INTERKONTINENTALNA BALISTIČKA RAKETA

Rusi u tri smjene rade 'Sotoninog sina' od 100 tona

09.06.2017 u 09:53

Bionic
Reading

Ruski ministar obrane Sergej Šojgu najavio je kako je 'u tri smjene' počela izgradnja nove ruske interkontinentalne balističke rakete 'Sarmat' koja je namijenjena odvraćanja agresora

Kako piše Russia Beyond the Headlines, radi se o teškoj interkontinentalnoj raketi na tekuće gorivo koja u nazivu nosi oznaku RS-28. Raketa je teška čak 100 tona, dok je dio s bojevom glavom težak oko deset tona.

Prema najavama, ruske Strateške raketne postrojbe trebale bi dobiti ovu raketu nakon 2020. godine, čime će se zamijeniti najteža i najubojitija strateška raketu na svijetu, R-20V 'Vojvoda' koja teži 211 tona, a čija je bojeva glava teška 8,8 tona.

'Ona se neće razlikovati od svoje prethodnice samo po daleko manjoj težini nego i po dometu. Raketa Sotona je imala domet 11.000 km, dok će domet Sarmata iznositi 17.000 km. Konstruktori kažu da će moći letjeti preko Južnog pola, odakle je nitko ne očekuje i gdje nema proturaketne zaštite', rekao je za RBTH Hrvatsku vojni analitičar agencije TASS Viktor Litovkin.

Prema njegovim riječima, Sarmat neće imati 10 bojevih glava nego najmanje 15 samostalno navođenih višestrukih nuklearnih bojevih glava s neovisno usmjerenim projektilima.

Oni će biti raspoređeni u vidu 'grozda', a svaki od njih će imati snagu od 150 do 300 kilotona i moći će se odvajati od 'grozda' u trenutku koji je predviđen programom integriranim u bojevu glavu.

Raketa Sarmat imat će domet 17.000 kilometara Izvor: Društvene mreže / Autor: New Update Defence

Nova raketa letjet će prema cilju hipersoničnom brzinom od 6120 kilometra na sat, mijenjajući pritom vertikalnu i horizontalnu putanju kako je ne bi mogao presresti nijedan sustav proturaketne obrane.

Prve nove rakete dobit će divizije strateških raketnih postrojbi blizu Krasnojarska i Orenburga, a prema navodima vojnih analitičara, novo oružje će biti uključeno u borbeno dežurstvo do isteka valjanosti sporazuma START 3 2021. godine.

Inače, raketa 'Sarmat' se testira od 2016. godine, a dosad se testirala samo kompatibilnost buduće rakete i ukopanog silosa, kao i algoritmi lansiranja, dok bi uskoro trebalo započeti potpuno testiranje.