Tajlandska premijerka Paetongtarn Shinawatra suspendirana je s dužnosti u utorak zbog istrage pokrenute nakon što je u javnost procurila snimka njezina razgovora s bivšim kambodžanskim moćnikom Hun Senom, što je izazvalo političku buru. Hun Sen je kambodžanski političar, bivši premijer Kambodže te bivši vojni časnik koji trenutno obnaša dužnost predsjednika Senata
Ustavni sud Tajlanda prihvatio je tužbu skupine od 36 senatora koji optužuju 38-godišnju Paetongtarn za kršenje ustava i etičkih standarda. Suci su jednoglasno odlučili privremeno je suspendirati s funkcije premijerke dok traje postupak, iako ostaje u Vladi kao ministrica kulture nakon nedavne rekonstrukcije kabineta.
Paetongtarn, koja je premijersku dužnost preuzela prije samo 10 mjeseci nakon što je njezin prethodnik smijenjen, sada se suočava s valom političkih pritisaka, padom podrške javnosti te nadolazećim glasovanjem o povjerenju u parlamentu, piše CNN.
Sporni telefonski razgovor, koji je potvrđen kao autentičan s obje strane, održan je 15. lipnja. U snimci se čuje kako Paetongtarn Hun Sena oslovljava 'ujakom' te kritizira djelovanje vlastite vojske nakon pograničnih sukoba u kojima je poginuo kambodžanski vojnik. Premijerka ga pritom moli da ne sluša 'drugu stranu' – aludirajući na visokopozicioniranog tajlandskog vojnog zapovjednika – te mu poručuje: 'Ako nešto želite, samo mi recite, ja ću to riješiti.'
Njezin ton i sadržaj razgovora izazvali su bijes u zemlji, a protivnici su je optužili za kompromitiranje nacionalnih interesa. Prošlog vikenda, tisuće prosvjednika izašlo je na ulice Bangkoka, tražeći njezinu ostavku. Skandal je već uzdrmao vladajuću koaliciju – ključni partner, stranka Bhumjaithai, napustio je savez prošli tjedan, što je dodatno oslabilo poziciju premijerkinog Pheu Thai.
Reakcije i opravdanja
Na izvanrednoj konferenciji za novinare Paetongtarn je rekla da prihvaća odluku suda te inzistirala da su njezine namjere bile 'iskrene i usmjerene isključivo na dobrobit zemlje'.
'Moje su namjere bile više od 100 posto iskrene – djelovala sam kako bih zaštitila suverenitet Tajlanda, spasila živote naših vojnika i očuvala mir', poručila je, te se ispričala svim građanima koji su se zbog njezinih riječi osjećali 'uznemireno'. Premijerka je pokušala ublažiti štetu tvrdeći da je razgovor bio 'privatan' i da 'nije trebao biti objavljen'. Objasnila je da se radilo o 'pregovaračkoj taktici', a ne o iskazivanju lojalnosti bilo kojoj strani.
Odnosi između Tajlanda i Kambodže obilježeni su desetljećima napetosti i povremenih sukoba duž njihove 817 kilometara duge granice, koju je djelomično odredila francuska kolonijalna vlast. Iako su povremeno uspijevali razviti suradnju, političke krize u obje zemlje često pogoršavaju bilateralne odnose.
Paetongtarn je na čelo vlade došla prošle godine nakon što je Ustavni sud smijenio premijera Sretthu Thavisina, također zbog kršenja etičkog kodeksa. Isti sud je u lipnju ove godine raspustio i najpopularniju opozicijsku stranku Move Forward, zabranivši njezinim čelnicima političko djelovanje na 10 godina, što je izazvalo dodatne optužbe o politički motiviranim presudama i krizi demokracije.