ISTRAŽIVANJE POKAZALO

Čak 69 posto punoljetnih pije alkohol

13.12.2013 u 15:22

Bionic
Reading

Sve veći broj građana izražava zabrinutost zbog tolerantnosti društva prema zlouporabi alkoholnih pića, pokazuju ovogodišnji rezultati istraživanja o navikama konzumacije alkohola u Hrvatskoj prema kojima 69 posto punoljetnih osoba konzumira alkoholna pića

Prema istraživanju, u kojem je sudjelovalo 800 građana u okviru kampanje 'Razmisli - kad piješ ne vozi', više od polovice ispitanika izjavilo je da je zabrinuto zbog društvene prihvatljivosti zlouporabe alkoholnih pića, dok se broj ispitanika koji nisu bili zabrinuti za stav društva o toj temi smanjio u odnosu na prošlu godinu.

Rezultati pokazuju da od 69 posto građana koliko ih konzumira alkohol, većina to čini nekoliko puta mjesečno ili rjeđe, a 11 posto svaki dan. Ujedno 65 konzumenata tvrdi da se prilikom konzumacije alkohola nikada ne napije.

Ipak, među pozititvnim trendovima, istaknula je Tina Puhalo Grladin, voditeljica Korporativnih komunikacija Zagrebačke pivovare, ističe se i to da se znatan broj mlađih ispitanika odlučuje na alternativne oblike prijevoza kada su pod utjecajem alkohola - odabiru taksi ili osobu koja se dobrovoljno odriče konzumacije alkohola.

Tako četvrtina ispitanika od 18 do 24 godine kada su pod utjecajem alkohola zovu taksi, 18 posto hoda do odredišta, 17 posto vozi netko drugi, dok se 16 posto koristi javnim prijevozom.


Iako je zabilježen manji broj žrtava prometnih nesreća koje su se dogodile pod utjecajem alkohola u odnosu na prošlogodišnje istraživanje, zabrinjava, istaknula je Puhalo Grladin, to što je među 71 posto aktivnih vozača čak 34 posto onih koji su barem jednom upravljali motornim vozilom pod utjecajem alkohola te da jednak broj vozača sjeda za upravljač pod utjecajem alkohola, a mali je postotak onih koji odustaju od vožnje zbog neprihvatljive konzumacije.

Iako se nastavlja prošlogodišnji trend od dva posto aktivnih vozača koji su uzrokovali prometnu nesreću pod utjecajem alkohola, osam posto ispitanika bilo je žrtvom prometne nesreće nastale pod utjecajem alkohola, što je dva posto manje u odnosu na prošlu godinu.

Tijekom prvih jedanaest mjeseci ove godine dogodilo se osam posto manje prometnih nesreća u odnosu na prošlu godinu, a alkoholizirani vozači skrivili su ukupno 4022 prometne nesreće ili 13 posto. Alkoholizirani vozači skrivili su svaku osmu prometnu nesreću od ukupnog ovogodišnjeg broja (31.081), naglasio je prometni službenik za prometnu prevenciju iz Odjela za sigurnost cestovnog prometa MUP-a Darko Grac.

U odnosu na ukupne pokazatelje o prometnim nesrećama koje su skrivili mladi vozači, podaci pokazuju da su ti vozači skrivili ukupno svaku šestu nesreću te svaku petu nesreću s poginulima.