Dva palestinska napadača otvorila su u ponedjeljak vatru na autobusnoj stanici na periferiji Jeruzalema, ubivši šest osoba u "terorističkom napadu", kako ga je opisala policija, jednom od najsmrtonosnijih u gradu u posljednjih nekoliko godina
Na snimci s kamere iz automobila s mjesta događaja ljudi oko autobusa zaustavljenog uz cestu bježe dok odjekuje pucnjava. Na drugoj snimci vide se rupe od metaka na vjetrobranskom staklu autobusa i prozorima autobusa.
"Odjednom sam čula pucnjeve... Trenuci bježanja bili su dugi kao vječnost", rekla je ozlijeđena u napadu Ester Lugasi za izraelsku televiziju iz bolnice. "Mislila sam da ću umrijeti."
Hitna pomoć identificirala je pet žrtava. Jedan je 50-godišnji muškarac, potom žena u pedesetima i trojica muškarca u tridesetima. Navedeno je da je još 11 osoba zadobilo ozljede, uključujući šestero u teškom stanju s ranama od vatrenog oružja.
Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar kasnije je izjavio da je šesta osoba preminula i da su napadači bili Palestinci sa Zapadne obale pod okupacijom Izraela.
Palestinska militantna skupina Hamas pohvalila je dvojicu palestinskih "boraca otpora" za koje je potvrdila da su izveli napad, ali ne preuzevši odgovornost. Islamski džihad, druga palestinska militantna skupina, također je pohvalila pucnjavu.
Govoreći na mjestu napada, premijer Benjamin Netanyahu rekao je da su izraelske snage u potjeri za osumnjičenima koji su pomagali napadačima.
Izraelska policija priopćila je da su dvojica napadača stigla automobilom i otvorila vatru na autobusnoj stanici na raskrižju Ramot. Na mjestu događaja pronađeno je nekoliko komada oružja, streljiva i nož koje su napadači koristili, rekla je policija.
Na licu mjesta je mnogo policije, prenosi Reuters, a hitna pomoć kaže da je bolničar stigavši na mjesto događaja zatekao nekoliko žrtava kako leže na cesti i pločniku, neke bez svijesti.