JURE RADIĆ NA SUĐENJU GENERALIMA

'Srpske kuće nakon Oluje palili lopovi, ne vojnici'

26.02.2010 u 17:03

Bionic
Reading

Hrvatske vlasti nisu imale plan progona Srba iz tzv. krajine, a njihove napuštene kuće nakon Oluje nisu uništavali hrvatski vojnici, nego lopovi koji su zlorabili hrvatske uniforme, izjavio je u petak bivši visoki dužnosnik hrvatske vlade Jure Radić na suđenju trojici hrvatskih generala pred Haaškim sudom

'Nikada, nikada, nikada!', rekao je Radić trećeg i posljednjeg dana svjedočenja, odgovarajući na pitanje obrane je li postojao zločinački pothvat s ciljem progona hrvatskih Srba i je li on u njemu osobno sudjelovao.

'To je nespojivo s mojim svjetonazorom, niti sam od ikoga u tome krugu čuo išta slično', dodao je Radić, svjedok Sudskog vijeća. Radića je haško tužiteljstvo ubrojilo u zločinački pothvat prema optužnici protiv generala Ante Gotovine, Ivana Čermaka i Mladena Markača za zločine nad lokalnim Srbima u kolovozu 1995.

Po njegovim riječima, napuštene kuće izbjeglih Srba pljačkali su i palili 'lopovi i probisvjeti u vojnim uniformama', čemu se hrvatski državni vrh oštro suprotstavljao, ali nije bilo dovoljno snaga za kontrolu cijeloga oslobođenog područja.

Na pitanje tužitelja na osnovi čega zna da kuće nisu pljačkali i palili hrvatski vojnici, jer po vlastitom priznanju to nije osobno vidio, Radić je rekao da je Hrvatska vojska bila disciplinirana i vojnici to ne bi činili organizirano, a svaki pojedinačni slučaj bio bi kažnjen.

Današnji direktor Instituta IGH istaknuo je da oslobođeno područje nije bilo moguće zapečatiti, jer su stotine tisuća prognanika jedva čekale da se vrate u to područje. 'Pa kakva bi mi vlast bili? Za njih je Oluja bilo drugo rođenje i jedva su čekali da vide je li im kuća čitava', rekao je Radić.

Ratni ministar obnove i razvitka posvjedočio je da su neki hrvatski dužnosnici spominjali različita povijesna iskustva za rješavanje problema napuštene imovine, od Ivana Milasa koji je govorio o Beneševim dekretima iz 1945. o oduzimanju imovine sudetskih Nijemaca, do Hrvoja Šarinića koji je objašnjavao kako su se s tim problemom nosili Francuzi u Alžiru.

No, ustvrdio je Radić, na kraju je prihvaćen zakon o privremenom upravljanju određenom imovinom čiji je cilj bila zaštita napuštenih kuća od uništavanja i propadanja, te privremeno zbrinjavanje prognanika iz Hrvatske i iz BiH.

Za ocjenu tadašnjeg američkog veleposlanika u Hrvatskoj Petera Galbraitha da je zakon bio samo izgovor za oduzimanje 'srpsk'" imovine i sprječavanje povratka Srba, Radić je rekao da to nije istina, a da je Galbraith 'površan kakav je i inače bio'.