U šokantnom i presedanskom razvoju događaja, kandidat za njemačkog kancelara Friedrich Merz nije dobio većinu u Bundestagu. Što to znači za buduću vladu, ali i stabilnost Njemačke, analizirali smo s političkim analitičarem i komentatorom tportala Višeslavom Raosom
Šest glasova nedostajalo je čelniku CDU-a Friedrichu Merzu da u prvom pokušaju bude potvrđen za njemačkog kancelara. Činilo se da je između CDU/CSU-a i SPD-a sve bilo dogovoreno, no danas je u Bundestagu uslijedilo iznenađenje. Prvi put se dogodilo da Njemačka nije iz prvog pokušaja izabrala kancelara nakon uspješnih koalicijskih pregovora.
SPD zakazao?
'Tijekom koalicijskih pregovora bilo je naznaka toga da podmladak socijaldemokrata smatra da su previše popustili demokršćanima i Merzu, pogotovo što se tiče podizanja minimalne satnice i stambene politike. Generalno su mladi SPD-a smatrali da su trebali više tražiti, tako da je uvijek postojala bojazan da će dio ljudi otkazati poslušnost svojoj parlamentarnoj frakciji', kaže za tportal politički analitičar i komentator tportala Višeslav Raos.
Naglašava da je glasanje u Bundestagu tajno, tako da se ne može točno znati tko je i iz koje grupacije zakazao.
'Ovih šestero koji su falili do većine očito su bili ti nezadovoljni socijaldemokrati. Sad će tu biti malo nervoze cijeli tjedan i vjerojatno će reagirati europske burze. Ovo nije poželjna situacija. U njemačkoj političkoj kulturi naglasak je na tome da stranke trebaju uvijek staviti nacionalni interes ispred stranačkog interesa te da, čak i ako postoje ideološke razlike, trebaju ih staviti sa strane i gledati interes države. I da ne smiju dopustiti situaciju da je zemlja dugo bez vlade. Olaf Scholz je i dalje kancelar dok se ne izabere novi, ali bit će pritisak javnosti i njemačkih medija da se razmirice što prije riješe. Ovo je sada dosta neobično jer njemačke stranke dosta ozbiljno pristupaju procesu koalicijskog pregovaranja, sastavljanju tih tematskih timova, utvrđivanju zajedničkog teksta programa vlade. Tako da je ovo novi trenutak. Ali i njemačka politika, kao i drugdje diljem Europe, zadnjih godina postala je puno više polarizirana i sklona manjku kompromisa. No vrlo vjerojatno doći će do dogovora. Hoće li to biti danas, sutra ili u petak, vidjet ćemo', kaže Raos.
Nema dugoročnog problema
I dok se sumnja da je prilikom glasanja zakazao SPD, dužnosnici te stranke kažu da su svi njihovi zastupnici bili na glasanju, a za debakl krive CDU. Moguće je, kaže Raos, da je zakazala i druga strana, a on u tom slučaju krivce vidi u CSU jer smatraju da je Unija previše popustila SDP-u.
Što to međusobno optuživanje koalicijskih partnera govori o budućnosti suradnje u vladi, pitamo Raosa.
'To ne mora ništa značiti. Recimo, prethodna Semaforska koalicija bila je izazovna koalicija tri stranke. Ne bih ja ovdje prejudicirao da će to nužno dugoročno biti problem', poručuje Raos.
Ima i onih koji likuju
Događaje u Njemačkoj pomno se prati i u ostatku Europe jer upravo Njemačka, kao jedno od najjačih gospodarstava EU-a, diktira i neke trendove u Europi.
'Njemačka ima pritisak biti stabilna otkad je uspostavljen demokratski poredak nakon Drugoga svjetskog rata. Svi očekuju od Merza da pruži neki novi ton u Europskoj uniji. Mislim da ne bismo trebali previše strepiti, iako je ovo, kažem, kratkoročno neugodno. Sto posto će burze reagirati. U Moskvi sigurno likuju zbog ovoga. Likovat će vjerojatno i neki u Americi. Likovat će, naravno, AFD. Ali, eto, život ide dalje', zaključuje Raos.