DRŽAVNO SUDBENO VIJEĆE

Objavljeni programi kandidata za predsjednika Vrhovnog suda, na potezu Milanović

09.05.2025 u 15:01

Bionic
Reading

Državno sudbeno vijeće (DSV) u petak je proslijedilo kandidature troje kandidata za predsjednika Vrhovnog suda predsjedniku RH Zoranu Milanoviću

Na javni poziv prijavilo se troje kandidata, sutkinja Općinskog građanskog suda u Zagrebu Silvija Sunčana Stubičar, odvjetnik Šime Savić i sutkinja zagrebačkog Županijskog suda Sandra Artuković Kunšt, a koja je prema neslužbenim informacijama favoritkinja predsjednika RH Zorana Milanovića. DSV je na svojim internetskim stranicama objavio njihove životopise i programe rada.

Iz objavljenih životopisa vidi se, među ostalim, da svih troje kandidata navodi da imaju više od 30 godina staža u pravosuđu, a njihove programe za vođenje Vrhovnog suda možete pročitati u dokumentima u nastavku.

Silvija Sunčana Stubičar

Stubičar je diplomirala 1993. na zagrebačkom Pravnom fakultetu, a 1996. na Fakultetu političkih znanosti, smjer novinar. Karijeru je počela odmah po završetku studija kao sudska pripravnica na Trgovačkom sudu u Zagrebu, od 1996. do 2003. bila je sudska savjetnica i viša sudska savjetnica na Upravnom sudu, a od 2003. radi na Općinskom sudu u Zagrebu te je obnašala više dužnosti, a od 2014. do 2015. bila je sutkinja na ispomoći na Županijskom sudu u Splitu.

Stručno se usavršavala u Hrvatskoj i u inozemstvu, a od stranih jezika služi se engleskim, francuskim, španjolskim i njemačkim. Navodi da ima 31 godinu staža u pravnoj struci, a izvan struke navodi da je završila osnovnu muzičku školu, smjer klavir, te da voli muziku i pjevanje.

Šime Savić

Savić je diplomirao 1988. na Pravnom fakultetu u Zagrebu, 2020. je završio doktorski studij Pravnog fakulteta u Mostaru, a zanimljivo je da je od 1983. do 1995. bio policajac, prvo službenik u prometnoj policiji, zatim načelnik - zapovjednik te od 1993. do 1995. rukovoditelj u sjedištu MUP-a, gdje je sudjelovao u izradi niza prijedloga zakonskih i podzakonskih akata.

Od 1995. radi kao odvjetnik u Zagrebu, a navodi da je u karijeri zastupao velika trgovačka društva te da je u 30-godišnjem odvjetničkom radu riješio više od 15.000 parnično-sudskih spisa, pretežito iz područja naknada šteta. Pod osobne vještine, među ostalim, navodi odlične komunikacijske sposobnosti, to da je osposobio više od 30 odvjetničkih vježbenika te da se služi engleskim i njemačkim jezikom.

Navodi da je dragovoljac Domovinskog rata i da je od 30. svibnja 1990. do 1. siječnja 1995. proveo u borbenim postrojbama, a naglašava da nije koristio niti koristi ikakva posebna prava s osnova sudjelovanja u ratu, dodajući da je odlikovan Redom hrvatskog pletera.

Sandra Artuković Kunšt

Artuković Kunšt također je završila Pravni fakultet u Zagrebu 1990. te je od 2022. sveučilišna specijalistica građanskog prava i građanskog procesnog prava. Karijeru u pravosuđu započela je 1990. kao volonterka Općinskog suda u Zagrebu te je dogurala do statusa sutkinje, što je radila od 1993. do 2009.

Od 2009. je sutkinja Županijskog suda u Zagrebu, a od 2012. do 2016. bila je zamjenica ministra pravosuđa Orsata Miljenića u vladi Zorana Milanovića. Miljenić je danas predstojnik Ureda predsjednika RH Milanovića.

Milanović ima rok od osam dana

Predsjednik u roku od osam dana treba zatražiti mišljenje saborskog Odbora za pravosuđe i Opće sjednice Vrhovnog suda, a 15 dana od posljednjeg zaprimljenog mišljenja treba predložiti kandidata Hrvatskom saboru.

Ako ne predloži nijednog od njih ili Hrvatski sabor nikoga ne izabere, DSV treba poništiti javni poziv i u narednom roku od osam dana objaviti novi. Predsjednik najvišeg suda, koji je osim šefa sudbene vlasti po dužnosti i predsjednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP), bira se većinom glasova saborskih zastupnika na četiri godine. Po isteku mandata može ponovno biti biran za istu dužnost, no nitko ne može biti predsjednik Vrhovnog suda više od dva puta.

Do izbora nove čelne osobe Vrhovni sud, nakon smrti bivšeg predsjednika Radovana Dobronića, vodi njegova bivša zamjenica, sutkinja Gordana Jalšovečki, dok ga na čelu DIP-a mijenja vrhovni sudac Damir Kontrec.