekli Trump i Putin. Stvarni kontekst razgovora ne znamo. Možemo sa sigurnošću reći samo da Trump u tim pregovorima ne pregovara o završetku rata u Ukrajini u interesu Ukrajine. Trump pregovora s Putinom o poboljšanju odnosa Rusije i SAD-a, pri čemu su rat u Ukrajini i sama Ukrajina smetnja. Trump bi, da se njega pita, najradije istog trena ukinuo sankcije i poslovao sa Rusijom kao da se ništa ne događa. Međutim, to bi bilo politički problematično jer bi ispao 'šonjo' u odnosu na Joe Bidena. Zato svako toliko ide u javnost s ratobornim izjavama, ali u praksi se oružje ne šalje ili se šalje na kapaljku', kaže Tadić.
Ismijavanje NATO-a
Trump je o ultimatumu Rusiji izvijestio na sastanku s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom, koji se već 'proslavio' u javnosti ulizivanjem američkom predsjedniku, a također je Trumpa jednom prilikom nazvao 'taticom'.
'Ponižavajuću poziciju' Ruttea spominje i Tadić. '
'Jasno mi je da Rutte zna s kojim infantilnim karakterom ima posle radio SAD-a i da mora prema njemu funkcionirati kao prema zločesom djetetu od četiri godine. Međutim, u međunarodnim okolostima odnos glavnog tajnika NATO-a prema predsjedniku SAD-a zapravo dovodi do ismijavanja cijelog NATO saveza i američkih saveznika', kaže Tadić.
Prije nekoliko dana, podsjeća Tadić, Trump je rekao da će Ukrajini poslati 10 Patriot raketa - dakle ne 10 baterija Patriot nego 10 raketa Patriot. I to u Ukrajinu koja je gotovo svakodnevno pod napadom nekoliko stotina dronova i balističkih raketa.
'To je čisti medijski spin, iza toga ne stoji nikakva strategija. I kod ovih 50 dana se Trump može dva puta predomisliti oko toga što će dalje biti. To samo pokazuje na nešto što cijelo vrijeme govorim - i Ukrajina i Europska unija trebaju prestati doživljavati SAD kao pouzdanog partnera i drugo, Rusija se ne boji Trumpa nego ga doživljavaju kao klauna', kaže Tadić.
Analitičar je uvjeren da odgovora Rusije na Trumpov ultimatum neće ni biti, što su i tri izvora bliska Kremlju rekla i za Reuters.
'Ruski sljedeći korak će biti ignoriranje Trumpova ultimatuma. Oni će nastaviti u tih 50 dana ratovati kao da se ništa nije dogodilo. Jer znaju da se ništa neće dogoditi. Naravno, uvijek postoji 1 posto vjerojatnosti da se doista nešto dogodi, ali i u svih dosadašnjih situacija je jasno da se neće ništa dogoditi', poručuje Tadić.
Razlog za tajming Trumpove ratobornije retorike i prijetnje Rusiji naš sugovornik vidi u odnosima u samom SAD-u.
''Zašto je Trump sada izašao s ultimatumom od 50 dana? Zato što je u tijeku opći bratoubilački rad unutar MAGA pokreta oko toga tko je sve na listi klijenata Jeffreya Epsteina, odnosno je li Trump među njima. U tom trenutku Trump je zaključio da treba izaći van s pričom o carinama i treba izaći van s ultimatumom Rusiji. Ako se sjećate, napad SAD na Iran nije imao nikakve veze sa stvarnim učinkom, ma koliko ljudi maštali da je tu nanesena nevjerojatna šteta. Taj napad je u prvom redu motiviran time što se po prvi put u javnosti izrodila priča o Epsteinovim dokumentima. I kod američkog napada na Iran i kod Trumpovog ultimatuma Rusiji uvijek je u prvom planu Trump osobno, odnosno njegov imidž u MAGA pokretu koji je nagrižen pričom da se nalazi na Epsteinovom popisu klijenata'', kaže Tadić.
U nekim medijima Trumpov ultimatum okarakteriziran je kao preokret u Trumpovom razmišljanju i stavu prema Rusiji, no Tadić smatra da se samo radi o PR-u.
'Sve što Trump radi je PR. Ne postoji nikakav strateški koncept kojeg se on drži jer on strategije ni zašto nema. Sve je od danas do sutra kako dobro zvuči u medijima. Ja bih volio da strategije ima pa makar ta strategija bude da je Amerika saveznik Rusije. Barem bi znali na čemu smo. Međutim, mi smo već mjesecima u situaciji nekakvih nerealnih očekivanja što će on napraviti. Ako se pokaže da je Trump doista na Epsteinovoj listi, možda Trump donese odluku o ulasku američkih trupa u Ukrajinu ili pak odobri neku vrlo izdašnu pošiljku oružja Ukrajini, sve samo zato da odvuče pozornost od te mučne afere. To što će biti nakon 50 dana ne ovisi dakle o strateškom odgovoru Putina, nego ovisi o tome kud će otići priča o Epsteinovim dokumentima i koliko će ta afera zakačiti Trumpa', naglašava Tadić.