Odgovor na pitanje je li se na nedjeljnim lokalnim izborima stranka Most definitivno počela raspadati i tonuti u beznačajnost ili je još jednom dokazala svoju žilavost - očito je u oku promatrača: dok brojni analitičari tvrde da je 'svima dosadila stranka koja uopće ne želi vlast' i da su im zbog toga birači okrenuli leđa, iz Mosta uzvraćaju podatkom po kojemu su na ovim izborima zapravo jako dobro prošli
'Ne možeš izgubiti vlast tamo gdje je nikad nisi ni imao', kazat će pomalo alanfordovski.
A imali su je i zadržali u Kolanu na Pagu te u malenoj Općini Ružić kod Drniša, dok od Mira Bulja očekuju da u drugom krugu trijumfira u svome Sinju, premda priznaju da mu protukandidat Igor Vidalina dašće za vratom malo intenzivnije od prethodnih HDZ-ovih uzdanica.
'A tek ćemo vidjeti kako će se rasplesti situacija u Dubrovačko-neretvanskoj županiji', kažu tportalovi sugovornici iz ove stranke.
Ondje je, naime, Božo Petrov ušao u drugi krug izbora za župana i, usprkos općem dojmu da je podbacio, brojke govore suprotno: dobio je 13.733 glasa (25,10 posto) u odnosu na 12.920 glasova, odnosno 21,11 posto prije četiri godine.
Dakle u drugi krug ulazi s nešto bolje pozicije - a ne smije se zaboraviti ni to da mu je prije četiri godine za konačnu pobjedu u utrci za župana nedostajalo jedva tisuću glasova.
'Suludo je tvrditi da Petrov nema nikakve šanse za pobjedu iako je po svim brojkama njoj puno bliži nego na prošlim izborima', negoduju sugovornici iz Mosta te u prilog vodstvu ove stranke iznose podatak da su osvojili više vijećničkih mjesta u odnosu na 2021. godinu - 55 naprema 46.
Doduše, to im je uspjelo sa znatno manjim brojem glasova - 105 tisuća ove nedjelje u odnosu na 120 tisuća 2021. godine.
Plan u dolini Neretve
Nešto je, međutim, i u dojmu: Nikola Grmoja kandidirao se za gradonačelnika rodnog Metkovića i najavljivao 'oslobađanje' tog grada od HDZ-a, da bi u nedjelju ipak bio prisiljen priznati poraz. Jedino što mu je uspjelo jest 'spustiti' HDZ-ovog gradonačelnika sa 70 na 55 posto, a sebi priskrbiti dva vijećnika više, no nedovoljno da bi doveo bitku do drugog kruga.
Čini se da je upravo to bio osnovni cilj Mosta u dolini Neretve jer bi drugi krug izbora za gradonačelnika Metkovića sasvim sigurno 'navukao' i velik broj glasova Petrovu na izborima za župana, a ovako će birače biti puno teže motivirati…
Valja spomenuti zapažen rezultat ove stranke u Omišu, gdje se mladi Karlo Vukasović skoro probio do drugoga kruga i za stranačku listu prikupio čak 24,19 posto glasova, samo tri posto manje od HDZ-a.
Poraz u Zagrebu
U Mostu će, dakle, ustrajno tvrditi da je i nakon nedjeljnih izbora situacija kod njih sasvim redovna - na koncu, tu je kompaktan saborski klub sa sedam vrlo aktivnih zastupnika - no ipak će prešutjeti i neke njihove poraze. Prije svega u Zagrebu, gdje su nakon razlaza s bračnim parom Raspudić ostali bez ijednog zastupnika u Gradskoj skupštini, a nisu se proslavili ni u Rijeci - kandidatkinja za gradonačelnicu Petra Mandić ostala je uvjerljivo zadnja, a lista koju je predvodila jedva se provukla u Gradsko vijeće.
Vrlo slično je u Splitu, gdje je u Gradsko vijeće jedva ušla zajednička lista Mosta i HSP-a s po jednim vijećnikom iz svake stranke - no zbog specifičnog omjera snaga mladi i neiskusni Mostov Franko Kelam (27) potreban je i jednoj i drugoj strani, odnosno bit će presudan za eventualno formiranje većine.
Nakon odlaska Nina Raspudića i Marije Selak Raspudić, Most je definitivno izgubio na prepoznatljivosti - a rekli bismo i na prihvatljivosti u većim urbanim sredinama. No izgubio je i džepove unutarstranačkog otpora, pa je s lakoćom izmijenjen stranački statut po kojemu je Petrov dobio mogućnost kandidirati se za još jedan mandat.
Drugim riječima, kadrovska politika čvrsto je zacementirana u rukama njega i Grmoje, uz izdvojeno i autonomno tijelo udarača Mira Bulja.
To što su im zacementirani i izborni rezultati, čini se, za razliku od analitičara, njih nimalo ne uzbuđuje.