splitski sporazum

Granić: Demirel je suznih očiju molio Tuđmana da pomogne Bošnjacima

16.07.2025 u 09:28

Bionic
Reading

Uoči obilježavanja 30. godišnjice Splitskog sporazuma, kojim je HV-u omogućeno djelovanje u BiH te pružanje pomoći i HVO-u i Armiji BiH, bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić upozorio je kako nije dobro da se SDA ponaša kao da taj sporazum nikada nije potpisan. Naglasio je i kako je donošenje novog Izbornog zakona ključni preduvjet za napredak BiH prema EU.

Bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić na početku razgovora za HRT osvrnuo se na promjenu politike predsjednika SAD-a Donalda Trumpa prema Vladimiru Putinu.

'To je bilo očekivano, samo je bilo pitanje kada će se dogoditi. Predsjednik Trump je u predizbornoj kampanji rekao da će on zaustaviti rat u roku od 24 sata. Naravno, to nijedan diplomat nije ozbiljno shvatio. Trump je iskreno pokušao postići primirje. Odredio je posebnu ekipu: Marca Rubija, Keitha Kellogga, Stevea Witkoffa da pregovaraju s Moskvom i Ukrajinom. Putin je rekao da želi razgovarati o primirju, ali pod ruskim uvjetima. To znači aneksija četiri okupirane regije odmah. Zatim, da Ukrajina više ne može primati nikakvu međunarodnu pomoć, da ne mogu doći mirovne snage. Praktički, to je kapitulacija Ukrajine', rekao je.

Ustvrdio je kako Putin nije prihvatio nijednu beneficiju koju mu je Trump nudio. 'Predsjednik Trump je nudio Putinu skidanje sankcija i neke druge beneficije, ali Putin ne prihvaća ništa. On želi postići kapitulaciju Ukrajine i upravo radi toga je Trump shvatio da ne može ići dalje. Dao je 50 dana, ali to kod njega nikad nije sigurno. Dat će Patriote i drugu opremu koju će platiti članice NATO-a. U svakom slučaju ovo je preokret i jedini način kako se može pomoći Ukrajini i ne samo njima, nego i cijelom demokratskom svijetu', kazao je.

Govoreći o isporuci oružja Kijevu, istaknuo je kako se Trump ponaša kao trgovac.

'Trump je mentalno biznismen i trgovac. Kod njega se sve može promijeniti u 24 sata. To je dio njegovog stila s kojim treba naučiti živjeti', rekao je.

'Putin već sada radi na destabilizaciji baltičkih država. Najviše Estonije i Finske. Kontrolira Moldaviju, a i Gruziju. Pokušaji su bili i u Rumunjskoj', nastavio je.

Govoreći o Putinovoj materijalnoj podršci Libiji, istaknuo je kako Rusija želi aktivirati što više žarišta u svijetu te da migracije pretvara u oružje. 'Migranti, ilegalne migracije će postati moćno oružje. Italija i Grčka su toga svjesne. To je razlog ovakve reakcije. Činjenica je da to Putin radi i da želi na više mjesta na svijetu otvarati nove sukobe. To je dio njegove politike. A Libija kao takva, ona itekako može pritiskati EU priljevom migranata', dodao je.

Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
    +11
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO

"Izborni zakon preduvjet za bilo kakvu integraciju BiH u EU"

Uoči 30. godišnjice Splitskog sporazuma, kojim je HV-u omogućeno djelovanje u BiH, a nakon čega je spašen Bihać, Granić se prisjetio pregovora sa Sarajevom i Ankarom.

'Splitska deklaracija je izuzetno važan međunarodno-pravni dokument. Na temelju pisma predsjednika Alije Izetbegovića Franji Tuđmanu i molbi da Hrvatska vojno pomogne, na inicijativu predsjednika Turske Süleymana Demirela, koji je suznih očiju molio Tuđmana da pomognemo Bošnjacima nakon genocida u Srebrenici, prijetio je pad Bihaća. Tada je Hrvatska potpisala tu deklaraciju, spasila Bihać i oslobodila 22 posto teritorija BiH', rekao je. Preduvjeti za to su bili, naglasio je, rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a.

U svjetlu takvog događaja, naglasio je Granić, "nije dobro" da se Stranka demokratske akcije, ponaša kao da isti nikad nije potpisan.

'Nažalost, to nije dobro, kao što isto tako muljanje oko Izbornog zakona nije dobro. Izborni zakon mora biti preduvjet bilo kakvim integracijama BiH u EU. Nitko ni u snu - u Washingtonu i Daytonu - nije mislio da će netko drugi birati Hrvatima člana Predsjedništva BiH', ustvrdio je Granić.

'Treba se vratiti na korijene suradnje Hrvata i Bošnjaka, riješiti pitanje ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda i onda se može biti oštar protiv bilo kakvog separatizam', zaključio je.