sat povijesti

Putin nazvao Trumpa pa mu održao predavanje: Rusija je pomogla Americi da bude neovisna

07.07.2025 u 09:44

Bionic
Reading

Ruski predsjednik Vladimir Putin otkrio je da je tijekom telefonskog razgovora s predsjednikom Donaldom Trumpom, održanog 3. srpnja, govorio o ulozi Rusije u pružanju pomoći Sjedinjenim Američkim Državama prilikom stjecanja neovisnosti. Time je, prema izvješću ruske novinske agencije Tass, želio istaknuti povijest suradnje između dviju zemalja

Trump i Putin razgovarali su telefonom u četvrtak, a razgovor je trajao oko sata. Dvojica čelnika dotaknula su se i aktualnog rata u Ukrajini, koji ni nakon godina sukoba ne pokazuje znakove skorog završetka – unatoč Trumpovim tvrdnjama tijekom i neposredno nakon prošlogodišnjih predsjedničkih izbora da bi mogao brzo okončati sukob.

Međutim Trump je nakon poziva izrazio nezadovoljstvo razgovorom, ustvrdivši da nije stekao dojam kako Putin ima namjeru zaustaviti rusku ofenzivu na Ukrajinu.

'Jako sam razočaran razgovorom koji sam danas vodio s predsjednikom Putinom jer ne vjerujem da ima volju zaustaviti se. Ne mislim da on želi stati i to je zaista loše', izjavio je Trump novinarima nakon skupa u Iowi.

Rusija napala Ukrajinu dronovima

Prema tvrdnjama ukrajinskih dužnosnika, samo nekoliko sati nakon tog razgovora Rusija je izvela napad dronovima na ukrajinske ciljeve. Tijekom razgovora Putin je zauzeo čvrst stav, rekavši Trumpu da će Rusija 'postići svoje ciljeve' i da se 'neće povući', navodi se u službenom priopćenju Kremlja. Opisao je razgovor kao 'iskren, poslovan i konkretan'.

Ipak, u nedjelju je otkrio da je pokušao Trumpu približiti i povijesne veze između Rusije i SAD-a, a koje, prema njegovim riječima, sežu još do vremena osnivanja američke države.

'Oduvijek smo imali, vrlo dugo, dobre i posebne odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama', rekao je Putin televizijskom voditelju Pavelu Zarubinu. 'Podržavali smo njihove težnje za neovisnošću od Ujedinjenog Kraljevstva. Zapravo, isporučivali smo im oružje. Pomagali smo im financijski', dodao je. 'Kasnije smo, tijekom Američkog građanskog rata, podržavali Sjever. U tom smislu postojale su stvari koje su nas povezivale', istaknuo je.

Povijesna tema

Kremlj je potvrdio za Tass da je Putin tijekom poziva 3. srpnja pokrenuo temu povijesne ruske potpore američkoj neovisnosti i ambicijama te da je Trumpu uputio čestitke povodom Dana neovisnosti.

Povjesničar Paul Behringer, u radu objavljenom 2024. godine, napisao je da su Rusko Carstvo i mlade Sjedinjene Države njegovale 'udaljeno prijateljstvo', pri čemu su prvi kontakti i međusobne percepcije bili 'uglavnom pozitivni', ali bez 'osobito dubokog' međusobnog afiniteta.

Iako se smatra da je Rusija tijekom Američke revolucije zauzela neutralan stav, prema podacima s mrežnih stranica američkog State Departmenta, ta država 1780. nije priznala američkog predstavnika u Sankt Peterburgu, odbivši njegove akreditacije, što je ponovila i 1795. godine. Rusija je priznala Sjedinjene Države tek 1803., gotovo dva desetljeća nakon proglašenja njihove neovisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva.

Behringer: SAD prešutno podržavao Rusiju tijekom Krimskog rata

Behringer u svom radu navodi da je SAD tijekom Krimskog rata – u kojem se Rusko Carstvo borilo protiv saveza Osmanskog Carstva, Velike Britanije, Francuske i Sardinije sredinom 1850-ih – 'prešutno' podržavao Rusiju. Ona je, zauzvrat, podržala Sjevernu uniju tijekom Američkog građanskog rata. Ta razmjena dobre volje u konačnici je dovela i do prodaje Aljaske Sjedinjenim Državama 1867. godine.

'Ubrzo su, međutim, razlike u ideologiji i interesima dovele dvije zemlje do zategnutijih i konkurentnijih odnosa', dodaje povjesničar.

Ostaje nejasno kada bi mogao biti održan sljedeći krug pregovora između Rusije i Ukrajine ili Rusije i Sjedinjenih Država, unatoč izjavi glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova, danoj 20. lipnja, kada je rekao da Moskva očekuje da će u roku od tjedan dana dogovoriti datum trećeg kruga pregovora s Kijevom.