Izraelski ministar obrane Israel Katz najavio je u ponedjeljak plan izgradnje 'humanitarnog grada' na ruševinama Rafe, a on bi služio kao trajna zona za smještaj više od dva milijuna Palestinaca iz Gaze
Prema njegovim riječima, u prvoj fazi planira se premještanje oko 600.000 raseljenih osoba, onih koje se trenutačno nalaze u području Al Mavasi na jugu Gaze.
'Stanovnici koji uđu u zonu proći će sigurnosnu provjeru kako bi se utvrdilo da nisu pripadnici Hamasa. Izlazak iz zone neće biti dopušten', rekao je Katz, navode izraelski mediji. Dodao je da će u konačnici cijelo stanovništvo Gaze biti premješteno u tu zonu.
Katz je najavio i obnovu starog plana američkog predsjednika Donalda Trumpa s predviđenom emigracijom Palestinaca u treće zemlje. 'Radimo sa SAD-om na pronalaženju zemalja koje žele osigurati Palestincima bolju budućnost', izjavio je izraelski premijer Benjamin Netanyahu tijekom večere u Bijeloj kući.
Arapski Emirati, Katar i Ujedinjeno Kraljevstvo odbacili ovaj plan
Ipak, nijedna zemlja do sada nije javno izrazila spremnost za sudjelovanje u tom planu. Visoki dužnosnici iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katra, dviju ključnih država u poslijeratnim pregovorima o Gazi, jasno su odbacili mogućnost bilo kakvog prisilnog preseljenja.
'UAE je kategorički protiv prisilnog raseljavanja Palestinaca. To je naš javan i privatan stav', izjavila je veleposlanica UAE-a pri UN-u Lana Nuseibeh za CNN.
Katarski glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Majed al Ansari rekao je: 'Vrlo jasno smo rekli – protivimo se bilo kakvom premještanju Palestinaca izvan njihove zemlje.'
Snažne kritike stigle su i iz Europe. Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy izjavio je da je plan zabrinjavajući i kontraproduktivan.
'Iznenađen sam izjavama gospodina Katza. One su u suprotnosti s približavanjem prekidu vatre, kojem smo se nadali', rekao je Lammy pred parlamentarnim odborom.
Izraelski odvjetnik: 'Ovo je ratni zločin'
Pravna zajednica također upozorava na ozbiljne posljedice Katzova plana. Izraelski odvjetnik za ljudska prava Michael Sfard ocijenio je da se radi o ratnom zločinu.
'To je prisilni transfer stanovništva u pripremi za deportaciju. Takvi postupci, kada se provode u velikom opsegu, predstavljaju ratne zločine', rekao je Sfard za CNN.
'Ne postoji dobrovoljni odlazak kada su ljudi izloženi mjerama koje život čine nemogućim. Nije potrebno ukrcavati ih u kamione pod prijetnjom oružja da bi se počinio zločin deportacije', dodao je.
Oglasio se i Hamas
Hamas je u službenoj izjavi nazvao to pokušajem etničkog čišćenja: 'Uporni pokušaji Izraela da nasilno raseli naš narod i nametne etničko čišćenje naišli su na legendarni otpor. Naš narod se ne boji smrti, gladi i bombardiranja te odbacuje budućnost diktiranu iz obavještajnih ureda.'
Na pitanje o ovom planu glasnogovornik izraelske vojske, brigadni general Effie Defrin, izjavio je da će IDF predstaviti 'nekoliko opcija političkom vrhu' i djelovati 'u skladu s njegovim direktivama'.
Sudbina prijedloga ostaje neizvjesna jer međunarodna podrška gotovo u potpunosti izostaje, a kritike se gomilaju. Plan, kako sada stoji, otvara ozbiljna pitanja o kršenju međunarodnog prava i pravima palestinskog stanovništva u Gazi.