MATIĆ KOD PETRINJE

'Kao što branitelji strpljivo prosvjeduju, tako ih ja strpljivo čekam u uredu'

12.06.2015 u 15:19

Bionic
Reading

U šumskom predjelu između Petrinje i Hrvatske Kostajnice, kod sela Pastuša, u petak je otkriven još jedan u nizu spomenika kojim se obilježavaju masovne grobnice hrvatskih civila i branitelja, ubijenih u velikosrpskoj agresiji tijekom Domovinskog rata

Na tom su mjestu potkraj srpnja 1991. godine, nakon zatočeništva, velikosrpski agresori ubili četvoricu hrvatskih civila - Antuna Kardaša, Petra Pavić, Peru Likovića i Nikolu Nogića, pripadnika civilne zaštite Zvonka Govorčinovića, te dvojicu hrvatskih branitelja Petra Nogića i Davora Pavlovića, sve s kostajničkog i glinskog područja.

Uz vojne počasti, spomen obilježje - crni obelisk s raspuklinom u obliku križa, te na sredini siluetom ranjene golubice, simbol svih masovnih grobnica u Hrvatskoj, zajednički su otkrili sin pokojnog Antuna, Pavao Kardaš, te ministar branitelja Predrag Matić, u nazočnosti izaslanika hrvatske predsjednice, njenog savjetnika za branitelje Ante Deura.

Govoreći u ime Vlade, Hrvatskog sabora i Ministarstva branitelja, Predrag Matić rekao je kako će se u Hrvatskoj s ponosom uskoro slaviti oslobodilačke akcije.

'Opet će nam neki to zamjerati, ali mi jednako žalimo za svim nevinim žrtvama. Zato pozivam kritičare da dođu i zajedno s nama odaju počast žrtvama. Dođite i dajte nam podatke o žrtvama koje još tražimo', kazao je Matić.

Izaslanik predsjednice države Kolinde Grabar Kitarević, Ante Deur, na komemoraciji je posebno naglasio važnost da se istina o Domovinskom ratu prenosi na mlade, kako za nekoliko godina ne bi pitali što se to dogodilo.

'Domovinski rat je temelj hrvatske države, a mladi moraju biti njena budućnost. Sav bol za poginulima i nestalima moramo pretvoriti u ponos i biti ponosni', istaknuo je Deur.

O stradanjima hrvatskih branitelja i civila tijekom velikosrpske agresije na području Sisačko-moslavačke županije, gdje je bilo oko 2500 žrtava, govorili su sisačko-moslavački župan Ivo Žinić i gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović.

Molitvu za duše ubijenih predvodio je i spomenik blagoslovio vojni kapelan Matija Žugaj.

Uz spomen obilježje su položeni vijenci i zapaljenje svijeće predsjednice Republike Hrvatske, Vlade, Sisačko-moslavačke županije, udruge proisteklih iz Domovinskog rata i gradova Petrinje, Gline i Hrvatske Kostajnice, a cvijećem su počast ubijenima odali članovi njihovih obitelji, suborci i prijatelji.

Nakon komemorativne svečanosti, ministar Matić izjavio je novinarima da je ovo 69. crni obelisk, kojim je Hrvatska obilježila 115 mjesta stradavanja, od ukupno 148 dosad otkrivenih masovnih grobnica.

'Nažalost, očekujemo da će biti još otkrivenih mjesta stradavanja. Prema planu rada Ministarstva branitelja, sva će mjesta biti obilježena. Nakon 20 godina od svršetka rata, još je otvoreno pitanje potrage za 1606 nestalih osoba. Mislim da je došlo vrijeme da se otvore neki arhivi, a to je trebalo učiniti i ranije. Nikakva politička razračunjavanja ne treba raditi preko mrtvih ljudi, ali nikad nije kasno', rekao je Matić.

'I ovom prilikom apeliramo, pomozite nam, dajte nam podatke, kako bi sve žrtve pronašle svoj mir. Tek tada može doći do pravog i istinskog procesa pomirenja i obnove dobrosusjedskih odnosa', dodao je.

Na pitanje novinara o tijeku pregovora s hrvatskim braniteljima, ratnim invalidima i veteranima, koji od jeseni prosvjeduju u šatoru ispred Ministarstva u Savskoj 66, ministar Matić je kratko rekao kako je dogovoreno da se ne izlazi u javnost s posebnim izjavama.

'Zaključak posljednjeg sastanka je bio da ćemo oformiti radne skupine koje će rješavati pojedine probleme, ako ih ima. Za sada mi se branitelji još nisu javili, ja sam strpljiv i čekam. Kao što oni strpljivo prosvjeduju sedam mjeseci i ja ih strpljivo čekam u svom uredu, jer je to njihovo Ministarstvo', dodao je ministar Matić.