rasprava u otvorenom

Energetski stručnjak o poskupljenjima: Svaki čovjek koji to može, na kuću mora staviti solarnu elektranu

26.01.2022 u 23:08

Bionic
Reading

Koliko će poskupjeti struja i plin? Koliko će posredno rasti cijene hrane? Kako zaštititi najsiromašnije građane? Mogu li vaučeri za energente spasiti najugroženije? To su pitanja na odgovore koje je tražilo Otvoreno

'Hrvatska je u svojim zakonima uvela tržišnu ekonomiju u taj dio energetike, ali je uvedeno jednogodišnje regulacijsko razdoblje i to je 1. travanj. Jasno je da mi mjesecima analiziramo situaciju i idemo u smjeru da će se o obzirom na naše obveze ići prema najsiromašnijim građanima da HEP iz svog potencijala amortizira određeni dio udara', rekao je Ivo Milatić, državni tajnik za energetiku.

'Na račun ove regulacije koju mi imamo građani nisu doživjeli poskupljenje u prošloj godini. Mađarska i Hrvatska jedine nisu poskupile plin. Govoriti da smo nespremni i da ne znamo što radimo, apsolutno ne stoji'.

Ono što je problem je što neki od opskrbljivača nisu na vrijeme dogovorili cijene za poduzetnike, pri čemu je u Otvorenom naveo da to nije učinila Gradska plinara Zagreb. Odgovrnost nije samo na Vladi, nego i na gradu Zagrebu, a ima još nekoliko gradova.

'Gradska plinara Zagreb za vrijeme bivše uprave Holdinga nije na vrijeme ugovorila količine koje su se obvezali isporučiti. I to je dijelom udar kojeg podzetnici u Zagrebu sada i osjete i točno je da to nije problem samo u Zagrebu, nego i u drugim jedinicama lokalne samouprave', rekla je Ivana Kekin (Možemo!)

'Pregovaramo i razgovaramo s ministarstvom i očekujemo da će se naći rješenje na obostranu korist', dodaje. Situacija u kojoj smo se našli nije odgovornost ove uprave Holdinga, ističe.

Svaki čovjek koji je u mogućnosti izgraditi solarnu elektranu na svojoj kući, to bi i trebao učiniti, rekao je Zoran Miliša, energetski stručnjak

Sabina Glasovac uzvratila je Milatiću da ne može optuživati samo novu gradsku vlast, a odgovornost države ne vidi i nije točno kaže da je plin poskupio samo za gospodarstvo. 

Što se tiče  struje, HEP, ističe - ne investira i ne osjeti potrebu ulagati ni u tranzicijske ni obnovljive izvore energije i ništa ne radi na tome da bi radio na hrvatskoj opstojnosti, rekla je.

'Mislim da trebamo smanjiti PDV na 5% na povrće i ulja koja su iznimno zastupljeni u potrošačkoj košarici i najviše je poskupilo. Drugo što smatramo da treba napraviti je definirati što je to energetsko siromaštvo i povećati vaučere s 200 na 300 kuna. I detektirati energetski ugrožene građane', dodala je.

'Mi u ovoj cijeloj priči ne govorimo o građanima koji su najpogođeniji, a to su umirovljenici. Razmislimo o tome da promijenimo kriterije za indeksaciju mirovina'.

'Jasno je rečeno da će se podignuti ti iznosi', odgovorio je Milatić, te dodao da će sve biti na vrijeme. HEP radi sve suprotno od onoga što ste vi sad izgovorili, naveo je Milatić.

'Ljudi koji su energetski siromašni i do sada su dobivali vaučere, međutim sada je jasno da s ovom najavom poskupljenja da treba proširiti i sam obuhvat i treba dignuti i iznose, treba vidjeti je li to 300, 350 ili 400', rekao je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.

'Mi imamo neke podatke da je u Hrvatskoj oko 19,1% građana koji si ne mogu priuštiti grijanje tijekom zime. Ne možemo samo gledati unatrag, moramo gledati što će se događati dalje. Na kraju prošle sezone grijanja plin je poskupio i plaćamo ga već u ovoj sezoni 10,3% više. Mi kad gledamo strukturu troškova u kućanstvima onda to gledamo na razini mjeseca. U EU udio troška hrane je oko 13%. To je podatak Eurostata. U Hrvatskoj je udio troška hrane 27,2% i raste i dalje. Često govorimo o prosječnoj plaći, međutim medijalna plaća je 6149 kuna i ono što se zapravo događa je da će ovaj udar biti ne samo energetski, nego i hrane', rekao je Sever.

'Slažem se s time da danas nije rečeno dovoljno jasno kako će izgledati mjere. Treba onemogućiti obustavu struje i plina. Ono što je ovdje bitno je koliko Hrvatska ulaže u obnovljive izvore energije', istaknula je Kekin. 

Hoće li biti niži PDV na plin, Milatić kaže da je najavljeno da će se o tome razgovarati. Istaknuo je da poduzetnik mora razmišljati o tome da s budućim proizvođačem jeftine energije stvara ugovor.

Glasovac mu je uzvratila kako su to priče na za malu djecu i ponovila kako treba razmisliti o novoj indeksaciji mirovina. 

Sever je rekao da će mnogi dizati cijene sada kada neće biti primjećeni, a ne kada bude dvojno prikazivanje cijena. Sve mora biti na stolu, jer uvijek sve plate građani, rekao je Sever. 

Kriza je nastupila i građani osjećaju njezine posljedice, Europska komisija dala je mjere već u rujnu, i nema se tu više što puno razmišljati, ističe Kekin.