Europski parlament je ogromnom većinom od 461 glasa za, 121 protiv i 107 suzdržanih podržao Izvješće o napretku Sjeverne Makedonije za 2023. i 2024., a u izvješće su uvršteni i amandmani koji traže uklanjanje spomena makedonskog jezika i identiteta u dokumentu
Amandmane su predložili zastupnici u Europskom parlamentu Andrzej Witold Halicki u ime Europske pučke stranke (EPP), Kathleen Van Brempt u ime Progresivnog saveza socijalista i demokrata (SD) i Ilie Dan Barna u ime liberalne skupine Obnovimo Europu (RE), odnosio se na brisanje formulacije 'makedonski jezik i identitet' iz dokumenta.
U konačnom izvješću odbijeno je 17 amandmana, uključujući one bugarskih zastupnika u Europskom parlamentu, kao i amandman grčkog zastupnika, kojim se tražilo da se pridjev 'makedonski' zamijeni s 'Sjeverne Makedonije', jer je upotreba tog pridjeva dopušteno Prespanskim sporazumom između Grčke i Makedonije.
Weitz: Makedonski jezik i identitet nije bilo pogrešno uključiti u izvješće
U pisanoj izjavi nakon glasovanja, izvjestitelj za Sjevernu Makedoniju Thomas Weitz je istaknuo da je zemlja lider u regiji, pokazujući istinsku predanost vrijednostima EU, uključujući povijesnu promjenu imena i hrabre reforme.
'No, njezino je pristupanje predugo nepravedno blokirano zbog bilateralnih sporova, što potiče frustraciju javnosti i razočaranje EU-om', rekao je Weitz u pisanoj izjavi.
Što se tiče pitanja makedonskog jezika i identiteta, koji su bili dio nacrta Izvješća, Weitz smatra da njihovo uključivanje nije pogreška.
'Naš demokratski proces je transparentan, vidi se iz kojih su parlamentarnih skupina došli amandmani i ne mislim da je bila pogreška uključiti makedonski jezik i identitet u nacrt verzije. Danas je donesena demokratska odluka, a izvješće je dobro i sadrži kritike zbog nedostatka reformi, ali i pohvale za napredak postignut u određenim područjima', rekao je Weitz, a prenosi Radio Slobodna Europa.
Prema Weitzovim riječima, ustavni amandmani koje se makedonska vlada obvezala donijeti uključivanjem bugarske manjine u preambulu moraju se uskoro donijeti kako bi se proces pristupanja Sjeverne Makedonije mogao nastaviti.
Burna svađa Bugara i Irene Joveve
Današnje glasovanje u Europskom parlamentu uslijedilo je nakon sinoćnje žustre parlamentarne rasprave o amandmanima koje su podnijeli zastupnici u Europskom parlamentu.
Prema bugarskim zastupnicima u Europskom parlamentu, pitanja identiteta i jezika nemaju mjesta u Izvješću o napretku zemlje kandidatkinje jer, kako kažu, 'stvaraju podjele'.
Bugarski zastupnici u Europskom parlamentu optužili su makedonske političare za populizam i širenje nacionalističke retorike.
Izjava slovenske zastupnice u Europskom parlamentu makedonskog podrijetla, Irene Joveve, koja se bugarskim kolegama obratila na makedonskom jeziku, imala je snažan odjek u makedonskoj javnosti.
'Da bi postojao, makedonskom narodu nije potrebno vaše dopuštenje, ali vam je potrebna iskrenost, integritet, hrabrost da to prepoznate, znam', rekla je s govornice u Europskom parlamentu.
Glasanje o Izvješću je izvorno trebalo biti održano 4. lipnja, ali je odgođeno zbog intenzivnog političkog pritiska bugarskih zastupnika u Europskom parlamentu jer se u predloženom tekstu na dva mjesta spominjao 'makedonski identitet i jezik'.