neprijateljska preuzimanja

Italija razmatra zaštitu strateških tvrtki putem državne banke

22.04.2020 u 18:01

Bionic
Reading

Italija razmišlja o potpori za državnu banku Cassa Depositi e Prestiti (CDP) kako bi mogla financirati strateške kompanije oslabljene koronavirusom i zaštititi ih od neprijateljskog preuzimanja, kazali su izvori za Reuters

Plan odražava bojazan vlade da će gospodarska kriza potaknuta Covidom-19 trajno naštetiti industriji, glavnom osloncu trećeg najvećeg gospodarstva eurozone, i potaknuti strane kompanije na preuzimanje kontrole nad tvrtkama u nevolji, primjećuje Reuters.

"Ministarstvo financija razmatra plan o fondu vlasničkog kapitala koji bi bio stavljen na raspolaganje CDP-u za potrebe financiranja ključnih kompanija", rekao je izvor koji je želio ostati neimenovan jer se radi o osjetljivim pitanjima.

Izvori su dodali da bi vlada mogla izdvojiti i do 40 miljardi eura za taj fond nakon što je Europska komisija predložila ublažavanje strogih pravila o državnoj pomoći kompanijama koje posluju na jedinstvenom EU tržištu.

Prema prijedlogu EK, kompanije u kojima države EU-a steknu udjele imale bi obavezu otkupiti dionice u roku od dvije godine. Ako to ne naprave, morat će dodatno povećati udjele. Pojedinosti toga plana tek se trebaju finalizirati.

Drugi izvor, koji je također želio ostati neimenovan, rekao je da je cilj toga plana ojačati CDP i time ga približiti modelu njemačke državne razvojne banke KfW koja kompanijama odobrava hitne zajmove.

Ministarstvo je odbilo komentirati te informacije.

Odbor talijanskog parlamenta za nacionalnu sigurnost prošli je mjesec zatražio od vlade da odobri CDP-u kupnju udjela u strateškim kompanijama kako bi ih se zaštitilo.

CDP u vlasništvu već drži 25,76 posto naftnog giganta Enija, 29,85 posto energetske tvrtke Terna, 71,64 brodograđevne tvrtke Fincantieri i 9,99 posto nekadašnjeg državnog monopolista Telecom Italije, podsjeća Reuters.

Talijanski plan mogao bi biti uključen u paket vrijedan više od 50 milijardi eura čije je usvajanje do kraja travnja obećao premijer Giuseppe Conte.

Italija je među zemljama najteže pogođenima pandemijom koronavirusa, s ukupno zabilježenih više od 24.600 preminulih od Covida-19.

Očekuje se da će talijansko gospodarstvo ove godine pasti oko osam posto zbog vladine odluke o zatvaranju većine trgovina i tvornica u sklopu mjera suzbijanja zaraze.

Od 23. veljače, kada su na snagu stupile prve restriktivne mjere, indeks Milanske burze oslabio je gotovo za trećinu, navodi Reuters.