POTRESNI SLUČAJEVI

Humanitarna katastrofa u Gazi: Djeca umiru od gladi, deseci tisuća njih trebaju hitno liječenje

20.07.2025 u 20:38

Bionic
Reading

U jeku pothranjenosti u ratom poharanoj Gazi, deseci tisuća djece i žena trebaju hitno liječenje, prema riječima UN-a, dok humanitarna pomoć ulazi u blokiranu palestinsku enklavu na kapaljku

Agencija za civilnu obranu u Gazi rekla je novinskoj agenciji AFP da je primijetila rastući broj smrti dojenčadi uzrokovane 'akutnom gladi i pothranjenošću', izvijestivši o barem tri takve smrti prošli tjedan.

'Ovi potresni slučajevi nisu uzrokovani izravnim bombardiranjem, nego izgladnjivanjem, nedostatkom dječje formule te osnovne zdravstvene skrbi', rekao je glasnogovornik civilne obrane Mahmud Bassal AFP-u.

Ziad Musleh, 45-godišnji otac sa sjevera Gaze koji se sada nalazi u središnjem gradu Nuseiratu rekao je AFP-u: 'Umiremo, naša djeca umiru i mi ne možemo učiniti ništa da to zaustavimo. Naša djeca plaču i vrište za hranom. Odlaze u krevet u boli, gladni, praznih trbuha. Apsolutno nema hrane. A ako se kojim čudom nađe mala količina na tržnici, cijene su strahovito visoke, nitko to ne može sebi priuštiti.'

Stanovnici Gaze, kao i UN-ove humanitarne organizacije, učestalo se žale da su zbog ispražnjenih zaliha cijene skočile u nebesa za ono malo hrane što se nalazi na tržištima. Svjetski program za hranu UN-a (WFP) upozorio je početkom srpnja da je cijena brašna za kruh 3000 puta skuplja nego prije početka rata prije 21 mjesec.

Gladni Palestinci u Gazi
  • Gladni Palestinci u Gazi
  • Gladni Palestinci u Gazi
  • Gladni Palestinci u Gazi
  • Gladni Palestinci u Gazi
  • Gladni Palestinci u Gazi
Gladni Palestinci u Gazi Izvor: Profimedia / Autor: Omar Ashtawy apaimages / Sipa Press

Direktor WFP-a, Carl Skau, koji je posjetio grad Gazu početkom srpnja, opisao je situaciju kao 'najgoru koju je ikad vidio'. 'Otac kojeg sam susreo u posljednja dva mjeseca izgubio je 25 kilograma. Ljudi gladuju, dok hrane imamo odmah preko granice', priopćio je.

Nakon što su propali pregovori da se produži šestomjesečno primirje, Izrael je 2. ožujka nametnuo punu blokadu Gaze, ne dopuštajući ulazak bilo čega sve dok krajem svibnja nije dopušten ulazak nekolicine kamiona. Kako su se zalihe koje su akumulirane tijekom primirja polako istrošile, palestinski teritorij iskusio je najgoru nestašicu hrane od početka rata.

Učinci pothranjenosti mogu kod djece i trudnih žena izazvati teške posljedice. Zdravstvena humanitarna organizacija Liječnici bez granica (MSF) rekla je prošli tjedan da njihovi timovi bilježe najveći broj slučajeva pothranjenosti koji su ikad zabilježeni u Gazi.

'Zbog rasprostranjene pothranjenosti među trudnicama i loše kvalitete vode i higijenskih uvjeta, mnoge bebe se rađaju prerano', rekla je Joanne Perry, liječnica MSF-a u Gazi.