motor gospodarstva

Oružje umjesto automobila: Vojna industrija u Češkoj doživljava zlatno doba

15.05.2025 u 07:24

Bionic
Reading

Proizvodnja oružja doživljava zlatno doba u Češkoj. Kao motor češkog gospodarstva mogla bi čak zamijeniti automobilsku industriju.

Češka se u posljednjih trideset godina razvila u zemlju s najvećom proizvodnjom automobila po glavi stanovnika na svijetu. Godina 2024. bila je rekordna: u zemlji s deset milijuna stanovnika proizvedeno je više od 1,4 milijuna vozila, što je gotovo četiri posto više nego prethodne godine. No, početak 2025. donio je pad – u prvom tromjesečju proizvodnja je smanjena za 7,1 posto.

Prazna skladišta

Istovremeno, vojna industrija bilježi snažan uspon. Češke tvornice oružja posljednje tri godine značajno su proširile proizvodne kapacitete i ostvarile visoke profite. Prema riječima Aleša Roda iz Centra za ekonomske i tržišne analize, udio obrambene industrije u češkom BDP-u, koji trenutno iznosi oko jedan posto, mogao bi se u idućim godinama višestruko povećati.

‘Skladišta su nam prazna. Ono što proizvedemo, i ne ohladi se, a već je isporučeno’, rekao je Rod za Deutsche Welle.

Područje današnje Češke ima dugu tradiciju vojne proizvodnje koja seže još u vrijeme prije Prvog svjetskog rata. Tijekom međuratnog razdoblja, ali i nakon Drugog svjetskog rata, Čehoslovačka je bila jedan od vodećih svjetskih izvoznika oružja, a izvoz vojne opreme činio je i do deset posto ukupnog izvoza.

Raspad Čehoslovačke 1992. godine doveo je do podjele vojne industrije: proizvodnja tenkova i teške mehanizacije ostala je u Slovačkoj, dok su u Češkoj ostale industrije lakog naoružanja, streljiva, radarskih sustava i proizvodnje zrakoplova.

Nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, češka vojna industrija dodatno je ubrzala rast. Ponos češke vojne industrije, tvrtka Aero, razvila je novi borbeni i školski avion Skyfox koji će služiti za obuku ukrajinskih pilota na bombarderima F-16.

Oko 40 posto proizvodnje čeških tvornica oružja namijenjeno je Ukrajini, pri čemu se osnivaju i zajedničke tvrtke dok ukupno oko 90 posto proizvodnje odlazi u izvoz. Istovremeno, raste i potražnja češke vojske: prošle godine izdvajanja za obranu prvi su put dosegnula dva posto BDP-a.

S obzirom na rast vojne industrije, znatno su porasli i prihodi vlasnika vojnih tvrtki. Tako je Michal Strnad, vlasnik koncerna Czechoslovak Group, od prošle godine gotovo udvostručio svoje bogatstvo – s 5 milijardi eura na 9 milijardi eura.

Njegova tvrtka uz proizvodnju streljiva posjeduje i proizvođača vojnih vozila Tatru, trenutno zapošljava oko 14.000 ljudi.

Za usporedbu, najveći automobilski proizvođač u zemlji, Škoda Auto u vlasništvu koncerna Volkswagen, u glavnom pogonu u Mladoj Boleslavi zapošljava oko 20.000 radnika. Međutim, s obzirom na prelazak na jednostavniju proizvodnju električnih automobila, u budućnosti se očekuje smanjenje broja zaposlenih.

Češke agencije za zapošljavanje već sada predviđaju da će velik dio tih radnika lako pronaći posao u vojnoj industriji, bez potrebe za značajnom prekvalifikacijom.