Kada je američka mornarica u listopadu 2022. prvi put poslala u misiju svoj najnoviji i najskuplji nosač zrakoplova, USS Gerald R. Ford, analitičari su odmah izrazili zabrinutost. Ovaj brod, visok devet katova iznad površine mora, s letnom palubom veličine pet hektara i kapacitetom za četiri eskadrile borbenih zrakoplova, postao je najveći i najskuplji ratni brod koji je ikada zaplovio. Ford je simbol američke pomorske nadmoći, ali i, kako se pokazuje, njezine ranjivosti
Unatoč svim tehničkim inovacijama, Ford je suočen s novom vrstom prijetnje. Tijekom posljednja dva desetljeća, Kina je znatno napredovala u razvoju hipersoničnih projektila, oružja koje je, prema izvješću američkog Ministarstva obrane iz prosinca 2024., 'najnaprednije na svijetu'. Dovoljna je samo jedna uspješna protubrodska raketa da uništi čak i najmoćniju plutajuću zrakoplovnu bazu.
Hipersonični projektili mijenjaju pravila igre
Posebno zabrinjava kineski projektil DF-17, koji može doseći brzinu od 10 Maha i napadati ciljeve udaljene više od 1.500 milja. Za razliku od klasičnih balističkih projektila, DF-17 je vrlo upravljiv i može mijenjati putanju tijekom leta, što ga čini nepredvidivim i izuzetno teškim za presretanje.
U slučaju kineskog napada na Tajvan, što mnogi stručnjaci smatraju mogućim do 2027. godine, posljedice bi mogle biti katastrofalne za američku mornaricu. 'Kineski arsenal hipersoničnih projektila može uništiti svih naših 10 nosača zrakoplova u prvih 20 minuta sukoba', izjavio je američki ministar obrane Pete Hegseth prije nekoliko mjeseci. 'Kina gradi vojsku posebno dizajniranu za uništavanje SAD-a', upozorava Hegseth.
Lasersko oružje – nada za budućnost
Suočena s ovom prijetnjom, američka mornarica ulaže velika sredstva u razvoj laserskog oružja koje bi moglo neutralizirati hipersonične projektile. Ford je već opremljen za podršku dvadesetak novih tehnologija, a lasersko oružje smatra se ključnim za buduću obranu. Prednost lasera je što puca brzinom svjetlosti i može teoretski imati „neiscrpan magacin“, sve dok brod ima dovoljno energije, navodi Popular Mechanics.
Ekonomika je također na strani lasera. Prema procjenama Kongresne istraživačke službe, ispaljivanje snažnog lasera košta između 1 i 10 dolara, dok obrambeni projektili stoje između milijun i deset milijuna dolara po ispaljivanju.
Međutim, razvoj ove tehnologije još nije na razini koja bi omogućila učinkovitu zaštitu od hipersoničnih projektila. Dosadašnji modeli, poput AN/SEQ-3 LaWS i HELIOS, još uvijek nisu dovoljno snažni. Za uništavanje hipersoničnog projektila potrebna je snaga od najmanje 1 megavata, što je cilj budućih programa poput HELCAP-a.
Dosadašnja testiranja i izazovi
Prva testiranja laserskog oružja na moru provedena su 2014. godine na brodu USS Ponce, gdje je 33-kilovatni laser uspješno uništio male ciljeve poput dronova i čamaca. Pet godina kasnije, mornarica je testirala i snažniji, 150-kilovatni laser na brodu USS Portland, ali ni taj sustav nije zaživio u masovnoj uporabi.
Najnoviji korak je instalacija lasera HELIOS na razarač Preble, koji je 2024. godine uspješno uništio zračni dron. Ipak, za obranu od hipersoničnih projektila mornarica treba znatno snažnije sustave.
Budućnost američke mornarice
Ford je zamišljen kao nosač zrakoplova koji će služiti sve do 2050-ih godina, s tehnologijama koje tek dolaze. No, širenje oružja poput DF-17 čini ga možda ranjivijim nego što su to bili njegovi prethodnici u posljednjih 80 godina. „Ako mornarica uspije ubrzati razvoj snažnog laserskog oružja na brodu – recimo, HELCAP+ – prije kineske invazije na Tajvan, Ford bi mogao ploviti morima bez straha od dostojnog protivnika“, zaključuje se u analizi.