GRABAR KITAROVIĆ PROSVJEDNICIMA

'Suzdržimo se od prakse dolaženja bilo kome pod prozore'

18.03.2015 u 18:42

Bionic
Reading

Gotovo mjesec dana traje mandat predsjednice Kolinde Grabar Kitarović na Pantovčaku. U razgovoru za Media servis predsjednica je komentirala aktualne domaće teme. O bivšem predsjedniku Ivi Josipoviću nije željela govoriti pa ni u kontekstu vanjske politike

'To uopće ne mogu komentirati jer u uljuđenim zemljama doista je neuobičajeno i neprimjereno komentirati mandat bivšega predsjednika. Kampanja je prošla, iza nas je, usredotočena sam na sadašnjost, na svoj rad, na ono što mislim da treba napraviti, da treba popraviti općenito u državi i tako ću ići naprijed s pogledom u budućnost', rekla je predsjednica.

Kaže da je iznimno zadovoljna suradnicima i radom u Uredu na Pantovčaku. Ipak ističe kako je daleko od građana.

'Izdvojeni smo, osjećam se doista izdvojeno od građana. Sistematizacija je još u tijeku. Imamo jako puno posla koji radimo paralelno, dakle, to je proces koji traje. Ali bit će i to riješeno ovih dana. Još nisam u potpunosti imenovala sva savjetodavna tijela, ovih sam se dana konzultirala s mnogima, s gospodarstvenicima, ljudima iz raznih sektora u Hrvatskoj i uskoro ćemo formirati to vijeće za vanjsku politiku, gospodarstvo, branitelje, socijalna i druga pitanja, povjerenika za zviždače... Dakle, sve ono što sam govorila tijekom kampanje.'

Znači li to da se nastavlja s preseljenjem njezinog ureda s Pantovčaka?

'Da, moram vam kazati da upravo ovih dana radimo i da će uskoro biti donesena odluka koja je jedna sveobuhvatna odluka za određivanje sjedišta Ureda predsjednice Republike Hrvatske. Tom pitanju treba pristupiti vrlo ozbiljno, bez obzira na moje osobne želje ili namjere, to je ipak pitanje koje se tiče države jer svako sjedište predsjednika ili predsjednice projicira i imidž države. Dakle, namjera je ove odluke osnovati jedno stručno povjerenstvo koje će imati više članova i koje će razmotriti sve pretpostavke za buduću lokaciju ureda tako da one budu optimalne - i u smislu financija, i u smislu protokolarnih, sigurnosnih i drugih zahtjeva. Dakle, razmotrit će isto tako sam Pantovčak, kompleks zgrada u Visokoj ulici ali i druge potencijalne lokacije u Zagrebu. Nakon toga će uslijediti konzultacije i sa Saborom i s Vladom jer, ponavljam, to nije odluka koja se tiče jedne osobe, to je odluka koja se tiče države. Dakle, bez obzira na to kako se ja osobno osjećala, poslušat ću savjet stručnog povjerenstva i svakako bilo koju odluku donijeti u dogovoru sa svima onima koji su za to zainteresirani i koji trebaju sudjelovati u donošenju jedne takve odluke.'

O Titovoj bisti kaže da će to pitanje biti riješeno unutar mjesec i nešto, svakako prije 23. svibnja.

'Mi smo pozvali Muzej Hrvatskog zagorja, da oni razmotre i popišu sve predmete. Ne samo bistu, nego i ostale artefakte koje smo našli u jednoj maloj prašnjavoj prostoriji pored kotlovnice u jednoj od zgrada na Pantovčaku', rekla je predsjednica, a na pitanje kako su se takvi predmeti našli u prašnjavoj prostoriji odgovorila kako o tome ne može spekulirati. 'Ne znam, neću spekulirati, ali nema puno prostora za skladištenje, to moram kazati. Vidite da ima puno ovog otvorenog protokolarnog prostora, ali zapravo nemate gdje spremati te predmete. I zato smo odlučili da bi bilo korektno većinu tih predmeta pokloniti muzejima Hrvatskog zagorja odakle potječe Josip Broz, a da ona najvrednija djela ostanu u vlasništvu Ureda predsjednice, a da se onda daju na posudbu muzejima. Ona će biti izložena u njegovom rodnom mjestu ili negdje drugdje gdje se odluči gdje bi to bilo. Za sada, prvo vrijeme, bista svakako ide u rodnu kuću Josipa Broza i ondje će je moći vidjeti svi oni koji su zainteresirani: bez obzira jesu li ga poštovali ili su prema njemu imali negativne osjećaje, negativno mišljenje. Dio je to naše povijesti i želim da se time postupa na odgovarajući način', rekla je predsjednica.

Još jednom se osvrnula na sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost na kojem se prvi put susrela s premijerom. Ponovila je kako je sastanak protekao dobro, u dobroj atmosferi.

'Ne mogu reći da smo se sasvim i u svemu složili, ali to jest poanta različitih razmišljanja i rasprave. Razgovarali smo isključivo o pitanjima koja su bila na dnevnom redu, ili koja smo otvorili pod pitanjem razno, ali isključivo koja su se ticala obrane i nacionalne sigurnosti, dakle, nismo razgovarali o nekim drugim pitanjima.' Njezina je ruka, kaže, i dalje ispružena pa tako čeka da joj se premijer javi po pitanju sjednice Vlade na temu gospodarstva. Kad je riječ o gospodarskoj politici Vlade, komentirala je odustajanje od poreza na nekretnine i monetizacije.

'To vam govori o nestabilnosti i nepredvidljivosti našeg sustava. Ne može ozbiljna Vlada prvo govoriti o monetizaciji i žestoko zastupati tu ideju, a onda naprasno od nje odustati, jer smo u predizbornoj godini i jer su procijenili da bi izgubili određen broj glasova kad bi se išlo u monetizaciju. Taj sud donosim slušajući argumente koji su se iznosili u vrijeme kad je to bili prilično aktualno, pa i u vrijeme predsjedničke kampanje. Na Vladi je da donese takvu odluku, ali treba puno više ozbiljnosti i više razmišljati o tome što takve odluke znače i rasprava u njihovom donošenju ili nedonošenju. Kako se one uopće odražavaju na imidž Hrvatske?

Ne možemo samo gledati prema izborima, koliko će tko osvojiti glasova i na koji način ćemo dobiti te glasove, već moramo razmišljati dugoročno što to znači za Hrvatsku, hoćemo li ispasti neozbiljni prema međunarodnim partnerima, ali i prema vlastitim građanima', ocijenila je Grabar Kitarović.

Predsjednicu smo pitali i trebaju li Milanović i Karamarko debatirati ili ipak sjesti za stol?

'Mislim da bi bilo dobro da sjednu za stol, da razgovaraju. Mislim da bi i premijer i sve ostale političke stranke, bilo one dio koalicije ili oporbe, trebali puno više razgovarati o gospodarskom i socijalnom stanju u državi. Ja neću spekulirati, jer sad sam predsjednica i neću ulaziti ni u kakve osobne odnose, ali uvijek je najbolje za Hrvatsku kad se razgovara', smatra Grabar Kitarović.

Kad je riječ o prosvjedima u Savskoj 66, koji traju već 150. dan, predsjednica kaže kako će i dalje ulagati napore da se ti prosvjedi završe.

'Ja osobno ulažem napore da se ti prosvjedi završe. Nastavit ćemo razgovore, moramo formirati i zajedničko tijelo koje će raspraviti o tim uvjetima koje postavljaju branitelji. Poštujem njihov stav, međutim izričito sam protiv dolaska pod prozore osobnog stana, rezidencije bilo koje osobe. Mislim, ako treba protestirati, onda to treba pod prozorima ureda, jer djeca, obitelji i susjedi nisu krivi za ono što se zbiva i nisu zaslužili da se na taj način uznemiruje njihov privatni život. Molim da se suzdržimo od prakse dolaženja bilo kome pod prozore', zaključila je predsjednica Grabar Kitarović.