Među potpisnicima su ministri vanjskih poslova oko 20 europskih zemalja, kao i Kanade, Australije i Novog Zelanda, te povjerenik EU-a za jednakost, pripravnost i upravljanje krizama.
Dvadeset pet zemalja, uključujući Francusku, Belgiju i Ujedinjeno Kraljevstvo, u ponedjeljak je objavilo zajedničku izjavu u kojoj se navodi da rat u Gazi 'mora odmah završiti' i da Izrael mora poštivati međunarodno pravo, prenosi Euronews.
Ministri vanjskih poslova poručili su da je 'patnja civila u Gazi dosegla nove razine' i osudili 'sporadično slanje pomoći i nehumano ubijanje civila, uključujući djecu, prilikom pokušaja da zadovolje svoje najosnovnije potrebe za vodom i hranom'.
'Model pružanja pomoći izraelske vlade je opasan, potiče nestabilnost i lišava stanovnike Gaze ljudskog dostojanstva', navodi se u izjavi.
'Uskraćivanje osnovne humanitarne pomoći civilnom stanovništvu od strane izraelske vlade je neprihvatljivo. Izrael mora ispunjavati svoje obveze prema međunarodnom humanitarnom pravu', dodaje se.
U siječnju je Izrael zabranio djelovanje UNRWA-e, glavne organizacije UN-a koja dostavlja pomoć Palestincima u Gazi, tvrdeći da agencija tolerira članove Hamasa u svojim redovima.
Odgovornost za distribuciju pomoći predana je Humanitarnoj zakladi za Gazu koju podupiru SAD, a koja nije imala prethodnog iskustva u dostavi pomoći borbenim zonama. Njihovu metodu dostave pomoći kritizirale su etablirane humanitarne skupine, a dostava pomoći u četiri distribucijska mjesta diljem Gaze često je rezultirala smrtnim slučajevima, bilo u gužvama ili nakon što su izraelske snage ili zaštitari otvorili vatru.
Među potpisnicima bili su ministri vanjskih poslova oko 20 europskih zemalja (Austrija, Belgija, Cipar, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Island, Irska, Italija, Grčka, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska, Ujedinjeno Kraljevstvo), kao i Kanade, Japana, Australije i Novog Zelanda, te povjerenica EU-a za jednakost, pripravnost i upravljanje krizama Hadja Lahbib.
Iako su pismo potpisale nama susjedne države poput Slovenije i Italije, među potpisnicima nema hrvatskog ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana.
Potpisnici su pozvali na trenutni prekid vatre, dodajući da su spremni poduzeti mjere kako bi podržali politički put do mira u regiji.
Prema međunarodnim organizacijama, stanovništvo Gaze, koje broji više od 2 milijuna Palestinaca, nalazi se u katastrofalnoj humanitarnoj krizi, a sada se uglavnom oslanja na ograničenu pomoć dopuštenu na tom teritoriju. Mnogi ljudi su više puta bili raseljeni.
Rat između Izraela i Hamasa započeo je napadom militanata predvođenih Hamasom na južni Izrael 7. listopada 2023., pri čemu su ubili oko 1200 ljudi, većinom civila. Hamas je uzeo 251 osobu kao taoce, a trenutno ih drži 50, od kojih se vjeruje da je 20 živih. Naknadna izraelska ofenziva rezultirala je smrću najmanje 59.000 Palestinaca, uglavnom žena i djece, prema podacima Ministarstva zdravstva Gaze kojim upravlja Hamas, a čije brojke ne razlikuju borce od civila.
Izrael i Hamas vode pregovore o prekidu vatre u Kataru, koji do sada nisu dali konkretne rezultate.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu više je puta tvrdio da će širenje izraelskih vojnih operacija u Gazi izvršiti pritisak na Hamas u pregovorima.
U ponedjeljak je IDF pokrenuo svoju prvu kopnenu operaciju u središnjem gradu Deir al-Balah, ali nisu otkrili informacije o svojim ciljevima i zadacima.