OSNOVE

Deset stvari koje biste morali znati napraviti na računalu

10.07.2013 u 09:40

Bionic
Reading

Još uvijek smatrate računala 'čudnim strojevima' i u panici zovete prijatelje kad nešto ne radi kako treba? Nije li krajnje vrijeme da naučite nešto više od običnih osnova i počnete sami rješavati eventualne probleme?

Računala su neizostavan dio naše svakodnevnice. Bez obzira koristite li stolno ili prijenosno računalo za posao ili samo za zabavu, prošli su dani kada ste mogli biti potpuni neznalice i 'samo' koristiti računalo.

Ako to već niste, krajnje je vrijeme da naučite barem osnovne radnje i trikove za održavanje računala da ne biste morali u panici zvati članove obitelji, prijatelje ili servis.

Često je dovoljno samo kliknuti nekoliko puta po ekranu pa da ono što je na početku izgledalo kao velik i ozbiljan problem postane dio prošlosti.

Pročitajte što je ekipa Lifehackera pripremila kao osnove koje bi svaki vlasnik računala morao poznavati.

Kako napraviti sigurnosnu kopiju podataka

Sigurnosna kopija ili backup nešto je na što ne mislimo dok se na računalu ne dogodi havarija zbog koje izgubimo gigabajte podataka koje je nemoguće vratiti. Iako su svi svjesni da bi bitne podatke trebali čuvati u duplikatu na sigurnom mjestu, veoma mali broj korisnika to zaista i radi.

A za stvaranje sigurnosne kopije dovoljno je tek nekoliko minuta.

Ako se odlučite na stvaranje svojevrsne 'arhive' podataka na vanjskom disku, možete iskoristiti dostupne programe poput Windows Backupa ili Appleovog Time Machinea.

Dovoljno je pokrenuti program i pratiti upute, odnosno odabrati koje ćete podatke pohraniti, gdje i u kojem vremenskom intervalu.

No ako želite li izbjeći stvaranje kopije na istom mjestu na kojem je i vaše računalo, razmislite o pohrani podataka u oblaku. Servisi poput Dropboxa ili Jumboboxa nude siguran prostor za pohranu podataka na svojim serverima, a istovremeno tim podacima možete pristupiti s bilo kojeg računala ili lokacije na svijetu.

Ubrzajte rad na računalu korištenjem kratica

Kratice na računalima zapravo su kombinacije dvije ili više tipki na tipkovnici koje zamjenjuju nekoliko klikova mišem. Osim što ćete na taj način ubrzati svoj rad na računalu, izbjeći ćete nehotično klikanje krive opcije u izbornicima.

Popise kratica najčešće možete pronaći u izborniku 'Help' u većini programa. I iako će vam se na samom početku činiti kao veoma komplicirane, nakon što ih isprobate nekoliko puta, shvatit ćete da su zaista korisne.

Primjerice, dovoljno je pritisnuti 'Ctrl' i slovo 'S' kako biste u trenu spasili dokument na kojem radite ili 'Ctrl' i slovo 'P' kako biste taj dokument isprintali.

Zaštitite se od virusa

Zaraza računalnim virusom nije nešto što se 'događa drugima'. Danas je imati instaliran antivirusni program na računalu gotovo neizbježno.

Možete izabrati između sigurnosnih rješenja koje nude Windowsi u obliku Microsoft Security Esentialsa, plativih antivirusnih programa poput Norton Antivirusa ili Nod32, ali i besplatnih antivirusnih alata poput Avasta.

Bez obzira na to koji odabrali, treba imati na umu da je antivirusni program potrebno redovito ažurirati i produljivati licencu kad ona istekne.

Naravno, još jedna bitna komponenta jest i 'zdrava pamet'. Nemojte posjećivati sumnjive web-stranice, otvarati e-mail poruke od nepoznatih pošiljatelja i klikati na različite prozore koji iskakuju i nude vam 'zelenu kartu za SAD' ili što drugo.

Postavite svoju bežičnu mrežu

Ma koliko to zvučalo i izgledalo komplicirano, uključiti, podesiti ili popraviti bežičnu internetsku mrežu nije tako velik problem.

Morate naučiti prepoznati podržava li vaš modem bežičnu mrežu (ima li na sebi antenu), kako ući u postavke routera (pogledajte korisnički priručnik), gdje uključiti bežičnu mrežu (fizički ili softverski), što napraviti ako mreža ne radi (resetirati ili ugasiti router, resetirati ili dodatno podesiti vezu, zvati servisera), ali i prepoznati kada je vrijeme da nazovete korisničku službu svog internetskog operatera i pitate je li problem kod njih.

Čuvajte baterije

Koliko god to zvučalo glupo, ali pravilna briga o bateriji prijenosnog računala, tableta ili pametnog telefona može produljiti njezin vijek i omogućiti vam ugodniji rad i korištenje uređaja.

Većina uređaja dolazi s programima koji se brinu o 'zdravlju' baterije i njenom korištenju i automatski se uključuju prilikom pokretanja uređaja. Oni nude različite postavke rada ovisno o razini napunjenosti baterije, kao i upozorenja i alarme kada je baterija 'pri kraju snage'.

Također, treba voditi računa da ne 'prepunite' bateriju odnosno da je ne držite uključenu u struju i nakon što je napunjena jer se može pregrijati.

Do podataka uvijek i bilo gdje

Ako radite paralelno na nekoliko računala, poznat vam je problem da su vam podaci koje trebate uvijek na krivom računalu. Kako biste to izbjegli, možete podatke nositi sa sobom na prijenosnom disku ili USB-u, pohraniti ih na nekom od servisa za pohranu u oblaku ili omogućiti 'pristup na daljinu' na svom računalu.

Jedini je problem to što, da biste mu pristupili na daljinu, računalo mora biti uvijek uključeno i spojeno na internet.

Redovito održavajte računalo

Kao što redovito odlazite na tehnički pregled automobilom ili do frizera, tako i računalo treba redovito održavanje.

Na internetu je moguće naći mnogo različitih programa koji će posao obaviti umjesto vas. Dovoljno je podesiti vremenski interval (recimo jednom mjesečno) i odabrati vrijeme dana kad ne koristite računalo (recimo tijekom noći).

Programi poput CCleanera očistit će nepotrebne podatke, isprazniti koš za smeće, posložiti svari na disku i tako omogućiti da računalo bude u vrhunskoj formi.

Podijelite dokument u tren oka

Postoji nekoliko različitih načina kako podijeliti dokument s drugom osobom. Od najjednostavnijeg, putem e-mail poruke, pa do nešto kompliciranijeg, putem pohrane u oblaku.

No isto tako možete podijeliti dokument i putem mreže tako da omogućite dijeljenje pojedinog dokumenta ili mape. Jednostavno uključite 'Network and Sharing Center' u 'Control Panelu', isključite traženje lozinke i odaberite 'Use user accounts and passwords to connect to other computers'. Vaši će dokumenti postati vidljivi drugim ljudima koji su na istoj mreži na kojoj je i vaše računalo.

Ako vam računalo ima Bluetooth, spajanje je još jednostavnije. Dovoljno je uključiti Bluetooth na oba računala, uspostaviti vezu između njih, odabrati dokument koji želite poslati i poslati ga na drugo računalo.

Pronađite izgubljeni telefon putem računala

Nikad ne znate kad ćete izgubiti pametni telefon, tablet ili prijenosno računalo. Stoga nije na odmet znati kako iskoristiti računalo koje imate na dohvat ruke kako biste otkrili gdje vam je telefon.

iPhone i iPad imaju ugrađenu opciju 'Find My' koju je potrebno aktivirati na samom uređaju. Ako uređaj nestane, jednostavno se ulogirate u aplikaciju 'Find My' na Appleovim stranicama, upišete tražene podatke i dobiti ćete lokaciju svog uređaja. Čak možete dobiti i fotografiju osobe koja ga koristi.

S druge strane, pojedini proizvođači prijenosnih računala nude mogućnost lociranja računala u slučaju krađe i njegove blokade prilikom prvog spajanja na internet. Na taj način barem možete biti sigurni da kradljivac neće zloupotrijebiti osjetljive podatke koje imate pohranjene na računalu.

Zaštitite povjerljive informacije

Bez obzira koristite li računalo u poslovne ili privatne svrhe, na njemu vjerojatno imate pohranjenu gomilu osjetljivih informacija koje ne bi smjele dospjeti u krive ruke. Od brojeva bankovnih računa, do lozinki za različite korisničke profile na cijelom nizu servisa.

Kako biste izbjegli krađu identiteta, zloupotrebu vaših podataka ili nanošenje štete tvrtki u kojoj radite zbog gubitka povjerljivih informacija, iskoristite sve što vam se nudi za zaštitu.

Koristiti kompliciranije i dulje lozinke, uklonite osobne podatke s računala ili ih zaštitite kodiranjem. Nemojte spašavati lozinke za pristup bankovnim ili kartičnim računima, koristite dvostupanjsku autentifikaciju za pristup različitim računima i nemojte koristiti istu lozinku za pristupanje različitim računima.