Kada bi arapske zaljevske države sada organizirale natjecanje u popularnosti, predsjednik Donald Trump bio bi prava zvijezda. Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država spektakularno je dočekan u Saudijskoj Arabiji, Katru i Ujedinjenim Arapskim Emiratima tijekom svog četverodnevnog posjeta regiji
U Rijadu je saudijski prijestolonasljednik Mohamed bin Salman prekršio kraljevski protokol i osobno dočekao predsjednika na asfaltu. Trumpovu povorku, koja je krenula iz katarske zračne luke u Dohi, pratila je jarkocrvena Tesla Cybertruck, kao i jahači na konjima. A u Abu Dabiju je čelnik Ujedinjenih Arapskih Emirata, Mohamed bin Zajed, odlikovao američkog predsjednika Ordenom Zajeda, najvišom nacionalnom civilnom čašću, piše CNBC.
Kao da to nije bilo dovoljno, Trumpa je dočekala prava kraljevska parada deva ispred Amiri Divana, predsjedničkog ureda u Katru. Tijekom razgovora s katarskim emirom, šeikom Tamimom bin Hamadom al Thanijem, Trump je jasno dao do znanja koliko je impresioniran.
Divio se mramoru i devama
'Kao građevinski tip, mogu reći da je ovo savršen mramor', rekao je Trump, pokazujući prema zidovima i stupovima palače. 'Ovo zovu perfecto. Cijenimo ove deve', dodao je. 'Dugo nisam vidio ovakve deve. I zaista, jako to cijenimo.'
Vizualno okruženje Trumpova posjeta Bliskom istoku bio je snažno, pokazujući nevjerojatnu raskoš najbogatijih petrodržava u regiji – i koliko su te zemlje spremne potrošiti da bi produbile veze sa Sjedinjenim Državama te unaprijedile svoje gospodarske planove.
Brojke su povijesne. S Katrom je dogovorena 'ekonomska razmjena' vrijedna 1,2 bilijuna dolara; Saudijska Arabija obećala je uložiti 600 milijardi dolara, a veliki projekti potpisani su i s Ujedinjenim Arapskim Emiratima nakon što je Abu Dhabi u ožujku obećao 10-godišnji okvir ulaganja u SAD, vrijedan 1,4 trilijuna dolara.
Iako ostaje sumnja jesu li te brojke realne, osobito u vremenu niskih cijena nafte i slabijih prihoda za zemlje koje je proizvode, jasno je da će za neke od poslova, poput rekordne katarske narudžbe 210 Boeingovih zrakoplova i 142 milijarde dolara vrijednog ugovora Saudijske Arabije o isporuci oružja sa SAD-om – najvećeg ugovora o oružju ikad potpisanog – vjerojatno trebati desetljeća da se realiziraju.
Zaljev donosi pozlaćenu stolicu
Ali poruka je bila jasna: zaljevske države žele biti prve u redu kada je riječ o partnerstvu sa SAD-om, bilo da se radi o poslovanju, vojsci ili tehnologiji.
'Zaljev se uvijek bolje slagao s predsjednicima koji su bili na prvom mjestu, a predsjednik Trump savršeno se uklapa u taj kalup', rekao je Tarik Solomon, član uprave i bivši predsjednik Američke gospodarske komore u Saudijskoj Arabiji, za CNBC.
'On još uvijek simbolizira brzu zaradu, veliku obranu i pristup američkoj tehnologiji. Dakle, ako mu se približiš, pomažeš osigurati mjesto za stolom sljedećeg svjetskog poretka. Zaljev donosi pozlaćenu stolicu.'
Neki su promatrači sugerirali da tri zaljevske zemlje konkuriraju jedna drugoj za Trumpovu naklonost. No mnogi u regiji smatraju da je riječ o dugoročnom strateškom usklađivanju.
'Ne gledam na velike gospodarske najave kao na natjecanje između triju zemalja; naprotiv, one odražavaju konkurenciju s drugim regijama – Europom, naprimjer – za bliži odnos s američkom administracijom', izjavio je Ahmed Rašad, asistent profesora ekonomije Foruma za ekonomska istraživanja iz Abu Dhabija.
'Čini se da su ekonomski dogovori ključni za povećanje atraktivnosti posjeta Bliskom istoku. S druge strane, čini se da je primarni motiv zemalja GCC-a [Vijeća za suradnju u Zaljevu] jačanje odnosa sa SAD-om i osiguranje pristupa naprednim tehnologijama', rekao je Rašad.
Osobno prijateljstvo
Uzajamne simpatije bile su osobito izražene u Saudijskoj Arabiji, u kojoj su Trump i Mohamed bin Salman hvalili jedan drugoga u izjavama tijekom američko-saudijskog investicijskog samita. Događaju, održanom u raskošnom hotelu Ritz-Carlton Rijad, prisustvovalo je mnoštvo američkih izvršnih direktora, uključujući Elona Muska iz Tesle, Jensena Huanga iz Nvidije i Larryja Finka iz BlackRocka.
Osim toga, Trump i čelnik Emirata Mohamed bin Zajed istaknuli su svoje osobno prijateljstvo i više od 50 godina savezništva između svojih zemalja, a on je prvi američki predsjednik koji je došao u UAE od posjeta Georgea W. Busha 2008. godine.
Govor tijela i uzajamni komplimenti označavaju oštru razliku u tonu posjeta toj zemlji dužnosnika iz Bidenove administracije, začinjenih napetošću.
Već su osigurali preliminarni sporazum
Čini se da UAE već ubire plodove promjene u pristupu. Nedavna izvješća sugeriraju da SAD ima preliminarni sporazum s Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji im omogućuje uvoz 500.000 Nvidijinih čipova H100 godišnje – najnaprednijih koje ta proizvodi američka tvrtka. To bi ubrzalo sposobnost pustinjskog šeika da izgradi podatkovne centre potrebne za napajanje svojih AI modela.
'Trumpovo putovanje u Zaljev odražava sve veću personalizaciju geopolitike', rekao je Taufik Rahim, direktor 2040 Advisoryja i autor knjige 'Trump 2.5: A Primer'. 'Čelnici regije odgovorili su u skladu s time, izlažući kičastu izložbu američkom predsjedniku. Laskanje i komplimenti postaju jednako važni za najavu i sadržaj dogovora.'
Dugoročno pitanje, istaknuo je Rahim, usredotočuje se na održivost ulaganja. 'Naprimjer, koliko je podatkovnih centara uopće potrebno? U nastojanju da se bude 'najveći', izdaci svake zemlje mogu zapravo stvoriti višak ponude koji premašuje potražnju u određenim sektorima', rekao je.
Dobar dio toga je teatar
Golema obećanja još uvijek su ispravna strategija, prema Solomonu iz Američke gospodarske komore – a hoće li svaki taj dolar doći u sljedećih nekoliko godina, to je pitanje kojim se možemo kasnije baviti.
'Naravno, veći dio toga je kazalište', rekao je. 'Ali u ovoj regiji signaliziranje ambicije je pola igre. Čak i ako samo 50 posto toga ostane, to je još uvijek utjecajna igra.'