Potres jačine 7,7 po Richteru koji je pogodio Mjanmar krajem ožujka mogao bi poslužiti znanstvenicima da shvate na koji se način giba tlo prilikom podrhtavanja
Potres jačine 7,7 po Richteru koji je 28. ožujka pogodio Mjanmar odnio je više od 5000 života. Tamošnja vojna hunta, koja tu zemlju vodi u izolacionizam, zatražila je humanitarnu pomoć zbog razornih posljedica.
No, znanstvenici bi po prvi puta mogli shvatiti na koji se način giba Zemljina kora tijekom potresa. Na snimci koja se širi društvenim mrežama vidi se otvaranje pukotine u tlu, a zatim i njeno zatvaranje.
Snimka je nastala na ulazu u solarnu elektranu u blizini grada Thazi, južno od epicentra potresa koji se osjetio i u Tajlandu. Na početku potresa se metalna klizna vrata pomiču da bi se zatim odjednom otvorila pukotina na betonskom prilazu, a sekundu poslije se smanjuje.
'Koliko ja znam, ovo je najbolji video koji imamo o površinskoj pukotini tijekom vrlo jakog potresa', komentirao je Rick Aster, geofizičar s Državnog sveučilišta Colorado za Live Science.
Razumijevanje onoga što se dogodilo
John Vidale, seizmolog sa Sveučilišta Dornsife u Kaliforniji, dodao je da ne zna za druge snimke koje prikazuju trenutak pucanja tla tijekom potresa.
Inače, potres u Mjanmaru dogodio se na rasjedu Sagaing, koji se nalazi dviju manjih tektonskih ploča, Burma i Sunda. Seizmički su valovi išli uzduž tog rasjeda u pravcu sjever-jug, uzrokujući pucanje tla na cijeloj liniji rasjeda.
'Stvarni segment Zemlje koji se pomiče s lijeva na desno ide od površine do možda 30 kilometara dubine. Ispod toga, kora se i dalje pomiče, ali postaje fleksibilnija i deformira se, umjesto da puca', rekao je Aster te dodao:
'Mi zapravo ne razumijemo dinamiku onoga što se dogodilo i kako se stvari pomiču. Nema sumnje da će ovo seizmolozi vrlo pažljivo proučiti. Vjerojatno će doći do neke vrste publikacije u budućnosti, ako se razjasne lokacija i drugi detalji', rekao je geofizičar.