međunarodni dan bijele rode

Raseljavanje ljudi dovodi do pada broja roda u Karlovačkoj županiji

21.08.2019 u 09:57

Bionic
Reading

Zabrinjavajući trend pada populacije bijelih roda bilježi se ove godine na području Karlovačke županije i dovodi u izravnu vezu s raseljavanjem ljudi, zbog kojega je i manje obrađene zemlje i pokošenih površina na kojima se roda hrani

Županijska Javna ustanova Natura viva u srijedu je, povodom Međunarodnog dana bijele rode 24. kolovoza, priopćila da je broj mladunaca ove godine pao na 53 s prošlogodišnjih 89, a 2017. je bilo prebrojeno rekordnih 110 unatrag devet godina koliko traje promatranje bijele rode na području Karlovačke županije.

U gnijezdima je uglavnom zabilježen jedan do dva mladunca, s iznimkom područja Rečice i Šišljavića gdje su u prosjeku zabilježena dva do tri mladunca po gnijezdu. Od 2010. godine broj aktivnih gnijezda bijele rode ne pada ispod 40, prošle godine iznimno 39, ali pada broj mladunaca u njima.

Razlog se pripisuje činjenici da se smanjio broj mladih ljudi, odnosno da je raseljavanje stanovništva rezultiralo s manje obrađivane zemlje i manje pokošenih površina, pa odrasla bijela roda nema dovoljno hrane da nahrani troje do petero mladunaca.

U Karlovačkoj županiji bijela je roda uvijek bila omiljena među stanovnicima i o toj povezanosti s čovjekom govori i činjenica da svoj dom uvijek gradi u blizini ljudi, koji su u nekoliko slučajeva svjedočili bacanju ili jaja ili već rođenih mladunaca iz gnijezda kako bi roda uspjela prehraniti jednog ili dvoje mladunaca koje je sačuvala, stoji u priopćenju.

Roda je mesojed i hrani se živim plijenom, na vlažnim tek pokošenim livadama vrijedno lovi svoj plijen, a hrani se ribama, žabama, zmijama, puževima, gujavicama i kukcima. Upravo zbog svojih prehrambenih navika boravi u nizinskim krajevima gdje postoji cijelo bogatstvo pašnjaka, poplavnih livada, močvara i jezera. Posebno je brojna u Posavini, u Parku prirode Lonjsko polje.

Tek u četvrtoj ili petoj godini života odrasle ptice imaju prve mladunce i to obično jednog ili dva. Broj mladunaca se povećava idućih sezona gniježđenja i tada iznosi od tri do pet mladih, koji se razlikuju od odraslih jedinki po karakterističnoj crnoj boji kljuna. U početku roditelji mladuncima donose hranu i vodu direktno u kljun, a kasnije odrasla roda donosi hranu u gnijezdo odakle ju mladunci sami uzimaju.

Bijela roda jedna je od najpopularnijih selica. U naše krajeve dolazi u proljeće, a početkom jeseni seli se na jug. Rode različitih područja Europe imaju različite trendove migracije. Hrvatske bijele rode putuju preko Turske u Izrael te preko Bliskog Istoka prate rijeku Nil na jug Afrike. Tako prijeđu i do 10 000 kilometara u svega tri tjedna.