izbori u mostu

Hoće li Petrov biti doživotni šef i što čeka Grmoja? 'Ako Božo položi ruke na njega, sve će biti jasno'

24.07.2025 u 12:08

Bionic
Reading

Unutarstranački izbori u stranci Most održat će se ove jeseni po principu 'jedan član - jedan glas', i to elektroničkim putem - potvrđeno je tportalu

No zasad nije izvjesno hoće li se za predsjednika četvrti put kandidirati Božo Petrov ili će, kako spekulira dio medija, za tu poziciju isturiti svog kandidata, saborskog zastupnika Antu Kujundžića. Zasad se to smatra puštanjem probnih balona.

'Ako Božo položi ruke na njega, on će biti izabran. A ako se odluči za svoj četvrti mandat, dobit će ga', slikovito opisuje jedan od sugovornika tportala bliskih vodstvu Mosta.

Petrovu otvoren put da ostane na poziciji koliko god želi

Petrov se oduvijek nalazi na njenom čelu, još otkako se nije radilo o političkoj stranci, već o koaliciji nezavisnih lista. Njegov treći mandat istekao je koncem prošle godine, no odlučeno je da se procedura unutarstranačkih izbora odgodi dok se ne dovrši ciklus čak četiriju izbora u Hrvatskoj u godinu dana.

Most se ni na jednima nije osobito dobro proveo: na posljednjima je, recimo zadržao vlast u Kolanu na Pagu te u malenoj Općini Ružić kod Drniša, dok je njihov Miro Bulj jedva pobijedio u Sinju - no prošlog tjedna dobio je bolan udarac kada je HDZ uspio okupiti oporbenu većinu u Gradskom vijeću.

'Ne možeš izgubiti vlast tamo gdje je nikad nisi ni imao', iz Mosta su za tportal objasnili pomalo alanfordovski, obrazlažući između ostalog poraze Nikole Grmoje u utrci za gradonačelnika Metkovića i Petrova na izborima za dubrovačko-neretvanskog župana.

U ovoj stranci u međuvremenu su izmijenili odredbu statuta po kojoj predsjednik nema pravo obnašati dužnost u više od tri mandata te je tako Petrovu otvoren put da ostane na toj poziciji ako to želi.

Hermetički zatvorena vladajuća struktura

'Bilo je naprosto glupo imati ograničenje koje ne postoji u statutu nijedne druge političke stranke. Uostalom, zašto ograničavati broj mandata ako članstvo želi dati potporu istom vodstvu?' govori sugovornik iz Mosta blizak Petrovu, podsjećajući da je današnji predsjednik na unutarstranačkim izborima 2020. godine dobio čak 89,96 posto glasova.

Doduše, treba reći da je u međuvremenu u stranku ušao, odnosno s njom se identificirao, bračni par Nino Raspudić i Marija Selak Raspudić – no oni su se vrlo brzo od Mosta i rastali, između ostalog nezadovoljni upravo hermetički zatvorenom vladajućom strukturom koju neki na političkoj sceni kolokvijalno nazivaju 'sektom'.

Prethodno je upravo Raspudić figurirao kao potencijalni izazivač za mjesto predsjednika stranke, dok se još vjerovalo da neće doći do promjene statuta, a već tada je Kujundžić smatran kandidatom kontinuiteta.

Odlazak dvoje Raspudića reputacijski je naštetio Mostu, slažu se gotovo svi, no u isto vrijeme olakšao je poziciju Petrovu, potpredsjedniku Grmoji i skupini ljudi okupljenih oko njih – sada zapravo ne postoji drugi lobi, frakcija ili grupa zainteresirana za preuzimanje stranke, a nije izvjesno ni hoće li se uopće pojaviti konkurencija njihovom kandidatu za predsjednika, bio to ponovno Petrov ili saborski zastupnik Kujundžić.

Što čeka Nikola Grmoja?

'Tu je eventualno Marin Miletić iz Rijeke, no unutarstranačka podrška mu je slaba. On bi eventualno mogao isturiti nekog svog kandidata samo da bi testirao broj glasova koje bi mogao privući, odnosno organizirati', tvrde sugovornici iz ove stranke.

Unutarstranački izbori u Mostu bit će raspisani u rujnu i provest će se elektroničkim putem najkasnije do studenog, što znači da bi trebali biti anonimni. Prethodno će trebati ozbiljno pretresti stranačku bazu članstva.

Sam Petrov o ovoj temi zasad ne komunicira s medijima, no tu je potpredsjednik Grmoja, za kojega se mnogi pitaju što čeka i zašto ne iskazuje ambiciju da preuzme stranku.

'Razgovarat ćemo u stranci, vidjeti tko uopće ima ambicije i potom pronaći najbolje rješenje', pitijski je nejasan i kratak Grmoja u odgovorima na konkretna pitanja tportala. No zato je dosta opširniji kada treba govoriti o načelima:

'Most mora biti ne samo stranka nego pokret koji će okupiti tihu većinu od centra nadesno koja želi čuvati obiteljske vrijednosti. U Mostu mora biti mjesta za sve – i za one na centru, i za one na desnici – a takav bi trebao biti i predsjednik, onaj koji okuplja i oko kojeg se u stranci može stvoriti konsenzus. U mjesecima pred nama povest ćemo razgovore u stranci i doći do najboljeg rješenja. Unatoč svim udarima, opstali smo i najnovije ankete pokazuju da smo se stabilizirali, da rastemo i da smo najsnažnija oporbena snaga od centra nadesno', tvrdi Grmoja.