Izrael nastavlja bombardirati Siriju, navodno kao čin potpore Druzima na jugozapadu zemlje, i to unatoč proglašenom prekidu vatre. Ono što je započelo kao lokalni sukob između Druza i beduinskih zajednica na jugu Sirije tijekom vikenda eskaliralo je u srijedu izraelskim zračnim udarima na sjedište sirijskog ministarstva obrane i druge ciljeve u glavnom gradu Damasku
Prema priopćenju sirijskog ministarstva zdravstva, najmanje tri osobe ubijene su u napadima na Damask. Istog dana izraelski zračni napadi pogodili su i jugozapadne provincije Suvajdu i Dera.
Suvajda – provincija u kojoj većinu stanovništva čine pripadnici vjerske zajednice Druza – posljednjih dana bila je epicentar sukoba. Izrael je već ranije ovog tjedna napao sirijske vladine snage u tom području. Izraelski dužnosnici tvrde da su napadi usmjereni na zaštitu zajednice Druza u Suvajdi, u kojoj je u sukobima između lokalnih naoružanih skupina i sirijskih vladinih snaga poginulo više desetaka ljudi.
Izrael bombardira unatoč prekidu vatre
Međutim lokalni aktivisti i analitičari tvrde da Izrael zapravo potiče unutarnje sukobe nastavkom bombardiranja, kao što je to činio više puta otkako je bivši predsjednik Bašar al Asad svrgnut u prosincu. Unatoč sporazumima o prekidu vatre između nekih vođa Druza i sirijskih vlasti, Izrael i dalje izvodi napade na vladine snage.
'Izrael ne samo da cijelu zajednicu Druza prikazuje kao proizraelsku, nego i kao one koji podupiru izraelsko bombardiranje Damaska', rekla je za Al Jazeeru Darin Kalifa, stručnjakinja za Siriju i viša savjetnica Međunarodne krizne skupine.
Iskorištavanje sukoba
Nedavni sukobi u Suvajdi započeli su nakon što su beduinske naoružane skupine 11. srpnja otele druskog trgovca na putu prema Damasku, prema izvješću Sirijskog opservatorija za ljudska prava, organizacije sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Otmica se brzo pretvorila u širi sukob između dviju zajednica koje već dugo imaju napet odnos zbog sporova oko zemljišta. U sukob su se ubrzo uključile i sirijske vladine snage.
Nova sirijska vlada pokušava učvrstiti vlast nakon 14 godina građanskog rata i kraja pola stoljeća vladavine obitelji Al Asad. Međutim to joj je u Suvajdi otežano, djelomično zbog ponovljenih izraelskih prijetnji usmjerenih protiv prisutnosti vladinih snaga u toj provinciji, a koja graniči s Golanskom visoravni.
Izgovor za Izrael
Druzi u Suvajdi u početku su podržali dolazak vladinih snaga nakon izbijanja nasilja tijekom vikenda, ali ubrzo su izbili sukobi između nekih druskih boraca i tih snaga, uz prijave o kršenju ljudskih prava, prema svjedočanstvima civila, lokalnih promatrača i analitičara.
Postupci pripadnika sigurnosnih snaga – koje je i samo sirijsko predsjedništvo priznalo kao 'nezakonita kaznena djela' – dali su Izraelu izgovor za daljnje bombardiranje. Analitičari tvrde da im je cilj oslabiti i podijeliti Siriju te se dodvoriti izraelskim državljanima druskog podrijetla koji služe u njihovoj vojsci.
'Iz izraelske perspektive – kako oni vide Siriju i kako vjeruju da bi trebala izgledati – idealan je scenarij slaba središnja vlast i podjela zemlje na sektaške, poluautonomne enklave', rekao je Ajmen Džavad al Tamimi, stručnjak za Siriju koji detaljno istražuje lokalnu dinamiku u Suvajdi.
Dodao je da su reakcije u toj provinciji na izraelske postupke podijeljene, što ukazuje na duboko nepovjerenje prema novim vlastima u Damasku – koje sada predvodi sunitska većina, uključujući predsjednika Ahmeda al Šaru, bivšeg člana Hajat Tahrir al Šama, organizacije koja je nekoć bila povezana s Al Kaidom.
Zlostavljanja i strah
Prema civilima u Suvajdi, dio nepovjerenja proizlazi iz neuspjeha vlade da kazni borce odgovorne za sudjelovanje u masakru stotina alavita na obali Sirije u ožujku, ili njegovo dopuštanje.
Alaviti pripadaju ogranku šijitskog islama, iz kojeg potječe obitelj Al Asad. Vlada je pokrenula istragu o sukobima u kojima je više od 200 pripadnika sigurnosnih snaga poginulo nakon napada sljedbenika Asada. Rezultati se očekuju u listopadu.
Vladine snage optužene su za ozbiljna kršenja ljudskih prava u Suvajdi, uključujući 'terenska pogubljenja', prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava i drugim lokalnim promatračima.
'Iskreno, nadao sam se da će vladine snage donijeti red, ali ne na ovakav način', rekao je Farid, mladić iz druske zajednice.
Lokalni medij Suwayda24 izvijestio je da su borci povezani s vladom 15. srpnja upali u obiteljski kompleks i pogubili devet nenaoružanih civila. Al Jazeerina jedinica za provjeru činjenica, Sanad, potvrdila je ove navode.
Objašnjenje nikad nije stiglo
Pitanja su poslana sirijskom ministarstvu obrane, s molbom da odgovore na optužbe o pogubljenjima. Do ponovne objave teksta odgovor nije stigao.
U srijedu je sirijsko ministarstvo zdravstva objavilo da je u Nacionalnoj bolnici u Suvajdi pronađeno više desetaka tijela, među kojima su i tijela pripadnika sigurnosnih snaga i civila.
Primirja su više puta dogovorena između druskih frakcija i sirijske vlade. Najnovije, sklopljeno u srijedu, uključuje sporazum o potpunoj integraciji Suvajde u sirijsku državu, kao što navodi Jusuf al Jarbu, istaknuti druski vođa.
Napadi Izraela ne staju
Ipak, poput primirja sklopljenog dan ranije, izraelski napadi nisu prestali.
Štoviše, nekoliko druskih vjerskih i naoružanih frakcija povuklo se iz dogovora postignutog u utorak, navodeći da su vladine snage nastavile s kršenjem sporazuma, tvrdi Al Tamimi.
Tijekom građanskog rata druski klerici i naoružane skupine uspješno su pregovarali o de facto autonomiji, sve vrijeme braneći se od skupina poput ISIL-a (ISIS-a). Nakon svrgavanja Al Asada u prosincu 2024., istaknuti druski vjerski vođa Hikmat al Hidžri pozvao je nove vlasti u Damasku da promijene ustav kako bi se zajamčila veća regionalna autonomija za Suvajdu i uvela sekularnost.
Njegov je stav dobio značajnu, ali ne i većinsku podršku, kaže Al Tamimi.
'Njegov konkretan zahtjev – da se prepiše ustav – nije bio stav većine u Suvajdi', rekao je za Al Jazeeru. 'Postoje pragmatičari koji su spremni surađivati s vladom da bi zaštitili određeni stupanj autonomije i integrirali se s novim vlastima. No nakon ovih kršenja pravila vlasti, Al Hidžrijevi stavovi vjerojatno će steći više simpatija i podrške', upozorio je Al Tamimi.
Nitko ne zna što očekivati
Dok se sukobi u Suvajdi nastavljaju, Al Hidžri je izazvao kontroverzu pozivajući međunarodnu zajednicu da zaštiti Druze u Siriji. Kritičari se boje da je time zapravo uputio prikriveni poziv na izraelsku intervenciju, što je stav s kojim se mnogi u Suvajdi ne slažu.
Samja, lokalna aktivistica koja živi u selu nedaleko od žarišta sukoba, rekla je da se zbog izraelskih napada osjeća 'nelagodno' te da ne podržava intervenciju. Istovremeno, izrazila je sve veću zabrinutost zbog mogućnosti da vladine snage upadaju u domove civila.
'Ne znamo što očekivati', rekla je za Al Jazeeru. 'Ne znamo tko bi mogao doći u naš dom, tko je ta osoba i što bi nas mogla pitati kad uđe. Ne znamo kako bi se ponašala prema nama. Iskreno, svi smo zaista prestravljeni.'
Al Tamimi upozorava da bi izraelski narativ o 'zaštiti' Druza u Siriji mogao pogoršati unutarnje napetosti i dovesti do kolektivnog kažnjavanja. 'Ono što Izrael radi je to da rasplamsava sektaške napetosti jer hrani sumnje da Druzi tajno surađuju s Izraelom u podjeli zemlje', zaključuje.