sastanak na vrhu

Macron o slanju tenkova Leclerc Ukrajini: 'Ništa nije isključeno'

22.01.2023 u 22:05

Bionic
Reading

Emmanuel Macron i Olaf Scholz pokazali su u nedjelju u Parizu spremnost da surađuju na 'reformi' Europe, ali i u pronalaženju odgovora na američki plan velikog subvencioniranja industrije, iako nisu prevladali razlike u stajalištima, poglavito na polju europske obrane

Nijedan od njih nije odgovorio na pitanje hoće li poslati Kijevu teške njemačke tenkove Leopard, odnosno francuske Leclerc, a njemački kancelar je bio pod posebnim pritiskom nakon žurnih poziva ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u tom smislu. U prigodi 60. obljetnice mirovnog ugovora dviju zemalja, dok na Starom kontinentu rat traje već jedanaest mjeseci, dvojici čelnika su bila puna usta francusko-njemačkog "prijateljstva" i "bratstva" koji su već šest desetljeća nezaobilazni u "europskoj izgradnji".

"Njemačka i Francuska moraju biti pioniri u reformi naše Europe jer su prokrčile put prema pomirbi", istaknuo je Macron u govoru na Sorboni, rekavši da su dvije zemlje kao "dvije duše u istim grudima".

  • +6
Emmanuel Macron i Olaf Scholz Izvor: EPA / Autor: BENOIT TESSIER / POOL

"Budućnost, kao i prošlost, počiva na suradnji naših dviju zemalja", rekao je njemački kancelar našalivši se da taj "francusko-njemački motor" često "zaškripi" ali ipak radi zahvaljujući "odlučnoj spremnosti da se nesuglasice uvijek pretvore u usklađeno djelovanje". Nakon sastanka francuskih i njemačkih ministara u Elizejskoj palači dvojica čelnika su iznijela "zajedničko stajalište" o "ambicioznom i brzom" europskom odgovoru na američke industrijske subvencije na polju energetske tranzicije, rekao je Macron na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji, ne navodeći kako će se taj plan financirati.

U vezi sa slanjem tenkova Leclerc Ukrajini, "ništa nije isključeno", rekao je Macron, istaknuvši da će se o tome "zajedno" dogovarati, što je kancelar ponovio. No dvojica čelnika nisu skrivali razlike u vezi s projektom europskog proturaketnog štita koji Berlin želi realizirati pomoću postojeće izraelske i američke tehnologije, a Pariz se zauzima za europsko rješenje, na temelju francusko-talijanskog sustava. Susret francuskog predsjednika i njemačkog kancelara dogodio se na dan kada su Charles de Gaulle i Konrad Adenauer prije 60 godina potpisali Elizejski ugovor o pomirbi dviju zemalja koje su bile "najveći neprijatelji", ali su "odlučile biti najveći saveznici", rekao je Macron.