ANALIZA

Putin je Trumpu vratio lopticu s kamatom: Dok Rusi gaze Ukrajinu na fronti, on kupuje vrijeme

13.03.2025 u 20:45

Bionic
Reading

U prvim analizama odgovora Vladimira Putina na sporazum SAD-a i Ukrajine ističe se kako je Putin na taktičan način vratio lopticu Trumpu, ne odbijajući nastojanje za mirovno rješenje, no postavljajući cijeli niz uvjeta za provedbu eventualnog dogovora

BBC-jev analitičar za obrambena pitanja Tom Bateman ocjenjuje kako je Vladimir Putin prepoznao slabosti u američkom prijedlogu o prekidu vatre i iskorištava ih na svoj karakteristični način kako bi vratio lopticu Trumpu.

Putin jasno poručuje kako prekid vatre ne može stupiti na snagu bez prethodnog dogovora o uvjetima, čime okreće naopako Trumpovu ponudu. S druge strane, prihvaća primirje kako ga ne bi optuživali da kvari mirovni proces.

Dakako, Putin misli na prekid vatre pod svojim uvjetima, čime Trumpu vraća cijeli niz pitanja o prirodi predloženog primirja, posebno oko povlačenja ukrajinskih postrojbi, primjećuje Bateman.

Analitičar BBC-a zaključuje kako će razgovor Trumpova izaslanika Stevea Witkoffa, koji je upravo sletio u Moskvu te samog Trumpa, postaje ključan za određivanje kako će američki predsjednik odgovoriti, jer lopta je ponovno u američkom dvorištu.

Susret Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka
  • Susret Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka
  • Susret Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka
  • Susret Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka
  • Susret Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka
  • Susret Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka
Sastanak Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka u Moskvi Izvor: EPA / Autor: MAXIM SHEMETOV/POOL

The Guardian: Putin vješto balansira i time produžava pregovore

Na tragu ove analize jest i analiza The Guardiana, koji ocjenjuje kako izbjegavanjem izravnog odbijanja Trumpova prijedloga o prekidu Putin balansira između toga da ne odbije otvoreno Trumpovo nastojanje za mirom i istovremeno nametne vlastite stroge zahtjeve, što će nužno dovesti do produžavanja pregovora.

I The Guardian podsjeća kako su Putinove izjave uslijedile nekoliko sati nakon što je zrakoplov Trumpova izaslanika Stevena Witkoffa sletio u Moskvu, gdje se očekuje da će se bliski Trumpov saveznik sastati s Putinom.

Nedavna retorika ruskih dužnosnika bila je izrazito skeptična prema privremenom prekidu vatre, upućujući na nisku razinu spremnosti postizanje sporazuma ili činjenje ustupaka, obzirom na to da je Moskva i dalje u ofanzivi na bojnom polju.

Stalni otpor Moskve europskim mirovnim snagama – koje Ukrajina vidi kao jedinu održivu alternativu članstvu u NATO-u za jamčenje svoje sigurnosti – predstavlja veliku prepreku miru prihvatljivom za Kijev, ukazuje Guardian.

Sastanak ukrajinskih i američkih dužnosnika u Saudijskoj Arabiji
  • Sastanak ukrajinskih i američkih dužnosnika u Saudijskoj Arabiji
  • Sastanak ukrajinskih i američkih dužnosnika u Saudijskoj Arabiji
  • Sastanak ukrajinskih i američkih dužnosnika u Saudijskoj Arabiji
Sastanak ukrajinskih i američkih dužnosnika u Saudijskoj Arabiji Izvor: EPA / Autor: UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT

Promatrači vjeruju da je Putin odlučan iznijeti niz maksimalističkih zahtjeva prije nego što pristane na bilo kakav prekid vatre, što će vjerojatno produljiti pregovore.

Reuters i Bloomberg izvijestili su da je Rusija u razgovorima sa SAD-om predstavila popis takvih zahtjeva za okončanje rata u Ukrajini i resetiranje odnosa s Washingtonom.

Putin bi također mogao preispitati neke od svojih širih zahtjeva iz 2021., koji nisu povezani s Ukrajinom, uključujući poziv NATO-u da zaustavi raspoređivanje oružja u državama članicama koje su se pridružile nakon 1997., kada se savez počeo širiti na bivše komunističke zemlje.

Mnogi u Europi strahuju da bi ovi uvjeti za mir mogli oslabiti sposobnost Zapada da poveća svoju vojnu prisutnost i omogućiti Putinu da proširi svoj utjecaj diljem kontinenta, zaključuje se u analizi.