zatiranje palestine

Dokument otkrio izraelske planove za Gazu: Sprema se aneksija?

16.05.2025 u 23:01

Bionic
Reading

Dokument u posjedu Euronewsa, datiran u prosinac 2023., otkriva da izraelska vlada razmatra plan za stvaranje potpuno nove upravne strukture u Gazi nakon što porazi Hamas

Riječ je o 32-straničnom akademskom radu pod naslovom “Program sigurnosti i obnove Gaze: Kako bi trebao izgledati dan poslije." Autori su članovi Izraelskog foruma za obranu i sigurnost – organizacije s više od 35 tisuća rezervista – i uglednog think-tanka Jeruzalemskog centra za sigurnost i vanjske poslove, piše Euro News.

Dokument predlaže kako bi trebalo izgledati razdoblje nakon poraza Hamasa, s fokusom na obnovu, izgradnju infrastrukture te – kako autori navode – “iskorjenjivanje ubilačke ideologije”, što nazivaju procesom “denacifikacije”.

“Kako bi se pripremili za novu stvarnost, čak i ako vojna operacija još nije završena, potrebno je imati jasan plan za upravljanje Pojasom Gaze nakon pada Hamasa”, navodi se u dokumentu.

Plan jasno isključuje mogućnost palestinskog suvereniteta, uključujući Palestinsku samoupravu (PA) i UNRWA-u, UN-ovu agenciju za palestinske izbjeglice.

“Ne manje ozbiljna je luda ideja o uspostavi palestinske države u Gazi”, piše u dokumentu.

Premda se ne spominje izravna aneksija Gaze, naglašena je uloga Izraelskih obrambenih snaga (IDF) u budućem upravljanju.

Potvrda iz izraelske vlasti

Jedan visoki dužnosnik potvrdio je za Euronews da je dokument autentičan i da predstavlja jednu od opcija koje vlada ozbiljno razmatra.

“Sadržaj ovog dokumenta je na stolu, vlada ga razmatra”, izjavio je, dodajući da nije riječ o konačnom planu, ali da je “definitivno među scenarijima u igri”.

Dvojica članova izraelskog parlamenta iz krajnje desne stranke Nacionalno-religijska stranka – Simcha Rothman i Ohad Tal – također su potvrdili vjerodostojnost plana.

“Plan je u skladu s pravcem u kojem vlada ide”, rekao je Tal.

Rothman je dodao da plan, iako se još mijenja, sadrži ključne uvjete poput “ eliminacije Hamasa, bez PA, bez palestinske države, bez UNRWA-e”, što se, kako kaže, poklapa s njegovim i vladinim stajalištima.

Puna kontrola IDF-a

Plan predviđa tri faze. Prva i druga su ključne, a u njima bi izraelska vojska potpuno preuzela kontrolu nad Gazom, uključujući 12 km dugu granicu s Egiptom i prijelaz Rafah.

“Potrebno je uspostaviti sigurnosnu zonu duž granice s Izraelom, bez palestinskog prometa”, stoji u dokumentu.

Vojska bi upravljala civilnim poslovima te bi, ako bude potrebno, uvela vojno upravljanje, koje bi moglo trajati od nekoliko mjeseci do godine dana. U međuvremenu je IDF već uspostavio tampon zonu uz dijelove granice, uništio infrastrukturu i učinio dijelove teritorija nenastanjivima.

U drugoj fazi plan je formirati pet lokalnih vijeća: Sjeverna Gaza, Gaza City, Središnja Gaza, Khan Yunis i Rafah. Vijeća bi preuzela upravljanje civilnim životom, ali tek nakon što ispune uvjete – da nemaju veze s “terorističkim frakcijama”, priznaju Izrael i sudjeluju u “preodgojnom” programu, uključujući tzv. denacifikaciju.

“Nadzor nad obrazovanjem ključan je dio plana, uključujući nastavu i izvannastavne aktivnosti”, piše u dokumentu.

Otvoreni su za palestinsku samoodređenosti, ali postoji uvjet

Treća faza, koja ostaje nejasno definirana, dopušta mogućnost samoodređenja stanovnika Gaze, ali tek nakon potpunog uništenja Hamasove mreže.

“Bilo bi pogrešno određivati političku budućnost Gaze dok traje borba protiv Hamasa”, navodi dokument.

“Plan ne postavlja stvarne prepreke palestinskoj samoodređenosti, pod uvjetom da priznaju Izrael kao židovsku nacionalnu državu i odustanu od puta terorizma.”

Međunarodna direkcija i pomoć

Plan predviđa osnivanje Međunarodne upravne direkcije (IMD) za pomoć, obnovu i nadzor. Direkcijom bi dominirao Izrael, uz sudjelovanje SAD-a, pojedinih europskih zemalja (Njemačka, Francuska, UK, Italija) i “pragmatičnih sunitskih država” poput Egipta, UAE-a, Bahreina i potencijalno Saudijske Arabije – u kontekstu normalizacije odnosa.

Plan ne ovisi o međunarodnom priznanju, ali bi šira potpora svakako pomogla njegovoj učinkovitijoj provedbi”, piše u dokumentu.

Pomoć bi bila strogo uvjetovana – samo organizacije koje zadovolje izraelske kriterije bi mogle sudjelovati. UNRWA je izričito isključena, iako je ostavljena mogućnost djelomičnog sudjelovanja UNHCR-a. Također se predlaže model međunarodne nadzorne misije sličan onome u Sinaju (Multinational Force and Observers).

“Pomoć i obnova moraju biti usklađene s planom deradikalizacije obrazovanja, medija i društva.”

Izrael je već predložio da kontrolira dotok pomoći preko vojnih centara. No, UN je upozorio da bi takav pristup ugrozio živote civila i rad humanitarnih djelatnika, te dodatno potaknuo raseljavanje.