ISTRAŽIVANJE SVEMIRA

Kinezi uspješno lansirali orbiter i rover prema Marsu

23.07.2020 u 14:48

Bionic
Reading

Pođe li sve po planu Tianwen-1 (Potraga za nebeskom istinom) tražit će vodu ispod površine tog planeta, kao i znakove postojanja života

Kina je lansirala svoju dosad najambiciozniju misiju na Mars. Uspije li u tome, postat će drugom državom na svijetu, nakon Sjedinjenih Država, koja će uspješno spustiti svemirsku letjelicu na taj planet.

Raketa Dugi marš-5 otisnula se na putovanje s otoka Hainan, praćena povicima oduševljenja stotina okupljenih zaljubljenika u svemir. Nekih 45 minuta kasnije stigla je potvrda kako je ušla u orbitu predviđenu za nastavak putovanja.

Raketa je nosila sondu 36 minuta prije no što ju je postavila na putanju kojom će izaći iz Zemljine orbite i, s vremenom, ući u Marsovu. Cilj je, objavile su kineske vlasti, miroljubivo istraživati svemir.

Prije nekoliko dana Ujedinjeni Arapski Emirati lansirali su iz Japana svoju prvu raketu usmjerenu prema Marsu. Krajem ovog mjeseca pridružit će im se i SAD s raketom koja će do Crvenog planeta ponijeti Perseverance, dosad najsofisticiraniji rover američke svemirske agencije NASA-e.

Kina je lansirala dva uređaja - orbiter i rover - koji će do Marsa putovati sedam mjeseci. Pođe li sve po planu Tianwen-1 (Potraga za nebeskom istinom) tražit će vodu ispod površine tog planeta, kao i znakove postojanja života.

Ta je država 2011. godine pokušala poslati orbiter do Marsa, skupa s ruskom misijom koja je bila izgubljena nakon što svemirska letjelica nije uspjela izaći iz Zemljine orbite i izgorjela u atmosferi.

Slijetanje na Mars je zahtjevno

Kineski svemirski program ubrzano se razvija zadnjih desetljeća. Yang Liwei postao je prvim astronautom u svemiru 2003. godine, da bi lani Chang'e-4 postala prvom letjelicom ikad koja je sletjela na drugu stranu Mjeseca.

Slijetanje na Mars zahtjevan je postupak. Dosad je to pošlo za rukom samo Amerikancima, osam puta od 1976. godine. Roveri InSight i Curiosity i danas su operativni. Uz njih, još šest letjelica istražuje Mars iz orbite: tri američke, dvije europske i jedna indijska.

Tianwen-1 bi u orbitu oko Marsa trebao ući tijekom veljače iduće godine i potražiti lokaciju gdje treba sletjeti, Utopia Planitia, ravnicu gdje je NASA otkrila moguće dokaze postojanja podzemnog leda. Spuštanje bi trebalo biti obavljeno tijekom travnja ili svibnja.

Rover na solarni pogon, veličine vozila za golf i težak 240 kilograma, trebao bi ostati u funkciji oko tri mjeseca. Orbiter bi trebao potrajati znatno dulje - dvije godine.

Pripreme za lansiranje nisu prošle glatko. Raketa Dugi marš-5 (poznata po nadimku Debela 5 zbog svog oblika), nije uspjela biti lansirana ranije ove godine, a širenje pandemije koronavirusa natjeralo je znanstvenike na rad od kuće.

U ožujku su tri člana tima 12 sati vozila od Pekinga do Šangaja kako bi isporučili instrumente za misiju, piše AP.