đoković i kusturica

Gdje je puklo?: Kako su dva najpoznatija srpska 'narodna heroja' pala u nemilost Vučića i njegovih medija

22.07.2025 u 19:33

Bionic
Reading

Emir Kusturica i Novak Đoković pali su u nemilost zbog podrške studentskim i građanskim prosvjedima. Kampanju protiv njih predvodi tabloid Informer, odan Vučiću, piše Neue Zürcher Zeitung

'Već devet mjeseci studenti i građani u Srbiji prosvjeduju za pravnu državu i nove izbore. Vlada, a ponajprije predsjednik Aleksandar Vučić, pod sve su većim pritiskom. Oni prosvjede nazivaju 'obojenom revolucijom', vođenom iz inozemstva, čiji je cilj uništiti Srbiju', piše Jašar Dugalić, dopisnik iz Beograda za švicarski Neue Zürcher Zeitung.

'To što baš dva narodna heroja, domoljubno orijentirani Srbi, podržavaju studente, nikako ne ide u prilog režimu. Novak Đoković i Emir Kusturica – najbolji tenisač svijeta i višestruko nagrađivani filmski redatelj – zbog toga su postali mete režima.' Autor smatra da je cilj diskreditacijom okrenuti narod protiv njih i ponovno ga privući vladi te ostaje vidjeti hoće li taj plan uspjeti, prenosi Deutsche Welle.

Novak Đoković
  • Novak Đoković
  • Novak Đoković
  • Novak Đoković
  • Novak Đoković
Novak Đoković Izvor: EPA / Autor: JAMES ROSS

Đoković podržava studente, ali nije protiv Vučića

NZZ podsjeća da se Đoković prvi put oglasio 18. prosinca povodom prosvjeda nakon rušenja nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu 1. studenoga, a da je u siječnju jedan od svojih sportskih uspjeha posvetio studentici koja je tijekom prosvjeda udarena automobilom i završila u bolnici.

Na Instagramu je 15. ožujka podijelio fotografije dotad najvećeg prosvjeda, s oko 300.000 sudionika, uz komentar: 'Povijesno, veličanstveno!'

Pobjede na nedavnom turniru u Wimbledonu slavio je gestom stiskanja šake – što je simbol i slogan studentskog pokreta. 'Đoković prvenstveno izražava podršku studentima i mladima. Izričito protiv Vučića i srpske vlade – nije se izjasnio', primjećuje autor.

Kusturica u sukobu s Vučićem još od litija

Situacija s Emirom Kusturicom sasvim je drukčija, piše NZZ i navodi da se on 'već mjesecima prije tragedije u Novom Sadu razišao s Vučićem'.

'Protivio se planiranom iskopavanju litija u Srbiji – Vučićevu projektu kojim želi pridobiti naklonost EU-a. Kusturica je u siječnju izjavio da je zbog toga dobivao prijetnje smrću, o kojima su, kako kaže, Vučić i tužiteljstvo šutjeli. Istodobno je pozdravio studentske prosvjede. Nedavno je zatražio oslobađanje prosvjednika koji su uhićeni zbog navodnog ugrožavanja ustavnog poretka. Optužio je i srpsku vladu i Vučića da krše ustav jer žele normalizirati odnose s Kosovom', navodi se u tekstu.

Aleksandar Vučić
  • Aleksandar Vučić
  • Aleksandar Vučić
  • Aleksandar Vučić
  • Aleksandar Vučić
  • Aleksandar Vučić
    +9
Aleksandar Vučić Izvor: Pixsell / Autor: Antonio Ahel/ATAImages

Kusturica i Đoković prosvjedima daju domoljubni legitimitet

Za Vučića je velik problem to što su se solidarizirali s građanskim prosvjedom – jer Đoković i Kusturica uživaju veliko poštovanje u Srbiji, piše Dugalić za NZZ i dodaje: 'Obojica utjelovljuju Srbiju koja je otvorena prema svijetu i međunarodno uspješna, ali istodobno i religiozna i domoljubna. Upravo onako kako Vučić prikazuje sebe. U skladu s tim, ulizivao se Đokoviću i Kusturici, podržavao njihove projekte znatnim sredstvima i predstavljao se javnosti kao njihov prijatelj i pomagač.'

Međutim 'sada se to međusobno iskorištavanje (od kojeg su svi imali koristi) okreće protiv Vučića: podržavajući studente, Kusturica i Đoković prosvjedima daju domoljubni legitimitet koji predsjednik želi isključivo za sebe'.

Autor zaključuje: 'Vučićevi konzervativni i nacionalistički birači mogli bi stati uz studente. A mnogi su to već i učinili. To objašnjava žestoke napade režimskih medija na poznati dvojac. Kampanju predvodi tabloid Informer, odan Vučiću.'

Informer na djelu

NZZ podsjeća da je Informer nakon prosvjeda 15. ožujka nazvao Đokovića 'sramotom', pristašom nasilja i 'obojene revolucije', te navodi: 'Kada je u javnost dospjela informacija da Đoković s obitelji planira preseljenje u Atenu, isti list označio ga je kao lažnog domoljuba, koji se godinama predstavljao kao simbol Srbije, da bi sada pobjegao u Grčku. Prije nekoliko dana jedan poduzetnik, protivnik prosvjeda, objavio je video u kojem Đokovićevog oca povezuje s navodnim pedofilom.'

Ni Kusturica nije pošteđen, piše švicarski list: 'I njega Informer naziva aktivistom 'obojene revolucije'. Budući da se redatelj često pojavljuje na ruskom propagandnom kanalu Sputnik, Informer odmah označava i Rusiju kao jednog od organizatora spomenute revolucije.'

'Za medijske glasnogovornike predsjednika prosvjed naizgled dolazi odasvud – samo ne iz središta društva', zaključuje autor.

'Sam Vučić prikazuje se kao smireni otac nacije. Nakon što Đoković nije uspio ući u finale Wimbledona, nije bilo podsmijeha. Naprotiv: 'Taj čovjek je legenda Srbije. Podržavam ga od srca. Može govoriti protiv mene koliko god hoće i podržavati moje protivnike. Ali reći nešto loše o njemu, to je glupo i smiješno' – citirao je Informer predsjednika', piše na kraju Neue Zürcher Zeitung.